Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú
SITA
SITA

Šéf diplomacie Lajčák navštívi Hillary Clintonovú

Miroslav Lajčák bude rokovať s predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany spojených štátov, stretne sa však aj s krajanskou komunitou.

BRATISLAVA 24. júla - Na pozvanie ministerky zahraničných vecí Spojených štátov amerických Hillary Clintonovej minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák navštívi od 24. do 26. júla USA.

Vo Washingtone bude okrem šéfky americkej diplomacie rokovať aj s ďalšími predstaviteľmi rezortov zahraničných vecí a obrany.

Stretne sa tiež so zástupcami Národnej bezpečnostnej rady, Kongresu a vystúpi na pôde US Institute of Peace (USIP), kde bude diskutovať s predstaviteľmi ďalších významných amerických think-tankov.

Súčasťou programu Lajčáka v USA bude tradične aj stretnutie s krajanskou komunitou. Šéf slovenskej diplomacie bude diskutovať s americkými partnermi o zásadných a aktuálnych medzinárodno-politických otázkach, vrátane situácie na Blízkom a Strednom východe, osobitne v Sýrii, v Iráne, o spoločných aktivitách v aliančnej misii ISAF v Afganistane, na západnom Balkáne, v krajinách Východného partnerstva ako aj Južného susedstva, kde sa Slovensko aktívne angažuje v Tunisku spoločne s Holandskom v rámci transformačného procesu spoločnosti.

Predmetom rozhovorov budú aj vzťahy a kooperácia medzi EÚ a USA a ďalší rozvoj slovensko-americkej spolupráce vo všetkých oblastiach. Úroveň bilaterálnych vzťahov medzi našimi krajinami je vysoká, o čom svedčí aj vzájomný intenzívny dialóg, keď v tomto roku navštívili Slovensko tri delegácie Kongresu USA.

Slovensko je partnerom Spojených štátov amerických nielen v rámci operácie NATO v Afganistane, ale aj vďaka našim skúsenostiam z transformačných a reformných procesov aj v regiónoch Západného Balkánu, Východného partnerstva a Južného susedstva EÚ.

Práve na odovzdávaní týchto skúseností je založená slovensko-americká spolupráca v oblasti rozvojovej a transformačnej agendy, ktorá sa rozvíja v podobe spoločne financovaných projektov zameraných na podporu demokracie a integračných procesov.

Zahraniční partneri osobitne oceňujú diskusiu so slovenskou stranou k situácii v krajinách Východného partnerstva a na západnom Balkáne. Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…