Rektori nechcú limit na úväzky ani dlhšie externé štúdium
SITA
SITA

Rektori nechcú limit na úväzky ani dlhšie externé štúdium

Ministerstvo školstva je po utorňajšom rokovaní s rektormi naklonené prehodnotiť navrhované obmedzenie úväzkov profesorov na 58 hodín týždenne.

BRATISLAVA 24. júla – Slovenská rektorská konferencia (SRK) odmieta obmedzenie pracovných úväzkov vysokoškolských učiteľov, výskumníkov či umeleckých pracovníkov na 58 hodín týždenne.

Opatrenie od januára 2013 navrhuje minister školstva Dušan Čaplovič v novele vysokoškolského zákona, ktorá je do konca mesiaca v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Podobne ako Rada vysokých škôl SR aj rektori súhlasia s limitom mať len jeden plný pracovný úväzok, čo by zabezpečilo, že by mohol byť pedagóg garantom iba na jednej vysokej škole. Nesúhlasia však s určením konkrétneho limitu hodín.

„Tak ako pri iných profesiách, ani v prípade vysokoškolských učiteľov by nemalo dochádzať k obmedzovaniu ďalšej činnosti, či už na vysokých školách, alebo vo výskumných ústavoch, alebo v súkromných firmách,“ vyhlásil v utorok po mimoriadnom zasadnutí SRK jej prezident Libor Vozár.

Obmedzenie práce na 58 hodín týždenne namieril minister proti takzvaným lietajúcim profesorom, ktorí dnes majú tri aj štyri plné úväzky na rôznych školách. Ako povedal, v novom systéme by sa mohli profesori viac venovať výučbe aj výskumu.

Stopercentný výkon

Minister školstva je po utorkovom rokovaní s rektormi naklonený navrhované obmedzenie prehodnotiť. Podľa hovorcu ministra Michala Kaliňáka je pre rezort kľúčové, aby mali profesori len jeden plný úväzok a ich alma mater od nich dostala stopercentný výkon. V hre sú však dve možnosti.

„Buď budeme hovoriť o 58 hodinách týždenne, alebo inej alternatíve, ktorá zohľadní napríklad to, čomu všetkému sa venuje vyučujúci okrem vedy a výskumu, napríklad v akých rôznych grantoch pôsobí, alebo aj to, či prednáša na univerzitách, alebo ako pravidelne a koľko publikuje,“ povedal novinárom Kaliňák.

Rektori namietajú aj navrhované predĺženie externého štúdia. Čaplovič chce od budúceho roka predĺžiť externistom bakalársky aj magisterský stupeň o rok, takže celkovo by študovali o dva roky dlhšie.

Minister dúfa, že opatrenie zvýši kvalitu vzdelania, pretože externisti podľa neho potrebujú popri práci viac času na štúdium ako denní študenti. SRK sa však obáva, že nové pravidlá by zvýhodnili zahraničné vysoké školy, ktoré u nás pôsobia, a prilákali by aj nové.

Zahraničné školy sa totiž riadia legislatívou svojej domovskej krajiny. V súčasnosti je dĺžka štúdia vo všetkých krajinách V4 rovnaká ako u nás.

„Pravdepodobne by to spôsobilo, že by na Slovensko prišli poskytovať externé štúdium vysoké školy z Českej republiky, Maďarska, prípadne z Poľska,“ obáva sa Vozár.

SKP sa nepáčia platby za prijímačky

Momentálne pôsobia v SR popri slovenských aj štyri české vysoké školy. Hovorca ministra Kaliňák povedal, že stále rezort vidí cestu k zvýšeniu kvality v predĺžení externého štúdia o rok.

Jednou z nosných tém mimoriadneho zasadnutia rektorov bola aj komplexná akreditácia. SRK podporuje zámer ministra stanoviť minimálne kritériá pre získanie titulu docent a profesor, ktoré by boli platné pre všetky vysoké školy.

Do novely zákona navrhujú zakomponovať povinnosť zverejňovať akreditačné spisy na internete, aby mala verejnosť predstavu o kvalite vysokej škole.

„Akreditácii na Slovensku by veľmi prospelo, keby celý cyklus akreditácií, to znamená predloženie akreditačných spisov, vyhodnotenie a stanovisko Akreditačnej komisie, keby všetky tieto materiály boli prístupné na webe,“ poznamenal Vozár.

SRK sa nepáči ani navrhované zníženiu školného a platieb za prijímačky na externé štúdium v akademickom roku 2013/2014.

Žiadajú, aby tieto sumy neboli nižšie ako v predchádzajúcom akademickom roku. Ministerstvo sa zatiaľ k zverejňovaniu akreditačných spisov ani k limitom na školné nevyjadrilo, diskusiu o týchto bodoch považuje za otvorenú.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…