Stalina v Bratislave poliali farbou komunizmu, galéria zúri
SITA
SITA

Stalina v Bratislave poliali farbou komunizmu, galéria zúri

Slovenská národná galéria sa rozhodla vystaviť sochu v rámci vzdelávacej výstavy Prerušená pieseň, konanie vandala odsúdila.

BRATISLAVA 24. júla - Vandalizmom a agresívnym zásahom do umeleckého diela je poškodenie sochy Stalina - súčasti výstavy Slovenskej národnej galérie v Bratislave Prerušená pieseň, ktorú v pondelok 23. júla oblial neznámy vandal červenou farbou.

Ako sa uvádza vo vyhlásení Slovenskej národnej galérie (SNG), "keďže socha J. V. Stalina je zbierkovým predmetom a jej poškodenie trestným činom, bola privolaná štátna polícia a SNG podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vďaka monitoringu priestoru budeme mať k dispozícií záznam udalosti".

Ako agentúru SITA informovala SNG, socha už očistená stojí na svojom mieste na výstave a galéria dúfa, že podobné akty sa už nezopakujú.

Výsledkom vandalského činu je podľa národnej galérie "poškodený historický artefakt, fasáda budovy a okolie, no oveľa nepríjemnejší je agresívny zásah do integrity umeleckého diela a demokratických zásad využívania verejného priestoru".

Zničená socha Stalina

V súvislosti s tým SNG pripomína, že v dejinách umenia je veľa príkladov, "keď sa umelecké diela stali obeťou hystérie, nenávisti, či nekontrolovateľnej zúrivosti napr. kyselina na Mone Lize (1959), atak na Rembrandtovu Nočnú hliadku (1975) alebo nedávne agresie Talibanu voči chráneným Budhovým sochám (2001)".

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení SNG, ktoré agentúre SITA poskytla PR manažérka SNG Dáša Dúbravová, "rovnako ako samotný vandalizmus však desí miera intolerancie a používanie praktík, ktoré sa práve s osobou Stalina spájajú ako odsudzovanie iného názoru a likvidácia ´protivníka´".

SNG sa rozhodla vystaviť sochu Stalina v rámci vzdelávacej výstavy s cieľom spoznávať našu minulosť a vyrovnať sa s ňou.

"Obdobie 50. rokov je súčasťou našej histórie a je úlohou pamäťových inštitúcií hovoriť aj o takýchto obdobiach a vystavovať, samozrejme v primeranom kontexte, aj umenie, ktoré vtedy vznikalo. O správnom čase zaradiť takúto výstavu (Prerušená pieseň. Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956) do výstavného plánu nás presviedča jej nadštandardná návštevnosť a tiež záujem verejnosti o katalóg a sprievodné podujatia, ktoré sme k nej pripravili," komentuje galéria dôvody prípravy výstavy venovanej umeniu socialistického realizmu.

"Na druhej strane by sme mohli cynicky poznamenať, že tento akt zaradil SNG medzi popredné svetové galérie, ktorým sa stali podobné ´excesy´, keď sa umelecké diela stali terčom útokov pokrivenej mysle. Alebo, v duchu historickej korektnosti, že Stalin mal ´krvavé ruky´ a červený nos, aj keď oficiálne proti alkoholizmu tvrdo vystupoval," uzatvára SNG svoje vyhlásenie k vandalskému činu.

Výstava má byť hlavným lákadlom

Výstava Prerušená pieseň / Umenie socialistického realizmu 1948 – 1956 má ambíciu stať sa hlavnou výstavou národnej galérie v tomto roku. Je prvou dôslednou “výpravou“ za umením socialistického realizmu od roku 1989.

Spoznať ako vyzerala výtvarná tvorba v časoch, keď jej námety aj stvárnenie bolo diktované, sledované a financované novou – komunistickou politickou garnitúrou možno v bratislavskom sídle SNG v Esterházyho paláci na Námestí Ľ. Štúra do 21. októbra. Viac podrobností možno nájsť na webstránke národnej galérie www.sng.sk a na www.prerusenapiesen.sk.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…