Čítaním rozvíjate svoje schopnosti a môžete prispieť na dobrú vec
Inzercia
Inzercia

Čítaním rozvíjate svoje schopnosti a môžete prispieť na dobrú vec

Knižné príbehy sú vernými spoločníkmi počas dlhých chladných večerov. Čítaním zaženieme samotu, zabavíme sa a dokážeme ním rozvíjať aj našu osobnosť.

Vo vašom obľúbenom kníhkupectve sú stále nové a nové knižky, ktoré čakajú na to, kým ich objavíte. — Foto: Martinus

Čítanie patrí medzi aktivity, ktoré nás sprevádzajú od útleho detstva. Keď sme boli malí, čítali nám na dobrú noc naši rodičia. Často brali do rúk knihu, ktorá patrila medzi ich obľúbené príbehy. Vďaka nim sme spoznali nových knižných hrdinov a nevedeli sme sa dočkať okamihu, kedy sami budeme môcť vstúpiť do knižného sveta. 

Teraz si v návale povinností málokedy nájdeme čas na prečítanie niekoľkých kníh ročne. Sme radi, že si môžeme sadnúť do kresla a po dlhom dni sa zhlboka nadýchnuť. Aj tento čas môžeme tráviť s knihou v ruke, pretože čítanie prispieva k našej fyzickej a psychickej pohode. 

Knižné príbehy rozvíjajú naše schopnosti 

Každý z nás má vlastnosti a schopnosti, na ktorých pracuje a chcel by sa v nich zlepšiť. Niekto by chcel byť lepším rečníkom a zlepšiť svoje vyjadrovacie schopnosti, iný by zas chcel popracovať na svojej disciplíne a rýchlejšie si spájať jednotlivé súvislosti.. Všetky tieto príklady majú spoločné riešenie. Tušíte správne, je ním kniha!

Foto: Martinus

Čítate radi detektívky a kriminálne prípady? Pátranie po vrahovi od prvej po poslednú stránku v nás rozvíja schopnosť odhaľovať indície a prepájať súvislosti alebo udalosti. Tieto schopnosti nemusia zostať iba pri riešení knižných záhad, ale využijete ich aj v pracovnom živote. 

Pri hodnotení kníh sa často používajú výrazy ako “čaruje so slovami” alebo “vynikajúci štýl písania”. To, ako je kniha napísaná, dokáže ovplyvniť naše vyjadrovacie schopnosti. Každé slovo v knižnom príbehu pomáha rozvíjať slovnú zásobu a už aj deti, ktoré aktívne čítajú, majú tendenciu používať v rozhovoroch slová, ktoré našli v knižkách. 

Kniha je najvernejším spoločníkom

Knihy pomáhajú rozvíjať ešte jeden aspekt nášho života, o ktorom tak často nehovoríme a pandémia ho iba prehlbuje. Koronavírus zapríčinil to, že viac času trávime doma ako v spoločnosti kolegov alebo kamarátov. Nahradiť spoločenský kontakt dokáže iba máločo, ale jedným zo spôsobov, ako si dopriať spoločnosť, je kniha. 

Foto: Martinus

Knižné príbehy sú plné postáv, s ktorými sa ľahko stotožníme a skupín priateľov, ku ktorým by sme chceli patriť a prirodzeným spôsobom sa pri čítaní cítime byť ich súčasťou. Radíme Hermione, aké zaklínadlo má použiť, alebo hovoríme Herculovi, na koho by si mal dávať pozor. Pandémia prináša do našich životov viac času na čítanie a máme jedinečnú príležitosť objaviť nové knižné postavy, z ktorých sa stanú naši priatelia.

Ak sa niekedy cítite sami, siahnite po knižke, ktorá na vás nedočkavo čaká už niekoľko mesiacov alebo rokov. Prečítať si môžete aj knižky, ktoré vás pozitívnym spôsobom ovplyvnili a radi sa k nim pravidelno-nepravidelne vrátite. V neposlednom rade sú tu vaši priatelia a známi, s ktorými môžete o knižkách diskutovať a navzájom sa inšpirovať. 

Podporte malé kníhkupectvá

Vo vašom obľúbenom kníhkupectve sú stále nové a nové knižky, ktoré čakajú na to, kým ich objavíte. V týchto pandemických časoch potrebujú podporu aj malé kníhkupectvá, ktoré musia zostať zatvorené. Niektoré z nich spustili internetový predaj, alebo zaviedli okienkový výdaj. Mnohé z nich však túto možnosť nemajú a podporiť ich môžete cez projekt Spoločne podporme knižný svet.

Pri potvrdení objednávky cez www.martinus.sk budete mať možnosť darovať príspevok v hodnote 7 % z celkovej sumy, ku ktorému my pridáme ďalších 7 %. Príspevok poputuje vami vybranému kníhkupectvu zo zoznamu alebo do Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska, ktoré sumu rozdelí medzi zapojené kníhkupectvá.

Foto: Martinus

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…