Gröhling: Návrat detí do škôl je pri uvoľňovaní priorita. Prezradil, kedy sa dozvieme viac
TASR
TASR

Gröhling: Návrat detí do škôl je pri uvoľňovaní priorita. Prezradil, kedy sa dozvieme viac

Keď sa bude uvoľňovať, prvé budú školy, uviedol po rokovaní vlády minister školstva Branislav Gröhling.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) — Foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA 7. apríla - Pri akomkoľvek uvoľňovaní opatrení budú mať prednosť školy. Po prvom rokovaní nového vládneho kabinetu pod vedením Eduarda Hegera (OĽANO) to v stredu povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Bližšie informácie o tom, ako budú školy fungovať v nasledujúcich dňoch, plánuje oznámiť počas tohto týždňa.

Poukázal, že v tejto súvislosti sa stretávajú s epidemiologickým tímom. V prípade priaznivých podmienok by malo prejsť Slovensko 19. apríla do bordovej fázy. Školstvo by sa vtedy malo prepnúť do regionálneho semaforu a na základe neho budú fungovať jednotlivé opatrenia. Čo znamená, že v určitých okresoch budu môcť byť otvorené končiace ročníky a v určitých okresoch budú môcť otvorené aj celé druhé stupne," hovorí, no dodáva, že to nie je oficiálne, keďže sa o tom stále diskutuje.

Kloktacie testy

Rozhodnutie ministra k aktuálnemu fungovaniu na školách je platné do nedele 11. apríla. Gröhling tvrdí, že v stredu alebo vo štvrtok (8. 4.) zverejnia informáciu, ako sa bude fungovať počas budúceho týždňa. Poznamenal, že by bol rád, keby sa „dotiahlo očkovanie učiteľov do konca“, aby boli do nového školského roka v septembri zaočkovaní.

Minister si myslí, že okrem kloktacích testov by sa mali zabezpečiť aj nejaké iné testy, ktoré by sa dali používať v školách rýchlejším spôsobom. „Ak pôjdeme potenciálne od 19. apríla k otváraniu škôl, tak budeme využívať kloktacie testy. Ja som rád, že máme za sebou pilotné fázy,“ povedal minister školstva s tým, že sa vychytajú problémy, ktoré pri tomto druhu testovania nastali. Z jedného milióna zaobstaraných testov sa podľa šéfa rezortu školstva minulo okolo 20 000.

Podľa Gröhlinga sa prehodnocuje aj stratégia testovania na školách. Povinnosť testovania pre rodičov podľa ministra školstva zostane naďalej platná. Ako tvrdí, chcú tým zabrániť tomu, aby sa ochorenie začalo šíriť. „Je fakt, že bude naďalej fungovať aj školský semafor, ktorý hovorí, že keď nastane 'minohnisko', tak sa budú zatvárať triedy alebo školy,“ dodal.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…