Slovenský lyžiar Adam Žampa obsadil v slalome skvelé 6. miesto
TASR
TASR

Slovenský lyžiar Adam Žampa obsadil v slalome skvelé 6. miesto

Zlatú medailu získal rakúsky lyžiar Mario Matt.

Adam Žampa FOTO TASR/Michal Svítok

Červená Poľana 22. februára (TASR) - Rakúsky lyžiar Mario Matt získal na ZOH v Soči zlatú medailu v slalome. Trojnásobný majster sveta triumfoval v sobotu s náskokom 28 stotín sekundy pred krajanom Marcelom Hirscherom, bronz v alpskom stredisku Roza Chutor vybojoval Nór Henrik Kristoffersen (+0,83). Slovenský reprezentant Adam Žampa vďaka najlepšej jazde v druhom kole obsadil skvelé šieste miesto (+1,44). Ďalší dvaja Slováci súťaž nedokončili, Matej Falat vypadol v prvom, Andreas Žampa v druhom kole.

Matt si dobrú východiskovú pozíciu vytvoril už v 1. kole, po ktorom viedol o 45 stotín sekundy pred druhým Andre Myhrerom zo Švédska. V druhom kole na rozbitej trati už menej riskoval, šiesta najrýchlejšia jazda mu ale vyniesla víťazstvo. K dvom titulom majstra sveta v slalome (2001, 2007) tak pridal aj vytúžené olympijské zlato. Skúsený Rakúšan sa vo veku 34 rokov a 319 dní stal najstarším olympijským víťazom v alpskom lyžovaní. Prekonal rekord nórskeho univerzála Kjetila Andreho Aamodta, ktorý mal 34 rokov a 170 dní, keď na ZOH 2006 v Turíne triumfoval v super-G. O generáciu mladší Kristoffersen sa v 19-tich rokoch zasa stal najmladším zjazdárom, ktorý získal na ZOH medailu. Radosť mal aj 24-ročný Hirscher, úradujúci majster sveta a držiteľ malého glóbusu v slalome sa z deviatej pozície po 1. kole katapultoval až na stupne víťazov a tiež sa premiérovo tešil z olympijského kovu.

Adam Žampa v 1. kole s číslom 30 zajazdil 26. najrýchlejší čas, keď za lídrom zaostal o 2,64 s. V druhom kole mal tak výhodnú štartovú pozíciu, keď vyrazil na trať ako piaty v poradí. A slovenský lyžiar ju naplno využil, keď predviedol dravú jazdu a dovtedy vedúcemu Britovi Davidovi Rydingovi nadelil v cieli 1,89 s. Ante Kostelič, otec a tréner slávneho Chorváta Ivicu Kosteliča, zostal verný svojej povesti a postavil v 2. kole nerytmickú trať s neortodoxne zavretými bránkami.

V kombinácii s mäkkým podkladom a kaziacou sa traťou to bol pre pretekárov boj. Žampa sa však s náročným kurzom výborne popasoval a dal sa tak čakať - podobne ako v kombinačnom slalome - jeho výrazný posun vo výsledkovej listine. A tak aj bolo, slovenský reprezentant vydržal na čele po jazdách skúsených harcovníkov - Kanaďana Michaela Janyka, Francúza Juliena Lizerouxa a dokonca i samotného Kosteliča. Z vedúcej pozície ho zosadil až objav slalomovej sezóny Kristoffersen, ktorý štartoval o 11 miest neskôr. Aj naďalej sa však za Žampu radili pretekári, získal skalp Švédov Markusa Larssona i Mattiasa Hargina. Ďalšie veľké mená riskovali a vypadli - Francúzi Alexis Pinturault, Jean Baptiste Grange, druhý muž slalomovej sezóny Nemec Felix Neureuther i Ted Ligety z USA. Nástrahy trate nezvládol ani obhajca zlata z Vancouveru, Talian Guliano Razzoli či Švéd Andre Myhrer, druhý po 1. kole. Výsledkom bolo vynikajúce šieste miesto pre Žampu.

"Moje pocity sú neopísateľné. Chcel som to pustiť naplno, využiť výhodné štartové číslo a až na jedno malé zaváhanie, keď som to trochu 'prisadol', sa mi to podarilo. Trať sa postupne rozbíjala, takže som vedel, že sa môžem posunúť. Ďakujem Kosteličovcom za to, že mi počas olympiády umožnili spoločne trénovať, teraz som to zúročil," povedal Adam Žampa pre RTVS.

A. Žampa: Frajerka kázala - buď šiesty!

"Je to neuveriteľný pocit. Keby mi niekto povedal pred olympiádou, že budem piaty v superkombinácii a šiesty v slalome, tak mu samozrejme neuverím. A veľmi si cením, že som vyhral druhé kolo. Je to ako zo sna a je to niečo, pre čo sa oplatí drieť," vyznal sa pre TASR. V cieli do kamery dvakrát zahučal: "Áno, pamätám si to, povedal som, že je to dobré. Ale tak ma boleli nohy, bol to ťažký slalom, ale ešte som sa zmohol na to, aby som vyskočil..."

V 1. kole Adam Žampa s číslom 30 zašiel 26. najrýchlejší čas, keď za vedúcim Mattom zaostal 2,64 s. V druhom kole mal výhodnú štartovú pozíciu číslo 5 a chvíľu vedúceho Brita Davida Rydinga predstihol rozdielom dvoch kategórií, o 1,89 s. "Keď som mal v cieli tento náskok, nebol som si istý, či ten prvý neurobil chybu, alebo či som išiel vážne tak dobre," referoval. Slovenského borca plietlo aj to, že prví pretekári na štarte vypadli. Takže si musel počkať na ďalších. A nebol sám pri objavovaní kritérií svojej jazdy i tušení štatistických súvislostí.

Slovenský lyžiar Adam Žampa s maminou Slávkou (vľavo) a priateľkou Danielou sa radujúv cieli 2. kola slalomu mužov na XXII. zimných olympijských hrách v Červenej Poľane 22. februára 2014. FOTO TASR/Michal Svítok

"Chcel som byť do pätnástky, potom som začal túžiť po desiatke a frajerka mi povedala - skonči šiesty! Skonči šiesty, lebo šestka je moje obľúbené číslo... Tak som skončil šiesty. A po prvom kole ma riadne nakopla, lebo sa jej to málilo, že všetci budú vravieť, načo sem prišla. Ja jej, že ešte nie je koniec a ona že dobre, ale ak nebudeš do desať a nevyhráš druhé kolo, tak je to nanič..."

Alpské lyžovanie je v hierarchii zimných olympijských športov na najvyšších priečkach. Víťazstvá a úspechy letia do sveta, do toho slovenského letelo už piate miesto v superkombinácii. Ale Adamovi sa to málilo: "Určite boli doma ohlasy, ale predsa, superkombinácia, ak nie je medaila, nikoho veľmi netrápi. Ale šieste miesto v slalome, to je oveľa viac. A tak to vnímam aj ja."

Už len preto, že prvá pätnástka na ZOH dostáva aj body do štartovej listiny Svetového pohára. Už vlani na MS sa Adam Žampa akurát zmestil do pätnástky bodujúcich v poradí WCSL, vtedy si polepšil o 16 bodov a postúpil na 37. pozíciu. Teraz získal 40 a už je na 27. pozícii, čo znamená, že sa približuje k výhodnejším štartovým číslam.

Reakcie osobností na úspech slovenského lyžiara na ZOH v Soči:

Janka Gantnerová, vedúca výpravy SR: "Bolo to úplne úžasné. Po prvom kole mal Adam väčšiu stratu, naozaj išiel opatrne a bolo vidno, že chcel prísť do cieľa. V tom druhom urobil to isté, čo v superkombinácii. Išiel naplno, krásne, bez chyby a dosiahol v ňom najlepší čas. Celkovo je to úžasný výsledok."

František Chmelár, prezident SOV: "Sledoval som 1. kolo naživo, to druhé som videl už len v televízii počas hokejového zápasu o 3. miesto. Musím povedať, som úplne nadšený. Vždy som vravel, že Adam Žampa je najväčší talent v slovenskom mužskom alpskom lyžovaní. Dokazuje to aj fakt, že v 2. kole dosiahol najlepší čas."

Martin Kupčo, športový riaditeľ úseku alpských disciplín SLA: "Ja som v milom šoku. Neveril som, že sa Adam dostane do prvej pätnástky, nie to ešte do desiatky. Šieste miesto je fantastické. Odjazdil vynikajúco 2. kolo a ako už viackrát ukázal, vie v ňom dosiahnuť najrýchlejší čas. V súčasnosti sme v Liptovskom Mikuláši, kde už pripravujeme MS juniorov v alpskom lyžovaní v Jasnej a všetci sme tu boli v šoku. Inšpiroval nás a dúfame, že sa mu naďalej bude dariť."

Martin Glváč, minister obrany SR: "Adamov výkon bol naozaj skvelý a som rád, že naše vojenské športové centrum má vo svojich radoch športovca, ktorý je v takej vynikajúcej forme a môže ešte veľa dokázať. Žiaľ, na medailu to dnes nestačilo, ale verím, že o štyri roky ho už neminie."

Slalom, muži:

1. Mario Matt 1:41,84 min., 2. Marcel Hirscher (obaja Rak.) +0,28 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,83, 4. Stefano Gross (Tal.) a Fritz Dopfer (Nem.) +0,88, 6. Adam ŽAMPA (SR) +1,44, 7. Markus Larsson a Mattias Hargin (obaja Švéd.) +1,76, 9. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) a Ivica Kostelič (Chorv.) +2,27, ..., Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo, Matej FALAT (obaja SR) nedokončil 1. kolo.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…