Frajerka kázala - buď šiesty, poznamenal vtipne Žampa
TASR
TASR

Frajerka kázala - buď šiesty, poznamenal vtipne Žampa

V 1. kole Adam Žampa s číslom 30 zašiel 26. najrýchlejší čas, keď za vedúcim Mattom zaostal 2,64 s..

Slovenský lyžiar Adam Žampa reaguje v cieli 2. kola slalomu mužov na XXII. zimných olympijských hrách v Červenej Poľane 22. februára 2014. Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Soči/ Červená Poľana 23. februára (TASR) - Slovensko má majstra sveta a olympijského víťaza druhého kola slalomu. Adam Žampa sa nad Červenou Poľanou pri Soči už predtým stal aj najrýchlejším mužom v superkombinačnom slalome, pravda, to v značne redukovanej konkurencii. Zato však po 5. mieste v celej súťaži alpskej všestrannosti pridal v sobotu večer fantastické 6. miesto v špeciálnom slalome. Na záver zjazdárskych zápolení vrcholiacej zimnej olympiády. A bez zaváhania uhádol aj fleš-test TASR, či vie, koľko bodov získal do štartovej listiny Svetového pohára: "No, za dnešok 40. Viac ako som mal doteraz za celú sezónu..."

Žampa sa presadil v brutálnej konkurencii

Za kolá sa síce medaily nedávajú, ale mať najrýchlejšiu jazdu v brutálnej konkurencii hustých bránok, to nie je len tak. A 23-ročný slovenský lyžiar dokázal, že jeho husársky kúsok spred roka v Schladmingu nebola náhoda. Vtedy na MS zdolal v 2. kole aj famózneho Rakúšana Marcela Hirschera a teraz i jeho krajana Maria Matta. Muža, ktorý po už dávnejších dvoch tituloch majstra sveta teraz dobyl aj olympijské zlato. Obe hviezdy slalomárskeho neba nedokázali byť v 2. kole rýchlejšie ako Žampa.

"Je to neuveriteľný pocit. Keby mi niekto povedal pred olympiádou, že budem piaty v superkombinácii a šiesty v slalome, tak mu samozrejme neuverím. A veľmi si cením, že som vyhral druhé kolo. Je to ako zo sna a je to niečo, pre čo sa oplatí drieť," vyznal sa pre TASR. V cieli do kamery dvakrát zahučal: "Áno, pamätám si to, povedal som, že je to dobré. Ale tak ma boleli nohy, bol to ťažký slalom, ale ešte som sa zmohol na to, aby som vyskočil..."

V 1. kole Adam Žampa s číslom 30 zašiel 26. najrýchlejší čas, keď za vedúcim Mattom zaostal 2,64 s. V druhom kole mal výhodnú štartovú pozíciu číslo 5 a chvíľu vedúceho Brita Davida Rydinga predstihol rozdielom dvoch kategórií, o 1,89 s. "Keď som mal v cieli tento náskok, nebol som si istý, či ten prvý neurobil chybu, alebo či som išiel vážne tak dobre," referoval. Slovenského borca plietlo aj to, že prví pretekári na štarte vypadli. Takže si musel počkať na ďalších. A nebol sám pri objavovaní kritérií svojej jazdy i tušení štatistických súvislostí.

"Chcel som byť do pätnástky, potom som začal túžiť po desiatke a frajerka mi povedala - skonči šiesty! Skonči šiesty, lebo šestka je moje obľúbené číslo... Tak som skončil šiesty. A po prvom kole ma riadne nakopla, lebo sa jej to málilo, že všetci budú vravieť, načo sem prišla. Ja jej, že ešte nie je koniec a ona že dobre, ale ak nebudeš do desať a nevyhráš druhé kolo, tak je to nanič..."

Alpské lyžovanie patrí na olympiáde najvyššie v hierarchii

Alpské lyžovanie je v hierarchii zimných olympijských športov na najvyšších priečkach. Víťazstvá a úspechy letia do sveta, do toho slovenského letelo už piate miesto v superkombinácii. Ale Adamovi sa to málilo: "Určite boli doma ohlasy, ale predsa, superkombinácia, ak nie je medaila, nikoho veľmi netrápi. Ale šieste miesto v slalome, to je oveľa viac. A tak to vnímam aj ja."

Už len preto, že prvá pätnástka na ZOH dostáva aj body do štartovej listiny Svetového pohára. Už vlani na MS sa Adam Žampa akurát zmestil do pätnástky bodujúcich v poradí WCSL, vtedy si polepšil o 16 bodov a postúpil na 37. pozíciu. Teraz získal 40 a už je na 27. pozícii, čo znamená, že sa približuje k výhodnejším štartovým číslam.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…