Pozrite sa, kto môže požiadať o príspevok prvej pomoci
TASR
TASR

Pozrite sa, kto môže požiadať o príspevok prvej pomoci

Záujemcovia o príspevky z projektu Prvá pomoc za marec už môžu zasielať k opatreniam 2, 4A a 4B svoje žiadosti a výkazy e-mailom.

Ilustračné foto — Foto: pomahameludom.sk

Bratislava 1. apríla (TASR) - Záujemcovia o príspevky z projektu Prvá pomoc za marec už môžu zasielať k opatreniam 2, 4A a 4B svoje žiadosti a výkazy e-mailom na adresu príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Informovala o tom hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská. Žiadosti o príspevok za marec možno podávať do 31. mája. Všetky informácie záujemcovia nájdu na stránke pomahameludom.sk.

Hovorkyňa pripomenula, že rozšírená schéma - Prvá pomoc ++ priniesla zvýšenú pomoc, ale aj zrýchlenú a zjednodušenú administratívu. „Tí, ktorí majú s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorenú dohodu o poskytnutí príspevku, nemusia podpisovať nové dodatky k dohode. Stačí, ak vo výkaze za mesiac február, respektíve marec vyjadria súhlas so zmenou zmluvných podmienok,“ vysvetlila Rovenská.

Výška príspevku

Dodala, že noví žiadatelia posielajú úradu žiadosť a výkaz podľa opatrenia, pre ktoré sa rozhodnú. V rámci opatrenia č. 2 sa rozšírili kategórie poklesu tržieb z pôvodných štyroch na sedem kategórií. Výška príspevku je stanovená v rozmedzí od 330 eur do 870 eur.

Vybrané skupiny samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ľudia, ktorí vykonávajú slobodné povolania, športovci a jednoosobové s. r. o. môžu žiadať o príspevok z opatrenia č. 4 vo výške 360 eur. O pomoc môžu žiadať tí záujemcovia, ktorí začali prevádzkovať svoju činnosť najneskôr k 1. februáru 2021.

Vybavia vás za menej ako päť dní

Podľa štatistík Inštitútu sociálnej politiky trvá výplata pomoci v priemere menej ako päť pracovných dní. Je to čas od momentu prijatia žiadosti, prípadne mesačného výkazu, až po postúpenie podkladu na úhradu príslušným úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

„S cieľom zrýchliť systém vyplácania Prvej pomoci prijímame na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny nových zamestnancov, ktorí pomáhajú s vyplácaním príspevkov,“ pripomenula Rovenská s tým, že počas marca posilnilo tímy úradov 74 kolegov. Na udržanie zamestnanosti sa z projektu Prvá pomoc vyplatilo viac ako 1,2 miliardy eur a podporilo sa tak celkovo 3 529 152 mesačných príjmov zamestnancov vrátane SZČO.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…