Obuv ovplyvňuje kvalitu života
Inzercia
Inzercia

Obuv ovplyvňuje kvalitu života

Viete, že obuv priamo ovplyvňuje kvalitu života? Pohodlná obuv, ktorá netlačí a neomína, ktorá je vyrobená z prvotriednych materiálov a dokonale na nohách sedí, nemôže spôsobiť žiadne ochorenia nôh či pohybového aparátu.    

Výber vhodnej obuvi je veľmi dôležitý pre vaše zdravie. — Foto: dreamstime.com

Medzi najčastejšie ochorenia dolných končatín patria choroby kolien, členkov a kĺbov. Ortopedické diagnózy pohybového systému nie sú v populácii žiadnou ojedinelosťou. Pohybový aparát a dolné končatiny môžu postihnúť nielen vrodené chyby a úrazy, ale aj opotrebovanie, ktoré súvisí s vekom a tiež choroby spôsobené nesprávnymi návykmi či s nevhodným životným štýlom.  

Ortopedická obuv

Ortopedická obuv je určená ľuďom s telesným postihnutím alebo ľuďom, ktorých nohy sú obzvlášť náchylné na odery či iné problémy. Charakteristickým znakom ortopedickej obuvi je to, že je maximálne mäkká, ľahká a dobre sa prispôsobuje tvaru nohy. Ortopedická obuv sa vyrába z kvalitných materiálov, má antibakteriálne vlastnosti, neutralizuje pachy a absorbuje vlhkosť, čím zaručuje ochranu nôh aj pri dlhodobom nosení obuvi. Ortopedická obuv tiež poskytuje optimálny teplotný komfort - končatinám uľahčuje odvod tepla a pomáha im udržiavať prirodzenú telesnú teplotu.  

Detská obuv

Detské nohy sú obzvlášť citlivé na akékoľvek vplyvy. Nevhodná detská obuv môže spôsobiť rôzne deformity a nevratné poškodenia kostry chodidla. Tiež chybné držanie tela, ktoré môže vplývať na rôzne degeneratívne ochorenia chrbtice. Preto sú na výrobcov detských topánok kladené vysoké nároky a detské čižmy, topánky, tenisky, sandále či papuče je potrebné vyberať premyslene a výberu venovať náležitú pozornosť. Detská obuv musí mať správnu dĺžku a šírku, tiež hmotnosť a musí mať aj bezchybné materiálové zloženie. Za nevhodné materiály detskej obuvi sú považované plasty, poroméry, koženky a také materiály, ktoré sú nepriedušné či tvrdé a ktoré sa ťažko prispôsobujú tvaru chodidla. Detská obuv musí mať tiež vhodný strih, nízky podpätok a musí byť pružná.     

Športová obuv

Športová obuv má disponovať perfektnou ohybnosťou a má mať dobré tlmiace vlastnosti, aby nespôsobovala nepríjemné pocity pri chôdzi či behu v prírode ani na nerovnom povrchu. V mieste, kde sa chodidlo športovca ohýba, najmä v oblasti prstových kĺbov, musí byť obuv čo najpružnejšia. Tvrdá nepoddajná podošva zvyšuje únavu a ruší komfort športovca. Pokiaľ ste milovníkmi lyžovania, je dobre vedieť, že aj detské, pánske a dámske lyžiarky je nutné vyberať v presnej veľkosti. Lyžiarky by mali byť aj dostatočne teplé a vnútro má byť schopné absorbovať vlhkosť. Konštrukcia lyžiarok má lyžiarovi zaručiť nielen dokonalé ohýbanie končatinami, ale aj prvotriednu vyváženosť a stabilitu. Nohám má poskytnúť dokonalú ochranu nielen pri krátkodobom, ale aj pri dlhodobom lyžovaní.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…