Slovenskí vedci a ich úspechy
Technológie pre priemyselnú výrobu penového hliníka vynašli slovenskí vedci pod vedením Ing. Františka Simančíka.
História
Hliník objavil v roku 1827 nemecký chemik a lekár Friedrich Wöhler. Hliník bol v tej dobe vzácnym kovom. Využíval sa na dekoračné účely. Jeho cena klesla, keď bola vo Švajčiarsku postavená prvá továreň na výrobu hliníka. Pre svoju ľahkosť začal nahrádzať železo a iné kovy. Najväčšie využitie má tam, kde je potrebná vysoká pevnosť pri nízkej hmotnosti - letecký priemysel, automobilový priemysel, obkladové systémy a panely, fasádne materiály, schránky a boxy iné
Súčasnosť
V priemysle má obrovský význam výroba tzv. penového hliníka. Takýto materiál má výhodný pomer pevnosti k hmotnosti. Hliníková pena spája v sebe viacero výhod:
- výhodný pomer tuhosti k hmotnosti (napr. platňa z hliníkovej peny v porovnaní s hliníkovým plechom rovnakej hmotnosti ma výrazne vyššiu ohybovú tuhosť)
- tlmenie vibrácií a hluku, ktorý je spôsobený kmitaním dielu výrazne efektívnejšie ako pri plnom hliníku - napríklad vhodný pri výrobe profilov pre hliníkové okná
- po menšej úprave dokáže efektívne absorbovať hluk; napr. v uzavretých priestoroch
- efektívnejšie elektromagnetické tienenie ako tuhý hliník, resp. silumín
- je odolný voči prepáleniu plameňom
- neuvoľňuje toxické plyny
- vysoká efektivita pri absorbovaní nárazovej energie
A prečo spomíname práve penový hliník ? Pretože technológie pre priemyselnú výrobu takéhoto materiálu vynašli slovenskí vedci pod vedením Ing. Františka Simančíka.
Dr. Ing. František Simančík (1962) – medzinárodne uznávaný odborník v oblasti materiálového výskumu, riaditeľ a samostatný vedecký pracovník Ústavu materiálov a mechaniky strojov (ÚMMS) SAV v Bratislave. V ÚMMS SAV pôsobí od roku 1986, od r. 2004 vo funkcii riaditeľa. Za najznámejší úspech možno považovať výsledky dosiahnuté v oblasti výskumu a vývoja penového hliníka. Tu sa jeho tímu podarilo vytvoriť niekoľko originálnych technologických postupov, ako aj objasniť niektoré doteraz nevysvetlené zákonitosti. Boli prví na svete, ktorí aplikovali tento materiál v sériovej výrobe automobilových súčiastok. Teraz majú už aj úspešnú aplikáciu v železničných vagónoch a v stavebníctve. Na technológiu výroby penového hliníka majú viac ako 30 udelených patentov zo 7 prihlášok, pozývajú ich na významné vedecké podujatia, niektoré otvárali úvodnou plenárnou prednáškou. Za najvýznamnejší úspech ich práce sa považuje neustály záujem rôznych priemyselných partnerov o spoluprácu pri inováciách ich výrobkov. Priemyselní partneri spolupracujú s nimi dlhodobo, mnohí viac ako desať rokov, viacerí sa po úspešnom ukončení projektu vracajú s novými úlohami, čo svedči o tom, že sú s jeho prácou spokojní.
(PR)