Dostatok energie vďaka zimným športom
Inzercia
Inzercia

Dostatok energie vďaka zimným športom

Aj vy patríte medzi tých, ktorí si radi dávajú novoročné predsavzatia? Pokiaľ ste sa na začiatku tohto roka rozhodli pravidelne športovať a práve sa chystáte na zimnú lyžovačku, nepodceňte vhodnú lyžiarsku výstroj, ani kvalitné oblečenie.

Lyžovanie utužuje zdravie a poskytuje skvelé zážitky. — Foto: dreamstime.com

Medzi najobľúbenejšie zimné športy patrí lyžovanie, ktoré utužuje zdravie a poskytuje skvelé zážitky. Čerstvý horský vzduch však vyhľadávajú aj ľudia, ktorí si chcú oddýchnuť tiež psychicky. Napríklad ľudia s kožnými ochoreniami, ktorým diagnóza spôsobuje negatívne pocity a stres. Hoci psoriáza či iné druhy ekzémov nepatria medzi infekčné ochorenia, to, že sa prejavujú viditeľnými zápalmi na koži, často spôsobuje ľuďom s kožnými ochoreniami rôzne nepríjemné situácie, preto radi vyhľadávajú  relax vo vysokohorskom prostredí. Zimná príroda a horská klíma pôsobí blahodarne nielen na telo, ale aj na myseľ. Rovnako, ako aktívny pohyb a zdravý životný štýl, eliminuje množstvo negatívnych pocitov. 

Výstroj a oblečenie

Pri žiadnom zimnom športe nie je vhodné podceniť výber výstroja, ani odevov, ktoré si hodláte so sebou na zimnú dovolenku vziať. Lyžiarska bunda, otepľovačky, teplá čiapka, rukavice či šál patria k nenahraditeľnému oblečeniu športovca v zime. Vetrovka, nohavice a rukavice musia byť odolné pred snehom a dažďom. Ideálne je, keď sú zateplené, aby dopriali radosť z pohybu aj vo veľmi chladnom počasí. K lyžiarskemu výstroju patria nielen lyže, lyžiarky a paličky, ale aj lyžiarske prilby a okuliare, ktoré chránia hlavu a oči športovca nielen pred nepriazňami počasia, ale najmä pri pádoch. Dobrý výber lyžiarskej výbavy a kvalitné zimné oblečenie určite ocení každý nielen na svahu, ale aj mimo neho, počas celej dovolenky na horách.

Dôležitá aklimatizácia 

Čím je lyžovačka kratšia, tým rýchlejšie vyprchá i novonadobudnutá energia z nej. Neporovnateľne prospešnejšia je pre fyzickú kondíciu aj pre psychiku lyžovačka v dĺžke sedem či desať dní, než krátkodobé lyžovanie. Je dobré vedieť, že o čo dlhšiu dovolenku na horách absolvujete, o to väčšie zásoby energie si so sebou prinesiete späť do pracovného a rodinného života. Aklimatizácia je dôležitý proces, preto pri lyžovačke je v prvých dňoch potrebné počítať aj s prechodnou svalovou únavou, najmä ak patríte medzi športovcov začiatočníkov. Aby boli následky aklimatizácie čo najmenšie, dôležitá je vhodná lyžiarska výbava a oblečenie. Teplá lyžiarska bunda, nepremokavé otepľovačky a čiapka, ktorá zakryje aj uši sú základom správneho oblečenia lyžiara. A lyžovanie v zasneženej prírode si oveľa lepšie užijete tiež vtedy, keď nepodceníte ochranné prvky lyžiarskej výbavy a hlavu i oči si budete chrániť kvalitnou lyžiarskou prilbou a lyžiarskymi okuliarmi.        

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…