V Prešove sa konal Národný pochod za bezpečný život
TASR
TASR

V Prešove sa konal Národný pochod za bezpečný život

Protestné zhromaždenie sa rozhodlo pripraviť Občianske združenie Ľudia v ohrození po niekoľkých útokoch na dôchodcov, ktoré sa odohrali na východe krajiny.

Na snímke zhromaždenie protestujúcich pred autobusovou stanicou v Prešove. Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 22. februára (TASR) – Niekoľko desiatok ľudí sa zúčastnilo dnes v Prešove na národnom pochode za bezpečný život na Slovensku, ktorý zorganizovalo Občianske združenie Ľudia v ohrození. Protestné zhromaždenie sa rozhodlo pripraviť po niekoľkých útokoch na dôchodcov, ktoré sa odohrali na východe krajiny. Protestujúci sa najprv stretli pred autobusovou stanicou v Prešove, odkiaľ sa po niekoľkých príhovoroch presunuli do centra mesta, k Pamätníku obetiam komunistického teroru a násilia. Práve tu zapálili 14 sviečok za budúcnosť detí a obete násilia zo strany "asociálov".

Okrem iných na proteste vystúpil s príhovorom aj Ondrej Begala, syn dôchodcu, ktorého napadli rómski mladíci v obci Sačurov a brutálne ho zbili. "Môj otec bol len takým spúšťačom, pretože v krátkom čase sa objavili ďalší ľudia a priznali sa, že ich tiež napadli. Môj otec bol piatym napadnutým človekom v našej obci za posledný mesiac," povedal. Podľa neho sa už starší ľudia v Sačurove boja chodiť po ulici, pretože sú voči útokom bezbranní. "Aj polícia robí, čo môže, ale zákon jej viac neumožňuje, takže sa tieto útoky stále opakujú," dodal Begala.

Zhromaždení ľudia kritizovali najmä kroky štátu pri riešení rómskej problematiky, ktoré podľa nich nie sú dostatočné. Zároveň negatívne hodnotili aj vyjadrenia ombudsmanky, ktorá sa, ako tvrdia, nesnaží vyriešiť problémy obyčajných ľudí. Upozorňovali na zvyšujúci sa počet napadnutých dôchodcov zo strany "asociálov", ktorí si na svoje útoky vyberajú práve starých a slabých ľudí. V jednotlivých príhovoroch odzneli aj kritické slová na zvýhodňovanie určitých skupín ľudí v spoločnosti. Rečníci sa nevyhli ani kritike politických strán a smerov, ktoré na Slovensku vládli po roku 1989.

Podľa polície sa protestné zhromaždenie zaobišlo bez väčších problémov a na mieste nemuseli príslušníci Policajného zboru riešiť žiadne priestupky. "Po skončení akcie, asi o 16.40 h, sa všetci v pokoji rozišli," uviedol pre TASR prešovský krajský policajný hovorca Daniel Džobanik.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…