Vyberáte obliečky? Nepozerajte sa len na vzor!
Inzercia
Inzercia

Vyberáte obliečky? Nepozerajte sa len na vzor!

Obliečky dotvoria interiér každej izby. Pri ich kúpe ale môžete zistiť, že existuje viacero materiálov, rozmerov aj typov. Hotová obliečková dilema! Prečítajte si zopár rád o obliečkach a možno sa aj vám budú ďalší raz kupovať ľahšie.

Satén vyzerá dobre, bavlna je zase vhodná pre deti

Obliečky zo saténu (100%-tný polyester) vyzerajú luxusne. Sú ale viac šmykľavé, citlivejšie na zatŕhanie, no v lete príjemne chladia. Bavlnený satén je oproti klasickému menej náročný na údržbu aj zatŕhanie. Jeho cena svedčí o tom, že si ho kupujú náročnejší zákazníci. Výborne sa žehlí, nešmýka sa a nie je chladivý. 100%-tnú bavlnu neprekoná. Bavlnené obliečky sú cenovo dostupné a navyše vhodné aj pre deti či pre alergikov. Pre zimomravých je tu flanel, teda čistá bavlna vo flanelovej úprave. Posledným typom sú obliečky krepové. Ľudia im dávajú prednosť kvôli ich nenáročnosti na údržbu. Krepové obliečky sa totiž nemusia žehliť.

Veľký, malý, ... aký vlastne?

Aj vy ste na obliečkach našli viacero rozmerov? V tom prípade si pamätajte rozmer 140 x 200 cm pre paplón a 70 x 90 cm pre vankúš. Tento rozmer sa udáva ako klasický, najčastejšie predávaný. Stretnúť sa môžete aj s francúzskym paplónom (200 x 220 cm) a s predĺženým paplónom (140 x 220 cm). 

Gombičky nahradil zips

Možno ste zaregistrovali, že dnešné zapínanie obliečok zmenilo systém. Z klasických gombičiek sa prešlo na zipsy. Periny vám tak nevkusne nevytŕčajú z obliečok a aj samotné prezliekanie perín je oveľa rýchlejšie. Takže hľadanie stratených gombíkov za posteľami sa postupne stane minulosťou :)

Ešte je tu Čína

Lacné alebo drahšie? Investovať do obliečok sa opláca. Lacnejšie, i keď možno moderné obliečky z Číny, dokážu na prvý pohľad zaujať. Po niekoľkých praniach sa ich z práčky ale budete báť vytiahnuť. Aj keď sú často udávané ako bavlnené, nemýľte si  kvalitu tejto bavlny s kvalitou bavlny českej. Platí pravidlo cena zodpovedá kvalite. Čím lacnejšie obliečky, tým je aj tkanina redšia. Na tento fakt však prídete až po niekoľkých opratiach.

40 stupňov naruby

Kvalitné obliečky by mali vydržať desiatky opratí. Záleží však od toho, ako často ich periete, akú máte v izbe prašnosť, ako sa potíte. Kvalitné obliečky ani po viacerých praniach nestrácajú kvalitu látky, netrčia z nich nitky a nezačnú ani rednúť. Obliečky perieme naruby, zo zapnutými zipsami (gombičkami) pri teplote 40°. Pri detských môžete siahnuť aj po práškoch na pranie pre citlivú pokožku. Pozor na bieliace prostriedky, v kombinácií s obliečkami sa neodporúčajú.

Kde kúpim kvalitné obliečky?

Koľko sa toho dá o obliečkach napísať, však? Ak hľadáte obliečky zodpovedajúce týmto kritériám, nakupujte obliečky Unitex.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…