Nezaplatené faktúry môžu vašu firmu zlikvidovať. Ako sa brániť?
Inzercia
Inzercia

Nezaplatené faktúry môžu vašu firmu zlikvidovať. Ako sa brániť?

Benevolentnosť a prehnaný súcit s neplatičmi ohrozuje v prvom rade ohrozuje vašu firmu. Nemusíte s každou faktúrou utekať na súd a tiež sa nemusíte svojich práv domáhať nelegálnymi spôsobmi. Moderný trh ponúka množstvo spôsobov, ako sa vysporiadať s neplatičmi a predchádzať vlastnej insolventnosti elegantne, rýchlo a efektívne.

Každý podnikateľ sa aspoň raz v živote stretol so situáciou, kedy mu odberateľ v stanovenej lehote nezaplatil za dodaný tovar alebo služby.

Možností, ako vymôcť svoju pohľadávku je viacero. Niekedy pomôže len upomienka a ľudské dohovorenie, inokedy si svoje práva musíme uplatniť právnou cestou. S nezaplatenou faktúrou však nemusíte hneď utekať za sudcom. Existuje viacero spôsobov, ako efektívne a dokonca aj lacnejšie vymôcť svoje pohľadávky aj bez súdnej pečiatky.

Jednou z možností, ako sa domáhať svojich práv voči neplatičom, je tzv. správa pohľadávok. Služba v skratke funguje tak, že veriteľ postúpi pohľadávku na vymáhanie tretej strane, ktorú splnomocní na všetky úkony súvisiace s vymáhaním. Takto poverená spoločnosť následne komunikuje s dlžníkom a usiluje sa o čo najrýchlejšie uplatnenie vašich práv tak, aby ste sa pokiaľ možno vyhli vymáhaniu prostredníctvom súdu. Súdne vymáhanie inkasná spoločnosť uplatní až ako poslednú možnosť, keď niet inej cesty, ako prinútiť dlžníka platiť.

Oproti vymáhaniu súdnou cestou má takýto postup pre veriteľa viacero výhod. Vymáhanie mimosúdnou cestou je omnoho lacnejšie, rýchlejšie a najmä menej pracné. V okamihu postúpenia pohľadávky sa veriteľ môže naplno venovať svojej firme, keďže sa všetky starosti so správou pohľadávky prenesú na inkasnú spoločnosť, pre ktorú je inkaso pohľadávok živobytím.

Ak sa rozhodnete vymáhať svoje pohľadávky mimosúdne pomocou inkasnej spoločnosti, mali by ste mať na pamäti, že konať treba rýchlo. Pohľadávky do jedného mesiaca po lehote splatnosti sú vymožiteľné s úspešnosťou približne 90%. Po šiestich mesiacoch vymožiteľnosť klesá približne na polovicu a po dvanástich mesiacoch je možné vymôcť len cca 25 % pohľadávok.

Ako predchádzať nezaplateným faktúram

Nezaplatené faktúry dokážu vyrobiť vrásky na tvári nejednému podnikateľovi. Hromadenie pohľadávok po splatnosti totiž môže firme spôsobiť nemalé problémy. Rizík, ktoré prinášajú nevymožiteľné pohľadávky pritom existuje celá rada. Od zhoršeného cash flow až po insolventnosť a následný bankrot spoločnosti.

Nevymožiteľným pohľadávkam je preto lepšie predchádzať. Ideálnym riešením je tzv. faktoring, ktorý sa podobá na už zmienenú správu pohľadávok. Možnosti faktoringu sú založené na prevedení pohľadávok na faktoringovú spoločnosť ešte pred dátumom jej splatnosti. V skratke: akonáhle vystavíte odberateľovi faktúru, postúpite ju faktoringovej spoločnosti, ktorá sa postará o jej inkaso. Tá si môže s vašim partnerom dohodnúť individuálne podmienky splatenia, vy však od faktoringovej spoločnosti inkasujete hodnotu pohľadávky okamžite. Nemusíte sa tak obávať, že by ste vašu pohľadávku nevymohli. To výrazným spôsobom zlepšuje cash flow vašej firmy a znižuje riziko vašej insolventnosti.

Faktoringové spoločnosti navyše neustále monitorujú bonitu vašich odberateľov a v prípade negatívnych zistení vás okamžite informujú. Tak možno zamedziť spolupráci vašej firmy s nespoľahlivými partnermi.

Takéto financovanie firiem ponúka Bibby Financial Service, ktorá sa faktoringu venuje od roku 2006. Odvtedy sa spoločnosť vypracovala na najväčšiu nezávislú faktoringovú spoločnosť zameranú na prevádzkové financovanie malých a stredných podnikov na Slovensku.

Konajte rýchlo – ušetrite si starosti

Globálna ekonomická kríza zasiahla aj do platobnej disciplíny firiem a prirodzeného cash flow medzi obchodnými partnermi. Jediným východiskom z tejto situácie je dbať na vlastnú platobnú disciplínu, ale aj dodržiavanie pravidiel zo strany vašich obchodných partnerov.

Ak máte akékoľvek problémy s neplatičmi, rozhodne s nimi nezaobchádzajte v rukavičkách. Benevolentnosť a prehnaný súcit s neplatičmi totiž v prvom rade ohrozuje vašu firmu. Nemusíte s každou faktúrou utekať na súd a tiež sa nemusíte svojich práv domáhať nelegálnymi spôsobmi. Moderný trh ponúka množstvo spôsobov, ako sa vysporiadať s neplatičmi a predchádzať vlastnej insolventnosti elegantne, rýchlo a efektívne. Rozhodne však treba konať rýchlo a nič neodkladať na zajtra.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…