Španielsko aj Ukrajina nám budú stáť v ceste na Euro 2016
TASR
TASR

Španielsko aj Ukrajina nám budú stáť v ceste na Euro 2016

Slovenská futbalová reprezentácia bude hrať v C skupine. Ide o relatívne ťažkú skupinu.

Slávnostné žrebovanie kvalifikačných skupín o postup na futbalové ME 2016. Foto: TASR/AP

Nice 23. februára (TASR) - Súpermi slovenskej futbalovej reprezentácie v C-skupine kvalifikácie EURO 2016 budú úradujúci majstri sveta a Európy Španieli, Ukrajina, Bielorusko, Macedónsko a Luxembursko. Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Nice, ktorý zaradil rekordných 53 krajín do ôsmich šesťčlenných a jednej päťčlennej skupiny. Finálový turnaj sa uskutoční o dva roky v termíne 10. júna - 10. júla vo Francúzsku.

Prvýkrát na ňom bude bojovať o kontinentálny titul až 24 krajín. Revolučný formát si vyžiadal veľké zmeny, Európska futbalová únia (UEFA) musela upraviť kvalifikačný systém a zaviedla nový koncept tzv. Týždňov futbalu (Weeks of Football - pozn.). Kvalifikačné zápasy sa budú hrať vo vymedzených asociačných termínoch od štvrtka do utorka.

Kvalifikáciu prvýkrát odohrá Gibraltár

Časy výkopov budú v dvoch reláciách - v sobotu a v nedeľu od 18.00 SEČ a 20.45 SEČ, v ďalších dňoch prevažne o 20.45. Jednotlivé reprezentácie budú hrať v dňoch spárovaných do kľúča štvrtok/nedeľa, piatok/pondelok alebo sobota/utorok. Doteraz sa hralo systémom piatok - utorok, hráči mali tri dni na odpočinok. Teraz budú mať na regeneráciu len dva dni. Každý deň "Týždňa futbalu" sa bude hrať od osem do desať zápasov.

Prvýkrát sa do boja zapojí nový riadny člen UEFA Gibraltár, ktorý v historickom debute koncom minulého roka uhral v portugalskom Fare bezgólovú remízu so Slovenskom. Krajina organizátora EURO 2016, ktoré sa bude hrať v deviatich mestách Paríži, Marseille, Lyone, Lille, Lens, St. Etienne, Bordeaux, Nice a Toulouse na desiatich štadiónoch (dva v Paríži-pozn.), má účasť automatickú.

Francúzsko však bude nesúťažnou súčasťou 5-člennej skupiny, v ktorej odohrá prípravné zápasy s jej účastníkmi. Body do tabuľky tejto I-skupiny zo zápasov s Francúzskom sa nebudú počítať a nebudú mať vplyv na konečné poradie. Postup si z kvalifikácie vybojuje deväť víťazov a deväť druhých tímov zo skupín plus jeden najlepší z tretieho miesta. Zvyšných osem tretích bude hrať o štyri zostávajúce miestenky play off baráž na dva zápasy systémom doma - vonku.

Jednotlivé krajiny boli v šiestich výkonnostných košoch

UEFA pred žrebom rozdelila výbery do šiestich výkonnostných košov, v prvých piatich bolo po 9 reprezentácií, v poslednom šiestom osem. Slovenskú reprezentáciu ťahali z tretieho koša. Ide o zhoršenie si jej postavenia, v predchádzajúcej kvalifikácii EURO 2012 ju totiž ovenčenú osemfinálovou účasťou z MS 2010 žrebovali z druhého koša. Zverencom trénera Jána Kozáka nehrozilo, že by sa v jednej skupine stretli so Srbskom, Tureckom, Slovinskom, Izraelom, Nórskom, Rumunskom, Rakúskom a Poľskom.

V prvom koši elitnú deviatku viedli úradujúci majstri Európy a sveta zo Španielska a spoločnosť im robilo Nemecko, Holandsko, Taliansko, Anglicko, Portugalsko, Grécko, Rusko a Bosna a Hercegovina. Bosna, ktorá v kvalifikácii MS 2014 v Brazílii vyradila Slovákov, poskočila v ranking UEFA pri neúčasti Francúzska až do prvého koša, vďaka dosiahnutým výsledkom v predchádzajúcich kvalifikáciách.

Ako sa zostavuje ranking?

UEFA ranking zostavuje na základe výsledkov v kvalifikácii, resp. na záverečnom turnaji MS 2010 (20 percent), výsledkov v kvalifikácii a na finálovom turnaji EURO 2012 (40 percent) a výsledkov v kvalifikácii MS 2014, vrátane baráže (40 percent).

Z politických dôvodov sa v jednej skupine nemohli stretnúť Španieli s Gibraltárom a Arménsko s Azerbajdžanom, pričom pri žrebe prišlo kuriózne k obom neželaným možnostiam a tak sa museli posunúť o skupinu nižšie. Nový je aj fakt, že kvôli televíznemu trhu Anglicko, Nemecko, Taliansko, Španielsko a Holandsko budú hrať v 6-člennej skupine.

Žreb realizovali slávne osobnosti z dejín futbalu, bývalí majstri Európy Ruud Gullit z Holandska a Bixente Lizarazu z Francúzska. Generálnemu sekretárovi UEFA Gianni Infantinovi asistovali aj slávni brankári - Fabien Barthez (Francúzsko), Rinat Dasajev (ZSSR), Thomas Ravelli (Švédsko), Pat Jennings (Severné Írsko), Ivo Viktor (Československo), Andreas Köpke (Nemecko), Antonis Nikopolidis (Grécko), Dino Zoff (Taliansko) aj Peter Schmeichel (Dánsko).

Na snímke tréner Ján Kozák dozerá na svojich zverencov počas tréningu. Foto: TASR/Michal Svítok

Reakcie na kvalifikačný žreb o postup na Euro 2016

Reakcie a ohlasy na žreb základných skupín v kvalifikácii o postup na futbalové majstrovstvá Európy v roku 2016:

Marek Sapara, stredopoliar SR: "Španieli sú samozrejme svetová extratrieda. Sú to úradujúci majstri sveta a Európy, majú veľké mužstvo. A čo sa týka ďalších súperov, tak aj Ukrajina má kvalitný tím. Potvrdili to aj v poslednej kvalifikácii na MS 2014, kde hrali dobre v základnej skupine aj potom v baráži s Francúzskom. Všetko ale bude záležať od nás. V poslednej neúspešnej kvalifikácii sme boli neefektívni pri premieňaní šancí. Ak sa v tomto zlepšíme a budeme mať aj dávku športového šťastia, tak budeme hrať určite o postup."

Ján Kozák, tréner SR: "Žreb k nám nebol nijako milosrdný. Napokon, z prvého aj druhého výkonnostného koša sme dostali najsilnejších súperov. O Španieloch ako majstroch sveta a Európy je zbytočné hovoriť, Ukrajina bola spoločne s Belgickom najsilnejším možným súperom z druhého koša. Treba však rešpektovať aj silu ďalších súperov - Bieloruska, Macedónska a Luxemburska. Nechcem špekulovať, takže neviem povedať, ako vidím naše percentuálne šance na postup. V každom prípade sa na súperov dobre pripravíme a urobíme všetko pre postup."

Ján Kováčik, prezident SFZ: "Keďže sme nešli do Nice si vyberať súperov, ale boli sme len pri konštatovaní žrebovania, tak musíme rešpektovať každého súpera, ktorý nám bol vyžrebovaný. Z posledných dvoch kvalifikácií mám dostatočne veľa skúseností, že aj súperi z nižších košov ako sme boli my, Arménsko, Lichtenštajnsko, sú dnes silní súperi. Ja som svojím spôsobom spokojný, lebo rešpektujem žreb. Čaká nás desať kvalifikačných zápasov, v ktorých rozhodne aktuálna forma a pohoda. My urobíme s realizačným tímom trénera Kozáka všetko preto, aby naši hráči boli pripravení na dôležité boje."

Viktor Pečovský, stredopoliar SR: "Z toho prvého koša si bolo ťažko vyberať, ale k Španielsku prakticky niet čo dodať. Atraktívny súper, ktorého som si osobne želal. Rozhodne máme šancu postúpiť, pretože rozhodovať bude aktuálna forma. Rozhodne sme dostali náročnejšiu skupinu ako tú poslednú o postup na svetový šampionát do Brazílie, ale možno to nám bude vyhovovať. Už nebudeme v pozícii favorita vo väčšine zápasov, preto by sme sa s tým mohli ľahšie vyrovnať. Celkovo sa však už dnes ťažko vyberajú ľahkí súperi, ale my sa s tým popasujeme."

Žreb kvalifikácie EURO 2016:

A-skupina: Holandsko, Česko, Turecko, Lotyšsko, Island, Kazachstan

B-skupina: Bosna a Hercegovina, Belgicko, Izrael, Wales, Cyprus, Andorra

C-skupina: Španielsko, Ukrajina, SLOVENSKO, Bielorusko, Macedónsko, Luxembursko

D-skupina: Nemecko, Írsko, Poľsko, Škótsko, Gruzínsko, Gibraltár

E-skupina: Anglicko, Švajčiarsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, San Maríno

F-skupina: Grécko, Maďarsko, Rumunsko, Fínsko, Severné Írsko, Faerské ostrovy

G-skupina: Rusko, Švédsko, Rakúsko, Čierna Hora, Moldavsko, Lichtenštajnsko

H-skupina: Taliansko, Chorvátsko, Nórsko, Bulharsko, Azerbajdžan, Malta

I-skupina: Portugalsko, Dánsko, Srbsko, Arménsko, Albánsko, Francúzsko (organizátor - nesúťažná súčasť skupiny)

Termíny zápasov kvalifikácie EURO 2016:

7.-9. septembra 2014

9.-11. októbra 2014

12.-14. októbra 2014

14.-16. novembra 2014

27.-29. marca 2015

12.-14. júna 2015

3.-5. septembra 2015

6.-8. septembra 2015

8.-10. októbra 2015

11.-13. októbra 2015

prvé zápasy baráže: 12.-14. novembra 2015

odvety baráže: 15.-17. novembra 2015

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…