Na Oktoberfeste sa vypije takmer osem miliónov litrov piva
SITA
SITA

Na Oktoberfeste sa vypije takmer osem miliónov litrov piva

Na Oktoberfeste vládne až prekvapivý poriadok, o ktorý sa stará približne 300 policajtov.

BRATISLAVA 1. októbra – Ak prídete koncom septembra do Mníchova, takmer všetko sa točí okolo piva. Oktoberfest, alebo aj „Die Wiesn,“ ako ho nazývajú miestni, je bezpochyby najväčším a najznámejším pivným festivalom na svete.

Vznikol v roku 1810, kedy boli na svadobnú hostinu bavorského kráľa Ludwiga a princeznej Terézie von Sachsen-Hildburghausen pozvaní ľudia zo širokého okolia. Tým sa hostina zapáčila natoľko, že napokon padlo rozhodnutie usporadúvať ju každoročne.

Na Oktoberfeste sa za 16 dní vypije takmer 8 mil. litrov špeciálneho zlatistého moku, ktorý pre túto príležitosť varí šesť mníchovských pivovarov.

Cena tradičného litráka nazývaného „mass“ sa tento rok pohybuje na úrovni 9,1 až 9,5 eura za liter. Čapovať a piť sa môže len v jednom zo 14-tich obrovských stanov, v ktorých je spolu viac ako 104 tis. miest na sedenie. Vstupné do stanov sa neplatí, bez rezervácie však môžu mať väčšie skupinky ľudí problém nájsť voľné miesta.

Ku pivu tu pripravujú množstvo bavorských špecialít, najviac je však vidno asi pečené kurčatá, ktorých sa na minuloročnom Oktoberfeste zjedlo vyše pol milióna. Obľúbené sú aj klobásky či slané praclíky. Festival však nie je len o pive, jedle a hudbe.

Príjemnú atmosféru dotvárajú aj atrakcie. Okrem iných tu nájdete najväčšiu prenosnú horskú dráhu na svete s piatimi obrátkami dolu hlavou. Celý 42-akrový areál si zase môžete prezrieť z veľkého ruského kolesa.

Napriek množstvu vypitého piva na Oktoberfeste vládne až prekvapivý poriadok, o ktorý sa stará približne 300 policajtov. Ďalšie dve stovky potom dohliadajú na kľud vo zvyšku mesta. Pre delikventov je priamo v areáli pripravených aj niekoľko väzenských ciel.

Zaujímavý je fakt, že z približne siedmych mil. návštevníkov ročne pochádza až 70 % z Mníchova, ďalšia desatina zo zvyšku Nemecka. Cudzinci tvoria „len“ pätinu účastníkov. Najviac tu počuť Taliančinu, veľa hostí však prichádza aj z USA, Veľkej Británie a Austrálie. Väčšinu ľudí pritom na Oktoberfeste vidno krojoch. Pánov v krátkych kožených nohaviciach na trakoch známych ako „Lederhosen,“ ženy v „Dirndloch“ s hlbokými výstrihmi.

Vybrané štatistiky minulého ročníka Oktoberfestu:

*Takmer 6,9 milióna návštevníkov vypilo 7,9 mil. litrov piva.

*Zjedlo sa viac ako 522-tisíc pečených kurčiat, 124-tisíc párov klobások a 118 pečených volov.

*V areáli pracovalo 12-tisíc ľudí.

*Do strát a nálezov bolo odovzdaných 4900 vecí (z toho 1220 kusov oblečenia, 1155 občianskych preukazov a kreditných kariet, 555 peňaženiek, 420 mobilných telefónov a 410 kľúčov). Najväčšími kuriozitami boli veľká kobylka, pes, chodítko, pár barlí, zásnubné prstene či zubné protézy.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…