Milovníci Playstation: Hranie hier zlepšuje funkcie mozgu vrátane priestorovej orientácie a pamäte
Inzercia
Inzercia

Milovníci Playstation: Hranie hier zlepšuje funkcie mozgu vrátane priestorovej orientácie a pamäte

PlayStation ponúka (nielen) v čase pandémie príjemný spôsob uvoľnenia, oddychu a relaxu. Hoci PS4 má už svojho nasledovníka v podobe PS5, štvorka nestarne! Na jej hry je prispôsobený aj jej technologicky vyspelejší nasledovník.

Oddych, socializácia, zábava, lepšia priestorová orientácia aj funkcie pamäte. To všetko dokáže zlepšiť hranie video hier. — Foto: Pexels / G. Fring

Oddych, zábava, uvoľnenie, virtuálna komunita a kontakt s ďalšími hráčmi. To sú benefity, ktoré PlayStation ponúka od začiatku. V čase pandémie ich oceňujú aj odborníci a lekári.

Viaceré výskumy potvrdili, že video hry zlepšujú kognitívne funkcie mozgu,“ píše pre portál Harvard Medical School doktor Peter Grinspoon, ktorý zdôrazňuje aj prospešný socializačný benefit. Jedným z pozitívnych účinkov videohier je podľa lekára lepšia kontrola pozornosti a priestorové vnímanie.Navyše, hranie video hier môže byť dobrým tréningom pre ľudí s degeneratívnymi ochoreniami, aj pre mladých so syndrómom ADHD.“

Už v roku 2015 sledovali vedci z Kalifornskej univerzity vplyv video hier na časť nášho mozgu s názvom hipokampus. Teliesko je súčasťou limbického systému a zohráva dôležitú úlohu pri priestorovej orientácii a pri prenose informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäte. Štúdia priniesla zaujímavé výsledky. Hráči, ktorí hrávali 3D hry, mali lepšie pamäťové schopnosti súvisiace s hipokampom.

PS4 a PS5 fugujú ako tím. Nová PS5 zachováva spätnú kompatibilitu s hrami z PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro.
Nová PS5 zachováva spätnú kompatibilitu s hrami z PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro. Foto: Unsplash / N. Levajsics, OKAY

PS4 a PS5: dvojica, ktorá spoločne dobre funguje

V novembri 2020 zaznamenal svet milovníkov PlayStation revolúciu v podobe novej PS5. Už v roku 2019 spoločnosť Sony pre portál Wired oznámila, že cieľom novej hernej konzoly je znížiť načítavacie časy, ray-tracing v hrách a revolúcia v priestorovom zvuku.

Ako je na tom vaša aktuálna PS výbava? Ak patríte k milovníkom PlayStation a majiteľom PS4, môžete zostať pokojní. Nová PS5 zachováva spätnú kompatibilitu s hrami z PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro. Vďaka aplikácii PS5 Remote Play od Sony môžete hrať hry na PlayStation 5 aj vzdialene, cez súčasnú generáciu.

Playstation 5

  • konštrukcia bez optickej mechaniky približuje konzolu digitálnej dobe a môže sa pochváliť ešte tenším telom
  • vylepšený hardware pozdvihne úroveň hier aj celého systému na novú úroveň
  • integrovaný SSD disk sa postará o bleskové načítanie vašich titulov
  • podpora rozlíšenia až 8K či HDR zabezpečí najkrajší obraz na vašom televízore
  • skvelý priestorový zvuk aj z obyčajných reproduktorov vďaka technológii 3D Tempest
  • do hry vás vtiahne aj prepracovaná haptická odozva ovládača alebo spúšť s dynamickým odporom
  • čaká na vás aj séria exkluziívnych titulov, medzi ktorými nechýba nový Spider Man či Horizon

Akú novú hru by ste si zahrali?

Ak si chcete dopriať intenzívny herný zážitok, vyskúšajte celkom novú hru s dych vyrážajúcim príbehom. Obľúbený slovenský e-shop OKAY ponúka hry na PS4, z ktorých si určite vyberiete titul, ktorý vás strhne do deja.

Patríte k fanúšikom Red Dead Redemption? V pokračovaní úspešnej jednotky, ktorej sa predalo 14 miliónov kópií, autori predstavujú príbeh o nemilosrdnom živote v srdci Ameriky. Čaká vás úplne nový multiplayerový zážitok. Jedna z najlepších open-word hier zo štúdia Rockstar vám zaručí zábavu vo forme plnenia questov a kariérneho módu, alebo voľného pohybu v prostredí, v ktorom si môžete užiť plnohodnotnú westernovú akciuStroj času v hre Red Dead Redemption 2 vás prenesie do amerického Divokého západu na prelome 19. a 20. storočia.

Stroj času v hre Red Dead Redemption 2 vás prenesie do amerického Divokého západu na prelome 19. a 20. storočia. Foto: OKAY

Píše sa rok 1899. Muži zákona lovia posledné bandy zločincov a doba amerického Divokého západu sa chýli ku konci. Tí, ktorí sa nevzdajú alebo neustúpia, sú zabití. Po neúspešnej lúpeži v meste Blackwater je banda Arthura Morgana a Van der Lindea donútená k úteku. V pätách majú federálnych agentov a najlepších lovcov odmien, a tak pokiaľ chcú prežiť, neostáva zločincom nič iné než lúpiť, skrývať sa a prebíjať drsným srdcom Ameriky. Hra prichádza do styku s podvodníkmi, súperiacimi gangmi a živou škálou náhodných postáv, ktoré formujú Ameriku na prelome storočia.

S hraním videohier je to podľa lekára z Harvardu ako so všetkým. „Kľúčom je striedmosť.“ Ak milovníci videohier dokážu podľa lekára obmedziť počet hodín strávených pred obrazovkou počítaču a striedať ich s aktivitami zo skutočného sveta vrátane pobytu na vzduchu a cvičenia, môžu sa celkom vyhnúť negatívnym gamerským dopadom.

Prajeme vám dobrú voľbu nových hier a dostatok času na všetko. Na prácu, na hru, šport aj oddych s rodinou.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…