Zdravotní klauni rozveselujú deti v žilinskej FNsP osem rokov
TASR
TASR

Zdravotní klauni rozveselujú deti v žilinskej FNsP osem rokov

Škála reakcií je veľká, takže je to od malého úsmevu, od malého záujmu alebo iskierky v oku až po hurónsky smiech.

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Žilina 22. februára (TASR) – Na pediatrickom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline liečili minulý rok priemerne 200 detí mesačne, pričom ošetrovanie trvalo v priemere 3,9 dňa. Podľa vedúcej sestry pediatrického oddelenia Anny Löwingerovej pomáhajú v liečbe malých pacientov už osem rokov aj zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors.

Zdravotní klauni navštevujú podľa nej žilinskú nemocnicu dvakrát za týždeň. "Oslovujú nielen deti, ale aj rodičov, nemocničný personál a prinášajú pozitívnu energiu a náladu. Keď vojdete na ošetrovaciu jednotku, nemusíte vidieť žiadneho klauna, ale určite viete, že tam sú. Pretože sa z izieb ozýva smiech, hudba, pesničky," povedala Löwingerová.

Spočiatku si však myslela, že to klauni nezvládnu, pretože situácia v nemocnici je veľmi náročná. "Vládne tu stres, strach, plač. A nevedela som si to predstaviť, aj keď sem prichádzali veľmi talentovaní herci–klauni. Potom som pochopila, že za ich návštevami je veľa hodín tvrdej práce a prípravy. Oni sa neustále musia zdokonaľovať v aktivitách, takže vidíme len výsledný efekt. A ten je naozaj úžasný," zdôraznila vedúca sestra pediatrického oddelenia žilinskej nemocnice.

Hovorkyňa FNsP v Žiline Mária Koporecová doplnila, že psychická zložka terapie je stavaná do rovnocennej pozície s medicínskou zložkou. "Pacient, ktorý má zdravotné ťažkosti, sa veľmi rád nechá rozveseliť. Aj na oddelení sa snažíme prispieť k ich psychickej pohode tým, že návštevy k nim púšťame prakticky neobmedzene. Na základe veku a stavu pacienta sa snažíme rodičov, sprievodcov ponechať, ak je to vhodné, počas celého ošetrovania či hospitalizácie. A veľmi efektívne využívame denný stacionár, ktorý nahrádza možnosť hospitalizácie. Pacienti dostanú terapiu, ktorú už nezvláda všeobecný lekár, práve tu, na dennom stacionári. Bez toho, aby boli hospitalizovaní," povedala Koporecová.

Hlavným cieľom zdravotných klaunov je podľa PR manažérky občianskeho združenia Červený nos Cowndoctors Hany Némethovej prinášať smiech a radosť deťom, ktoré sú v nemocnici. "Deti to znášajú úplne inak ako dospelí, takže pre ne je klaun nejaký únik. Je to svojim spôsobom psychická podpora pre deti, aby sa dokázali trochu odreagovať a lepšie zvládať stresové prostredie v nemocnici. Našich klaunov je 47 a veľmi sa tešíme z toho, že sme v podstate temer v každej nemocnici," dodala Némethová.

Pravidelnou návštevníčkou žilinského detského oddelenia je aj sestrička Krvinka Obehová. "Škála reakcií je veľká. Rovnako ako škála detí, ktoré navštívime. Od batoliat s mamičkami, ktoré na nás pozerajú, pučia oči, otvárajú ústa, smejú sa. Až po rehot veľkých dospelákov. Sú tu nielen tínedžeri, ale na ortopédii sa nám párkrát stalo, že tam boli dospelí ľudia, možno aj trošku starší ako my. Aj ich sa nám podarilo rozveseliť. Takže je to od malého úsmevu, od malého záujmu alebo iskierky v oku až po hurónsky smiech ešte aj po tom, ako zatvoríme dvere," uzatvorila sestrička Krvinka Obehová.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…