Gantnerová obhajuje vyhlásenia o medailách, Chmelár nie je sklamaný
TASR
TASR

Gantnerová obhajuje vyhlásenia o medailách, Chmelár nie je sklamaný

Predolympijské vyhlásenia o aspoň troch cenných kovoch sa naplnili iba z jednej tretiny vďaka úspešnej obhajobe biatlonistky Anastasie Kuzminovej v šprinte.

Na snímke vedúca výpravy v Soči Janka Gantnerová. Foto: TASR/Michal Svítok

Soči 22. februára (TASR) - Vedenie slovenskej výpravy na XXII. zimných olympijských hrách v Soči nehodnotí vystúpenie reprezentantov ako neúspech, i keď sa im nepodarilo splniť medailové očakávania. Predolympijské vyhlásenia o aspoň troch cenných kovoch sa naplnili iba z jednej tretiny vďaka úspešnej obhajobe biatlonistky Anastasie Kuzminovej v šprinte.

Vedenie slovenskej výpravy pritom ešte v septembri, keď sa tvorili požiadavky na jednotlivé zväzy, hovorilo až o piatich cenných kovoch. Odvtedy však z nominácie vypadla horúca kandidátka na najvyššie priečky, elitná slalomárka Veronika Velez-Zuzulová. "V každom prípade sme počítali, že budeme mať tri medaily z biatlonu a jedna bola otázna. Nebol to môj výmysel. Vychádzali sme z návrhov a podkladov jednotlivých športových zväzov," uviedla vedúca výpravy v Soči Janka Gantnerová. "Nasťa Kuzminová mala veľmi dobre rozbehnutú aj pozíciu v stíhacích pretekoch, no nakoniec jej to nevyšlo a veľké očakávania sme mali aj od miešanej štafety," vyhlásila počas sobotňajšej záverečnej tlačovej konferencie Slovenského olympijského výboru v Soči. Tá sa odohrala dva dni pred oficiálnym ukončením hier, keď na športoviskách ešte bojovali viacerí slovenskí reprezentanti.

Sen o medaile pre Procházkovú

Na snímke slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková dobieha do cieľa počas kvalifikácie šprintu žien voľnou technikou na XXII. zimných olympijských hier v Červenej Poľane 11. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Vedenie SOV tajne dúfalo, že o medailové umiestnenie by mohla zabojovať aj bežkyňa na lyžiach Alena Procházková v jej najsilnejšej disciplíne šprinte. Dvadsaťdeväťročná pretekárka však v Soči prepadla, keď nedokázala postúpiť z kvalifikácie a obsadila až 39. priečku. "Nikdy sme o nej nehovorili ako o favoritke, aby sme ju nezlikvidovali tak, ako vo Vancouveri. No bohužiaľ jej to nevyšlo a nemohla bojovať o popredné umiestnenia. Viac som čakala aj od mojej dcéry, pretože aj pre ňu to malo byť nejaké vyvrcholenie športovej kariéry. V podstate každý vedel podať trošku viac. Čo sa týka celkových výsledkov, nemôžeme ich považovať za úspech. Aj my v Slovenskej lyžiarskej asociácii budeme robiť hĺbkovú analýzu a budeme ich hodnotiť reálne. Športovci odovzdali to, čo v danom momente vedeli odovzdať. No určite majú na viac," pokračovala Gantnerová.

Hokejisti sklamali,potešil Žampa

Slovenský lyžiar Adam Žampa sa teší v cieli po 2. časti superkombinácie - kombinačného slalomu - v alpskom stredisku Roza Chutor na XXII. zimných olympijských hrách v Červenej Poľane 14. februára 2014. Foto: TASR/Jakub Súkup

Nepotešil ani výkon hokejistov, ktorí po prehre s Českom v kvalifikácii o štvrťfinále obsadili na turnaji predposledné 11. miesto. Naopak, potešili ju výkony viacerých mladších reprezentantov. Najmä 5. miesto zjazdára Adama Žampu a ďalších desať umiestnení slovenských športovcov v prvej tretine štartového poľa. O dve sa postarali Kuzminová, Žampa a zjazdárka Petra Vlhová, po jednom pridali biatlonisti Matej Kazár, Pavol Hurajt a miešaná štafeta, bežec Martin Bajčičák a aj Andreas Žampa. "Za úspech hodnotím to, že sme mali toľko individuálnych športovcov, čo je určitý predpoklad športového rastu. Veľmi sa teším, že to vyšlo Adamovi Žampovi, ktorý veľmi rozumne zvládol superkombináciu."

Prezident SOV František Chmelár dodal: "Boli sme a sme realisti. Vedeli sme, akú výpravu máme. Nie som sklamaný, skôr naopak. Máme niekoľko dobrých výsledkov, za výnimočný považujem najmä zlato Anastasie Kuzminovej. Všetky ostatné hodnotenia ponechám na vedúcich jednotlivých zväzov."

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…