Swan získal mobilnú frekvenciu
TASR
TASR

Swan získal mobilnú frekvenciu

Výberové konanie na mobilné frekvencie sa začalo ešte 28. augusta 2013, kedy predchodca súčasného regulačného úradu, Telekomunikačný úrad (TÚ) SR, zverejnil výzvu na predloženie ponúk.

Bratislava 8. januára (TASR) - Štát získa za vydražené mobilné frekvencie z pásiem 800 MHz, 1800 MHz a 2600 Mhz celkovo 163,9 milióna eur, približne o 11 % viac ako bola ich vyvolávacia cena.

Ladislav Mikuš Foto: TASR/Miroslav Košírer

Aukcie sa zúčastnili štyria účastníci - spoločnosti Orange Slovensko, Slovak Telekom, SWAN a Telefónica Slovakia. Vydražené boli všetky ponúkané frekvenčné bloky. Informoval o tom dnes Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb s tým, že povolenia sú už právoplatné.

"Sme potešení dôverou investorov, ktorá sa prejavila aj v ponúkanej jednorazovej úhrade za pridelenie frekvencií," zhodnotil tieto výsledky poverený predseda regulačného úradu Ladislav Mikuš. Príjemným prekvapením je podľa neho vstup štvrtého operátora na trh, čo by sa malo prejaviť v nasadení nových technológií a cenovo dostupných službách pre občanov. "Už pred aukciou a počas aukcie účastníci začali budovať nové siete, preto očakávame, že rozvojové kritériá budú splnené pred stanovenými termínmi," doplnil Mikuš.

Orange v aukcii získal 2 x 10 MHz v pásme 800 MHz, 2 x 4,8 MHz v pásme 1800 MHz a 2 x 30 MHz v pásme 2600 MHz. Slovak Telekom získal 2 x 10 MHz v pásme 800 MHz, 2 x 40 MHz v pásme 2600 MHz FDD a 50 MHz v pásme 2600 MHz TDD. SWAN získal 2 x 15 MHz v pásme 1800 MHz. Telefónica Slovakia získala 2 x 10 MHz v pásme 800 MHz, a 2 x 0,6 MHz v pásme 1800 MHz.

Výberové konanie na mobilné frekvencie sa začalo ešte 28. augusta 2013, kedy predchodca súčasného regulačného úradu, Telekomunikačný úrad (TÚ) SR, zverejnil výzvu na predloženie ponúk. Cieľom súťaže bolo umožnenie účelného využitia týchto frekvencií, podpora technologických inovácií a rozvoja nových služieb, podpora hospodárskej súťaže a efektívne využívanie spektra. Výberové konanie sa uskutočnilo formou elektronickej aukcie. Všetky povolenia vydal TÚ SR 30. decembra 2013, pričom účastníci aukcie sa vzdali opravného prostriedku.

Už ste čítali?

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…