Herec Marián Slovák sa dožíva 65. narodenín
TASR
TASR

Herec Marián Slovák sa dožíva 65. narodenín

Pochádza z umeleckej rodiny, je synom slávneho slovenského dirigenta Ladislava Slováka a bratom herečky Kamily Magálovej.

Na snímke herec Marián Slovák počas generálnej skúšky pôvodného slovenského muzikálu Tisícročná včela 14. novembra 2013. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 7. januára (TASR) - Marián Slovák, tento činorodý divadelný, televízny, filmový, dabingový, muzikálový herec a spevák sa dnes dožíva 65. narodenín.

Televíznym divákom sa predstavil v seriáli Búrlivé víno (2012), kde hral postavu vinára Roznera. Za jeho nečakaným odchodom zo seriálu boli hercove zdravotné komplikácie, ktoré spustilo obyčajné kýchnutie.

Po tom, čo vo februári 2013 prekonal herec mozgovú príhodu a načas dokonca stratil reč, stál v novembri 2013 opäť na javisku nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Premiéra muzikálu Tisícročná včela bola odvtedy jeho prvá hra.

Marián Slovák sa narodil 8. januára 1949 v Bratislave. Pochádza z umeleckej rodiny, je synom slávneho slovenského dirigenta Ladislava Slováka a bratom herečky Kamily Magálovej. V roku 1972 vyštudoval herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Spolu s manželkou, tiež herečkou Evou Matejkovou nastúpil v tom istom roku do Divadla Andreja Bagara v Nitre, kde pôsobil takmer 20 rokov. Patril tam medzi najvýraznejšie osobnosti divadelného súboru. V rokoch 1991-1995 bol členom činohry Novej scény v Bratislave, od roku 1996 pôsobí ako herec v slobodnom povolaní.

Vytvoril množstvo nezabudnuteľných divadelných postáv: Tita Andronica v rovnomennej Shakespearovej hre, Ametistova v Bulgakovom Zojkinom byte či Paula vo Virginii Woolfovej.

Okrem činohry uplatňoval aj svoj výrazný spevácky talent. Režisér Jozef Bednárik ho obsadil do hlavných postáv vo viacerých muzikáloch. Nezabudnuteľný bol ako mliekar, tatko Tovje v muzikáli Fidlikant na streche na bratislavskej Novej scéne. Za túto rolu už predtým, v predstavení nitrianskeho Divadla Andreja Bagara, dostal cenu Dosky 1999 za najlepší mužský herecký výkon. Spolu s Evou Matejkovou si v muzikáli zahrali manželskú dvojicu. Do jeho hereckého repertoáru pribudli ďalšie muzikálové tituly: Pokrvní bratia, Evanjelium o Márii, Grék Zorba. Od septembra 2008 stvárnil hlavnú postavu Maxa Bialystocka a bol jednou z hviezd muzikálu, veľkolepej výpravnej šou, Producenti.

Jeho filmovou prvotinou je psychologická dráma Milosrdný čas (1975). Nasledovali aj ďalšie filmy Mŕtvi učia živých (1983), Štek (1988), Cinka Panna (2008) či Nedodržený slib (2009).

Hral aj vo viacerých televíznych filmoch: Ivko a jeho mať (1971), Nebezpečné známosti (1980), Dievčatko z predmestia (1982), Eygletiérovci (1986), Rozruch na onkológii (1991) alebo Všetci ľudia budú bratia (1996). Predstavil sa aj v rozprávkach a mnohých televíznych seriáloch: Alžbetin dvor (1986), Susedia (2006), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Druhý dych (2011).

Jeho syn Samuel je futbalista, syn Stanislav je muzikálový herec, dcéra Svetlana je herečka.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…