Astronaut Kelly vo vesmíre narástol o 5 centimetrov
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Astronaut Kelly vo vesmíre narástol o 5 centimetrov

Americký astronaut Scott Kelly (52) sa vrátil takmer po roku z vesmíru a zistil pozoruhodnú vec. Vedci tak majú opäť nový podnet na skúmanie vplyvu dlhodobého pôsobenia prostredia s mikrogravitáciou na naše telo.

Ilustračné foto — Foto: NASA/Bill Ingalls

NEW YORK 8. marca - Astronaut NASA, Kelly, bol na vesmírnej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici 340 dní. Je to najdlhší čas, aký zatiaľ strávil americký kozmonaut vo vesmíre. Súčasťou misie bolo testovanie experimentu, ktorého cieľom bolo preskúmať, aký vplyv má vesmír na ľudský organizmus. Aké bolo Kellyho prekvapenie, keď zistil, že vo vesmíre narástol o 5 cm! Potvrdzuje to aj fakt, že astronaut má identické dvojča. Pred odchodom do vesmíru bol rovnako vysoký ako jeho brat Mark.

Prostredie s veľmi nízkou gravitáciou má vplyv na ľudské kosti a astronautovi sa počas dlhého času na obežnej dráhe predĺžila chrbtica. Výška však určite nebude jediným rozdielom, ktorý vznikol medzi bratmi. Vo vesmíre pôsobí veľké množstvo faktorov a vedci zatiaľ nepoznajú všetky veci, ktoré sa v tele človeka ich pôsobením menia. Potrebujú však zistiť, ako dlhodobý čas vo vesmíre ovplyvňuje ľudské telo a myseľ, predtým ako vyšlú astronautov na Mars.

Kozmonauti vo vesmíre musia dokonca pravidelne cvičiť, inak by výrazne prichádzali o svalovú hmotu. Kvôli tomu sa denne venujú cvičeniu aj 2 a pol hodiny. Aj napriek tréningu môže dôjsť k úbytku svalovej hmoty, určite sa však toto riziko znižuje.

Po príchode domov Kelly tiež postrehol zvýšenú citlivosť svojej pokožky. Kedykoľvek si sadol, ľahol alebo jednoducho kráčal, intenzívne cítil pálenie kože. Vysvetľuje si to aj tým, že dlho nemal priamy kontakt s ničím, keďže vo vesmíre sa aj vaše oblečenie okolo vás vznáša.

A čo bolo pre Kellyho vo vesmíre najhoršie? Ako prezradil pre CNN, naťažšou súčasťou pobytu vo vesmíre je izolácia od ľudí na Zemi, ktorí sú pre neho dôležití. Kontakt s ľuďmi udržiaval aspoň prostredníctvom sociálnych sietí, na ktorých zdieľal zaujímavé fotografie Zeme z vesmíru. Aj napriek veľkej vzdialenosti bol svedkom polárnej žiary aj hurikárnu Patrícia. Z vesmírnej perspektívy mohol sledovať počasie na Zemi, aj prejavy znečistenia našej planéty.

Scott Kelly je držiteľom amerického rekordu za počet dní strávených vo vesmíre. Počas 4 vesmírnych misií tam bol dokopy 520 dní.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…