Verejnoprávny RTVS hospodáril ukážkovo, je v pluse
SITA
SITA

Verejnoprávny RTVS hospodáril ukážkovo, je v pluse

Plánované zachovanie koncesií by pre RTVS bez zvýšenia sumy zo zmluvy so štátom znamenalo na budúci rok vážnu situáciu, MK SR zatiaľ neoficiálne sľúbilo, že rozpočet RTVS výpadok nepocíti.

BRATISLAVA 24. júla - V pluse skončil verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) hospodárenie za prvý polrok tohto roka.

Ako na utorkovom rokovaní Rady RTVS informoval zástupca generálnej riaditeľky RTVS Peter Ondro, príjmy RTVS za prvý polrok 2012 dosiahli vyše 67 miliónov eur, čo je 58,51 percenta z plánu, pričom celkové príjmy na tento rok sú naplánované vo výške takmer 116 miliónov eur.

RTVS mal za prvých šesť mesiacov roka výdavky spolu cez 48 miliónov eur (42,99 % z plánu). Pre porovnanie, celkové tohtoročné výdavky sú v rozpočte naplánované v objeme 113 miliónov eur.

Z toho kapitálové výdavky boli v prvom polroku v súhrne tri milióny eur, čo je 20,26 % z plánu a celoročné sú naplánované na 15,25 mil. .

Celkový prebytok RTVS za prvý polrok je vyše 19 miliónov eur (19 121 267 ). Ako povedal pre agentúru SITA Ondro, naplánovaný celoročný prebytok 2,6 milióna eur sa určite dodrží a môže byť aj väčší, ak sa nestihnú zrealizovať všetky investičné akcie.

Hlavná časť príjmov - úhrady za vysielanie, tzv. koncesionárske poplatky, má klesajúcu tendenciu. RTVS s nižším výberom koncesionárskych poplatkov podľa Ondra počítal už pri plánovaní tohtoročného rozpočtu.

Za prvý polrok RTVS získal z úhrad za vysielanie spolu takmer 38 miliónov eur (51,53-percentné plnenie), pričom v rozpočte pre tento rok by RTVS z koncesií chcel získať takmer 74 miliónov eur. Podľa programových šéfov zložiek RTVS - STV a SRo Andreja Miklánka a Ľuboša Machaja sa programové plány v prvom polroku naplnili.

Vážna situácia pre RTVS

Plánované zachovanie koncesií, ktoré vyplýva z návrhu novely zákona o úhradách za vysielanie RTVS z dielne ministerstva kultúry, bude podľa Ondra znamenať pre RTVS vážnu situáciu.

Bežné výdavky v tomto roku sú 97 - 98 miliónov eur, také isté by mali byť aj na budúci rok. No ak sa zachová platenie koncesií, tak príjmy budú 85 - 86 miliónov.

Podľa Ondra realistický odhad príjmov z koncesií na budúci rok je 72 mil. eur, 14 mil. eur by RTVS mohol získať zo zmluvy so štátom a z reklamy asi tri milióny.

Pokiaľ sa nezmení výška sumy zo zmluvy so štátom, tak príjmy klesnú cca o osem miliónov eur a navyše pribudnú výdavky na výber koncesií vo výške tri milióny eur. Znamená to, že RTVS by musel znížiť bežné výdavky o 11 miliónov a nezostalo by na kapitálové výdavky.

RTVS na to podľa Ondra upozorní ministerstvo kultúry, Národnú radu SR aj nového generálneho riaditeľa RTVS, ktorého zvolenie v parlamente sa očakáva začiatkom augusta. Ondro na tieto fakty upozorňuje opakovane, napríklad aj na júnovom rokovaní Rady RTVS.

Neoficiálne prisľúbená suma peňazí

Predseda Rady RTVS Miroslav Kollár si nevie predstaviť ani zákonné fungovanie RTVS v takomto finančnom rámci a preto vyzval zástupcov odvolanej šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej, aby svoje pripomienky poslali do pripomienkového konania k návrhu novely zákona a pomenovali v nich všetky riziká.

Podľa programového šéfa Slovenského rozhlasu Ľuboša Machaja v diskusii na ministerstve kultúry venovanej zmluve RTVS so štátom na budúci rok im štátny tajomník MK SR Ivan Sečík neoficiálne slovne prisľúbil, že rozpočet na rok 2013 bude vo výške tohtoročného.

"Znamená to, že okrem koncesií, okrem vlastných príjmov z marketingovej a reklamnej komunikácie a z prenájmov, tak zmluva so štátom podľa všetkého bude navýšená o ten výpadok, ktorý by nastal. Ale toto je otázka rokovania," povedal po utorkovom rokovaní rady médiám Machaj.

Upozornil, že sa musí otvoriť rámcová zmluva RTVS so štátom. Machaj preto počíta s tým, že nový manažment bude mať prvé zásadné rokovanie s ministerstvom kultúry práve o tejto téme.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…