Žampa si úspech užíva, ale chce zostať nohami na zemi
TASR
TASR

Žampa si úspech užíva, ale chce zostať nohami na zemi

Slovenského lyžiara Adama Žampu čakalo v Starom Smokovci vrelé privítanie.

Na snímke úspešný reprezentant na ZOH v Soči alpský lyžiar Adam Žampa (vpravo) prichádza domov v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách 25. februára 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 25. februára (TASR) - Najmä zostať nohami na zemi, želá si slovenský lyžiar Adam Žampa po dvoch výborných výsledkoch na nedávno skončených ZOH. V Soči najprv zažiaril piatym miestom v superkombinácii a následne pridal aj šiestu priečku v špeciálnom slalome. Pritom zvíťazil v dvoch slalomových kolách a predstihol viacerých velikánov alpského lyžovania.

Vo veku 23 rokov tak predviedol na olympiáde výkony, za ktoré by sa nemuseli hanbiť mnohí skúsení borci zo Svetového pohára. "Moje účinkovanie hodnotím ako veľmi pozitívne. Sám som nečakal, že by som mohol niečo podobné dosiahnuť. Piate miesto v superkombinácii ma nakoplo. Viac si však cením šieste miesto v slalome," okomentoval svoje vystúpenie talentovaný lyžiar.

Piate miesto v superkombinácii a šieste miesto v špeciálnom slalome

Jeho výkony ocenili aj viaceré zjazdárske esá, medzi nimi Ted Ligety či Bode Miller, ktorí mu počas superkombinácie gratulovali v cieli. Oboch Američanov nechal vo výsledkovej listine za sebou. "Ligetyho jeho umiestnenie mrzelo. Mnohí sa po neúspechu uzavrú a s nikým nekominukujú, preto som zostal prekvapený, keď prišiel za mnou a zagratuloval mi. V tomto je olympiáda špecifická, často sa na nej rodia prekvapenia. Napríklad Ivica Kostelič, veľký pretekár, s ktorým som trénoval - celú sezónu mu to nešlo a na ZOH skončil v superkombinácii druhý."

Žampovi bolo ľúto, že sa v Soči nepredstavila krajanka Veronika Velez-Zuzulová. Slovenskú medailovú nádej v slalome vyradilo zranenie. "Mrzí ma to, mohol byť o jeden cenný kov viac. Veronika na to mala, ale verím, že jej čas ešte príde a vynahradí si to." Mladý lyžiar špeciálne ocenil výkony biatlonistky Anastasie Kuzminovej, zlatej z šprintu na 7,5 km a šiestej zo stíhacích pretekov. V tejto súvislosti si neodpustil jednu vtipnú poznámku: "Rád by som tiež vyzdvihol úspech Nasti. A ešte zvlášť, keď sa niekto dokáže ospravedlniť za 6. miesto. Až mi je blbé, že ja sa takým výsledkom chválim..."

Oslava návratu Adama Žampu domov

Slovenský lyžiar je len na začiatku kariéry

Adam Žampa je len na začiatku lyžiarskej kariéry a so Soči sa v jeho prípade nič nekončí, naopak, práve začína. "Toto je určite niečo, kvôli čomu sa oplatí 'makať'. Olympiáda je raz za štyri roky a preto som strašne rád, že mi práve preteky na ZOH vyšli. Vyhrať dve slalomové kolá je zaslúžená odmena za vynaloženú drinu. Dúfam, že ma to nakopne. Určite si teraz budem dávať aj vyššie ciele. Treba to preniesť aj do pretekov Svetového pohára, v ktorých budem mať vďaka výsledkom z olympiády lepšie štartové čísla. Snáď už v Kranjskej Gore sa mi podarí nadviazať na olympijské výkony," zaželal si Tatranec, ktorý by mal na nadchádzajúcich MSJ v Jasnej robiť predjazdca a popritom sa pripravovať na zostávajúce podujatia v SP. "Samozrejme, snívam, že raz dosiahnem na veľkom podujatí medailu. Ktorý športovec by nesníval? Ja už od malička. Treba však preto ešte veľa urobiť. K cennému kovu vedie ešte veľmi dlhá cesta."

VYSOKÉ TATRY: Adama Žampu čakalo doma vrelé privítanie

Na ZOH zaujal Žampa aj bezprostrednými reakciami a spontánnou radosťou po dojazdoch v cieľoch. "Od malička som optimista. Každú chvíľku si treba v danom momente užiť, pretože trvá veľmi krátko a po čase zostane po nej iba spomienka," vysvetlil. Jeho výkony neunikli ani súperom, ktorí si ho teraz budú na svahoch viac všímať. "Všetko je to otázka hlavy. Verím, že zostanem pri zemi. Skutočný život je aj o iných veciach, prvoradé je zdravie. Verím vo vyššiu moc, verím, že ak sa človek zle správa k ľuďom, alebo je namyslený, tak sa mu to v niečom inom vráti."

A ešte jednu peknú spomienku bude mať na ZOH. Jeho priateľka Danka, ktorá ho prišla osobne podporiť do Soči, vymenila jeho oficiálnu olympijskú čiapku za švajčiarsku od Didiera Cuchea. Do šatníka mu tak pribudol vzácny suvenír od bývalého slávneho zjazdára.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…