Levi Strauss, ktorý vyrobil prvé džínsy, sa narodil pred 185 rokmi
TASR
TASR

Levi Strauss, ktorý vyrobil prvé džínsy, sa narodil pred 185 rokmi

Spoločný patent s číslom 139.121 získali partneri Strauss a Davis 20. mája 1873. Tento deň možno označiť za oficiálne narodeniny modrých džínsov.

V roku 1829 sa narodil bavorský obchodník židovského pôvodu LEVI STRAUSS, ktorý vyrobil prvé džínsy pre kalifornských zlatokopov. Zomrel 26.9.1902. Foto: TASR/AP

/Bratislava 26. februára (TASR) – Bavorský obchodník židovského pôvodu Levi Strauss vyrobil prvé džínsy pre kalifornských zlatokopov. Od jeho narodenia uplynie v stredu 26. februára 185 rokov.

Modré nohavice z trvanlivej hrubej látky denim, tkanej keprovou väzbou, spevnené nitmi, nazývané spočiatku pracovnými nohavicami či "overall", si prerazili cestu k miliónom ľudí. Z pracovného oblečenia sa počas rokov stali oblečením vhodným nielen na prácu, ale i na voľný čas a zábavu. Mnohorakosť osvedčených prepracovaných strihov a príjemný bavlnený materiál, obohatený o pružnosť, lichotí každej postave a každému veku.

Pohľad na džínsy značky Levi´s čakajúce na zlacnený predaj v značkovej predajni v San Franciscu Foto: TASR/AP

Levi Strauss pochádza z bavorského mestečka Buttenheim v Nemecku. Tu sa narodil 26. februára 1829 ako Loeb Strauss. Po otcovej smrti sa s matkou a sestrami presťahoval do amerického New Yorku. Meno si zmenil na Levi v roku 1850, občanom USA sa stal v roku 1853. Na popud brata v roku 1853 opäť zmenil pôsobisko. V americkom San Francisku bolo jeho úlohou otvoriť pobočku obchodu svojho brata podnikajúceho v New Yorku, u ktorého sa už niekoľko rokov priúčal, ako sa robí biznis.

V obchode Leviho Straussa sa počas zlatej horúčky v americkej Kalifornii zastavovali tisícky zlatokopov, aby si nakúpili zásoby. Jedným zo zákazníkov bol aj krajčír Jacob Davis z Lotyšska. Vo svojej dielni v Nevade riešil problém, ako ušiť trvanlivé nohavice pre objemného remeselníka, ktorému sa neustále párali a trhali vrecká. Davisovi napadlo spevniť vrecká a ďalšie namáhané časti nohavíc kovovými nitmi. Nohavice sa stali hitom, zákazníci o ne mali veľký záujem a Davis sa obával, že jeho nápad mu niekto ukradne. Na podanie patentu nemal peniaze, ale pri hľadaní vhodného partnera si spomenul na Leviho Straussa a požiadal ho o pomoc.

Spoločný patent s číslom 139.121 získali partneri Strauss a Davis 20. mája 1873. Tento deň možno označiť za oficiálne narodeniny modrých džínsov.

Spočiatku sa nohavice obľúbené kovbojmi aj zlatokopmi šili v domácnostiach, kam vystrihnuté časti nohavíc podnikateľ dopravoval. Pre veľký záujem bol však Levi Strauss prinútený nahradiť takúto výrobu vlastnou fabrikou.

Levi Strauss zomrel 26. septembra 1902 v americkom San Francisku. Dožil sa 73 rokov. Svoje obchodovanie s konfekciou doviedol k veľkému úspechu, pričom sa stal nielen rešpektovaným obchodníkom, ale aj miestnym filantropom.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…