Nórske bežkyne na lyžiach uchmatli tri medaily na 30 km voľne
TASR
TASR

Nórske bežkyne na lyžiach uchmatli tri medaily na 30 km voľne

Marit Björgenová získala zlato, striebro patrí Therese Johaugovej a bronz Kristin Störmerovej Steirovej.

Nórka Marit Björgenová sa teší zo zisku zlatej medaily v behu na lyžiach na 30 km s hromadným štartom voľnou technikou na ZOH v Červenej Poľane 22. februára 2014. Foto: TASR/AP

Červená Poľana 22. februára (TASR) - Beh na 30 km voľnom technikou s hromadným štartom, záverečné preteky žien na ZOH v Soči, bol v znamení nadvády trojice Nórok a zlatého finišu Marit Björgenovej. Od striebornej krajanky Therese Johaugovej ju delilo 2,6 sekundy a od tretej Kristin Störmerovej Steirovej 23,6 sekundy.

Veľké favoritky medzi 57 ženami boli dve Nórky Johaugová, Björgenová, Švédka Kallová, Poľka Kowalczyková, možno Nórka Wengová. V červenej najkvalitnejšej skupine sa zhromaždila nasadená dvadsiatka, počasie bolo teplé, slnečné, trať síce na štarte tvrdá, no postupom času výrazne mäkla. Bežalo sa na dvoch rôznych 5-km okruhoch a hneď od začiatku začala udávať tón Johaugová, po nej Björgenová a na 5. km sa za ne zaradila Švédka Kallová. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri v klasike triumfovala na tridsiatke Poľka Kowalczyková, dopredu sa príliš nehrnula a očakávalo sa, že tempo vystupňuje až po 20. km.

Pre Marit Björgenovú bola veľká výzva získať v kariére už celkove 10. medailu a šieste olympijské zlato, ktorým by vyrovnala bilanciu rýchlokorčuliarky Skoblikovovej a bežkyne Jegorovovej. Desať medailí nazbierali v histórii talianska bežkyňa Belmondová a Ruska Smetaninová a Björgenová sa im chcela vyrovnať. Aj Poľka Kowalczyková mala veľkú motiváciu, ak by zvíťazila, stala by sa prvou ženou, ktorá by na 30 km triumfovala dvakrát, až veľmi skoro však na trati úsilie zabalila.

V živej pamäti bol súboj o zlato Kowalczykovej a Björgenovej pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, dramatický až do samého konca. Aj Švédka Kallová mohla prelomiť štatistické číslo, žiadna jej krajanka nevybojovala na jedných ZOH štyri vzácne kovy a medzi mužmi sa takáto žatva podarila len Jernbergovi v roku 1956 a a Svanovi v 1984. Kallovej však došli sily už po prvej tretine a prioritou sa u nej stalo vôbec dôjsť do cieľa.

Možnosť prezuť si lyže po 10 km nevyužila takmer žiadna, na čele strojovo ťahala trojica Nórok Johaugová, Steirová a Björgenová, za nimi sa zoradili Kallová, Wengová, Poľka Kowalczyková a Fínka Lahteenmiakiová. Prekvapujúco však onedlho začala výrazne strácať Charlotte Kallová, vyslovene sa na trati trápiaca, a trojica Nórok na čele nasadila k obdivuhodnému trháku. Nórky akoby mali krídla, v polovici trate na 15. km mali pred štvrtou Lahteemakiovou náskok 33,4 sekundy a pred 'balíkom' už takmer 40 s. Na métu 15. km už nedobehla Poľka Kowalczyková a dala dôvod na dohady, či sa jej obnovilo zranenie nohy, s akým predtým zápasila. Ani na 20. km nórsky trojzáprah lyže neprezúval, nemal dôvod a odstup od prenasledovateliek sa už blížil k minúte, u štvrtej Češky Vrabcovej-Nývltovej s časovou 'dierou' 50,6 s. Švédka Kallová sa trápila ďaleko vzadu s mankom 2:33,7.

Na záverečných desiatich kilometroch sa očakával 'sestersko-vražedný' boj o zlato, ktoré bolo pre bežecké Nórsko v histórii ZOH už jubilejné 40-te. Na 25. km sa naskytol stereotypný obrázok a bolo zrejmé, že nórske trio s vyše minútovým náskokom dotiahne pohodlne úsilie až do záverečného finišu bez nejakej krízy. O tempo sa starala najmä Björgenová a čakalo sa hlavne na dlhé stúpanie, ťažiskové pred vstupom na štadión. Nórky už skejtovali frekvenčne na doraz, Johaugová sa snažila šprintérsky zdatnejšiu Björgenovú uťahať, Steirová na svoje krajanky nestačila a uspokojila sa s bronzom. Do cieľovej rovinky sa vrútila podľa očakávania jasne Björgenová a získala už tretiu zlatú na ZOH v Soči.

Výsledky

30 km žien voľnom technikou s hromadným štartom: 1. Marit Bjorgenová 1:11:05,2, 2. Therese Johaugová +2,6, 3. Kristin Stormerová Steirová (všetky Nór.) 23,6, 4. Kertuu Niskanenová (Fín.) 1:21,7, 5. Eva Nývltová-Vrabcová (ČR) 1:21,9, 6. Aurore Jeanová 1:22,3, 7. Coraline Hugueová (obe Fr.) 1:24,3, 8. Emma Wikenová (Sˇvéd.) 1:26,4, 9. Seraina Bonerová (Švajč.) 1:29,8, 10. Laura Orgueová (Špan) 1:32,1, 11. Anna Haagová (Švéd.) 1:34,9, 12. Katrin Zellerová (Nem.) 1:36,2, 13. Elisa Brocardová (Tal.) 1:36,8, 14. Valentina Ševčenková (Ukr.) 1:37,4, 15. Nataľja Žukovová (Rus.) 1:51,5, 16. Debora Agreiterová (Tal.) 1:53,3, 17. Anouk Faivreová Piconová (Fr.) 2:24,2, 18. Krista Lahteenmakiová (Fín.) 2:32,4, 19. Heidi Wengová (Nór.) 2:40,9, 20. Teresa Stadloberová (Rak.) 2:44,9, 21. Aino-Kaisa Saarinenová (Fín.) 2:47,3, 22. Hongsue Li (Čína) 2:56,3, 23. Masako Išidová (Jap.) 3:03,8, 24. Elizabeth Stephenová (USA) 3:06,6, 25. Marina Pillerová (Tal.) 3:39,5, 26. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) 3:46,4, 27. Holly Brooksová 3:53,1, 28. Kikkan Randallová (obe USA) 4:05,5, 29. Irina Chazovová 4:14,0, 30. Julia Ivanovová (obe Rus.) 4:16,9

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…