Koučka: Na začiatku pandémie sme sa nastavili až príliš optimisticky. Naše očakávania musíme prispôsobiť vývoju situácie
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Koučka: Na začiatku pandémie sme sa nastavili až príliš optimisticky. Naše očakávania musíme prispôsobiť vývoju situácie

Konzultantka, lektorka, koučka a facilitátorka Zuzana Kocúrková sa snaží nachádzať inšpiráciu a energiu v maličkostiach každodenného života. 

Na snímke je konzultantka, lektorka, koučka a facilitátorka Zuzana Kocúrková, druhý záber je ilustračný. — Foto: Peter Bánoš / Pexels

BRATISLAVA 20. februára - Pandémia už takmer rok zasahuje do nášho každodenného života, a preto niet divu, že sa stala hlavným predmetom internetových diskusií. Zatiaľ čo niektorí ľudia šíria spochybňujúce príspevky či píšu absurdné komentáre, zdravotníci a lekári neraz siahajú na dno svojich síl. 

Prečo ľudia spochybňujú pandémiu? Prečo stúpa frustrácia z opatrení? Ako zvládnuť obdobie neistoty? Na tieto i ďalšie otázky odpovedala Zuzana Kocúrková, ktorá už roky podporuje jednotlivcov, ktorí si prechádzajú procesom pri vytváraní dlhodobo udržateľných zmien v živote. Jej misiou je poskytnúť ľuďom bezpečné a silné miesto na objavenie odpovedí, ktoré potrebujú, aby sa mohli profesionálne a osobne posunúť vpred. V koučingu sa zameriava na objavovanie a posilňovanie vlastných schopností človeka a jeho sebapodporu. Snaží sa nachádzať inšpiráciu a energiu v maličkostiach každodenného života.

Rolu zohrávajú aj autority, ktorým dôverujeme 

Zatiaľ čo počas prvej vlny pandémie sa ľudia zomkli, v dnešných dňoch sa čoraz častejšie na internete objavujú spochybňujúce príspevky či absurdné komentáre. Ľudia môžu mať na takéto správanie niekoľko dôvodov. „Neistota trvá už dlho. Nemali by sme sa socializovať a začíname zažívať aj zlú ekonomickú situáciu. To spôsobuje, že sa cítime bezradne a potrebujeme mať pocit kontroly. V takýchto prípadoch máme tendenciu mať jednoznačné vysvetlenie udalostí a je pre nás dôležité zažívať intenzívnejšie vzťahy s druhými. Túžime po ich záujme, ocenení a zdieľame rôzne stanoviská. Veľkú rolu zohrávajú aj autority, ktorým dôverujeme,“ prezradila pre Dobré noviny Zuzana Kocúrková. 

Na druhej strane, od začiatku pandémie sme vystavení množstvu informácií z rôznych zdrojov. Aj napriek tomu, že na internete nájdeme množstvo príspevkov, odborné články zväčša nie sú dostupné širokej verejnosti. „Okrem toho sú písané odborným jazykom, ktorý nevieme správne interpretovať. Máme málo času na spracovanie veľkého objemu informácií. Z dôvodu nášho rýchleho myslenia ich nesprávne priradíme k existujúcim informáciám a dochádza k skresleniu skutočnosti. Vyhodnocujeme ich aj na základe nepodložených záverov, vyberáme si len to, čo potvrdzuje naše presvedčenie a všetko ostatné ignorujeme. Následne dochádza k skresleniu skutočnosti a neuvedomovaniu si rizík, ktoré môžu vzniknúť,“ objasnila koučka.

Foto: Ilustračné — Foto: Pexels/C Technical

Podceňovanie dôsledkov či prejav vzdoru 

Aj v dnešných dňoch sa nájdu takí, ktorí spochybňujú pandémiu a nedodržiavajú nariadenia. „Zatiaľ čo v jednom prípade môže ísť o podceňovanie dôsledkov ochorenia, v druhom to môže byť prejav vzdoru,“ dodala Kocúrková s tým, že ľudia by sa vždy mali zamyslieť nad tým, či majú podstatné informácie a pri ich interpretácií by mali byť zdržanlivejší. 

Frustrácia podľa jej slov súvisí s očakávaniami. „Už na začiatku pandémie sme sa nastavili až príliš optimisticky, ak hovoríme o tom, dokedy stačí dodržiavať opatrenia. Naše očakávania potrebujeme zreálňovať podľa vývoja situácie. Mali by sme sa sústrediť na prítomnosť, vytvárať si so svojím okolím zmysel toho, čo je dôležité a neuvažovať, čo by bolo, keby, a teda nevytvárať na seba zbytočný tlak,“ skonštatovala.

Mali by sme sa tešiť z maličkostí 

Mnohí ľudia mali pred pandémiou zabehnuté rutiny, ktoré museli zmeniť. Zuzana Kocúrková tvrdí, že by sme si mali nielen v práci, ale aj doma stanoviť role a sústrediť sa na konkrétne kroky. Nemali by sme však zabúdať ani na oddych a čas pre seba. Time management je práve preto nesmierne dôležitý, aby sme neboli ľahko preťažení. 

Aj napriek tomu, že už neraz nevidíme svetlo na konci tunela, podľa slov koučky by sme mali hľadať zmysel, čo nás situácia má naučiť či k akému správaniu má viesť. „Potrebujeme hľadať spoločné hodnoty, myslieť na druhých a tešiť sa z maličkostí,“ doplnila. 

Stretáva sa s rôznymi problémami ľudí 

Zuzana sa ako konzultantka, lektorka, koučka a facilitátorka stretáva s rôznymi problémami ľudí. Majú napríklad obavy z toho, ako zabezpečia finančne rodinu a zaplatia účty. „Objavujú sa však aj pocity nepokoja, bezmocnosti, ľudia sa necítia produktívni a sú osamelí. Cítia preťaženosť zvládať súbežne prácu a učiť sa s deťmi. Mnohí riešia aj otázku profesijného života a hľadajú prácu, ktorá by ich nielenže bavila, ale aj uživila,“ uzavrela Zuzana Kocúrková. 

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…