Fajčiari, darujte si pod stromček zbavenie sa závislosti
Inzercia
Inzercia

Fajčiari, darujte si pod stromček zbavenie sa závislosti

Pred niekoľkými dňami sme si pripomenuli Svetový deň chronickej obštrukcie pľúc. Zákerná choroba, ktorá sa týka čoraz väčšieho počtu ľudí v produktívnom veku, má vo väčšine prípadov spoločného menovateľa. Sú ním cigarety.

Keby sme sa fajčiarov opýtali fajčiarov, čo pre nich znamená tento zdraviu škodlivý neduh, pravdepodobne by sme počuli viacero vysvetlení. Od zvyku, cez prostriedok na odbúranie stresu až po neodmysliteľnú súčasť ranného rituálu. Tým všetkým sa môže cigareta pre človeka stať.

Čím dlhšie však tento zlozvyk pestujeme, tým fatálnejšie môže mať dôsledky pre naše zdravie. Aj keď si väčšina mladých ľudí nepripúšťa zdravotné komplikácie spôsobené fajčením, posledné štúdie ukazujú, že práve stredný vek môže byť pre začiatok viacerých pľúcnych ochorení kritickým.

Jedným z týchto ochorení je aj chronická obštrukcia pľúc, ktorá môže mať veľmi nenápadný začiatok. Počiatočné symptómy, ktoré väčšina fajčiarov ľahko prehliadne, prechádzajú do chronického stavu dramaticky meniaceho kvalitu života. Aj keď sa hovorí, že nikdy nie je neskoro začať žiť zdravšie, v prípade fajčenia by ste rozhodne nemali váhať ani minútu.

Obmedzenie či dokonca úplné vzdanie sa silného návyku na cigarety môže byť veľmi problematické. Nárazové ukončenie fajčenia má podľa viacerých prieskumov len obmedzené trvanie a po určitej dobe sa fajčiar vo väčšine prípadov k cigaretám vráti.

Jednou z možností ktoré v posledných mesiacoch uľahčujú fajčiarom skoncovať s fajčením sú takzvané e-cigarety. Elektronické cigarety neobsahujú väčšinu škodlivých splodín nachádzajúcich sa v bežných tabakových výrobkoch. Princíp fungovania založený na vodnej pare robí z týchto zariadení omnoho zdravšiu alternatívu k bežným cigaretám. Mnoho fajčiarov taktiež deklaruje rapídny ústup nepríjemných príznakov spojených s pravidelným užívaním cigariet, ako napríklad nepríjemný kašeľ či dýchavičnosť.

E-liquid náplne, ktoré si môžete zaobstarať v celej variete objemov a príchutí, nezanechávajú nepríjemný cigaretových zápach, čo určite poteší napríklad vašich rodinných príslušníkov. Širokú paletu príchutí ako aj samotných zariadení nájdete napríklad na internetovej stránke e-smoke.sk.

V neposlednom rade je tiež potrebné dodať, že používanie e-cigariet eliminuje abstinenčné príznaky, ktoré môžu začať bezprostredne po vzdaní sa cigariet. Aj preto pre mnohých predtým tuhých fajčiarov vytvorili akýsi medzistupeň medzi fajčením a úplnou abstinenciu.

Blíži sa čas Vianoc, teda obdobie, kedy túžime potešiť a obdarovať našich najdrahších. Hovorí sa, že nie je nič dôležitejšie ako zdravie. Hoci pod vianočný stromček nemôžeme svojím milovaným dať práve tento dar, môžeme poskytnúť príležitosť žiť zdravší život a predchádzať nepríjemným dôsledkom našich neduhov. Nikdy nie je neskoro žiť zdravšie, ale načo strácať čas?

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…