Od januára už preukaz poistenca nemusíte mať pri sebe. Postačí vám aj toto
TASR
TASR

Od januára už preukaz poistenca nemusíte mať pri sebe. Postačí vám aj toto

Ten už nemusí mať poistenec fyzicky pri sebe, postačí, keď sa ním preukáže aj v elektronickej forme.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 19. februára (TASR) - Od januára už všetky zdravotné poisťovne ponúkajú pre svojich poistencov možnosť vybrať si formu preukazu poistenca. Ten už nemusí mať poistenec fyzicky pri sebe, postačí, keď sa ním preukáže aj v elektronickej forme. V stanoviskách to pre TASR uviedli všetky tri zdravotné poisťovne.

Využitie elektronického preukazu poistenca umožnila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) od januára. „Ak preukaz poistenca nemáte pri sebe, v prípade potreby sa stačí preukázať aj jeho zobrazením v mobilnej aplikácii VšZP," priblížil hovorca VšZP Matej Neumann.

Aplikácia

Novela zákona o zdravotnom poistení rozšírila možnosti poistencov, ako sa hodnoverne preukazovať u lekára. Aplikáciu si stačí podľa Neumanna stiahnuť, verifikovať sa a preukaz poistenca sa automaticky stane jej súčasťou.

V súčasnosti sa podľa zákona môže poistenec pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti na Slovensku preukázať občianskym preukazom s elektronickým čipom, respektíve dokladom o pobyte s elektronickým čipom. Rovnako sa môže preukázať preukazom poistenca, európskym preukazom alebo náhradným certifikátom k preukazu poistenca či preukazom poistenca s označením preukazu Európskej únie.

Aj v ďalších poisťovniach

Elektronický zdravotný preukaz môžu využiť aj poistenci zdravotnej poisťovne Union. „Máme mobilnú aplikáciu, kde majú poistenci nahratú svoju kartičku poistenca, ktorou sa riadne môžu preukazovať tak u lekára, ako i pri výbere liekov v lekárňach," spresnila hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Poistenci môžu v aplikácii sledovať prehľad zdravotných úkonov, ktoré im boli vykonané, môžu skontrolovať svoje recepty a ich výdaj a nájdu tam aj ordinačné hodiny lekárov. „Aplikácia ponúka prehľad všetkých predpísaných receptov vrátane tých, ktorým už vypršala platnosť (exspirovali) alebo boli vyzdvihnuté. V aplikácii nájdete aj čiarový kód receptu, na základe ktorého si môžete vyzdvihnúť vaše predpísané recepty," vymenovala Dupaľová Ksenzsighová.

Zdravotný preukaz v mobile majú poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera od roku 2013. „Neustále mobilnú aplikáciu vylepšujeme a dopĺňame o nové funkcie, ktoré súvisia s využívaním výhod, komunikáciou so zdravotnou poisťovňou, samodiagnostikou či prehľadom o platbách poistného a čerpaním zdravotnej starostlivosti," dodal PR špecialista poisťovne Matej Štepianský.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…