Wikipédia, najväčšia internetová encyklopédia, vznikla pred 20 rokmi
TASR
TASR

Wikipédia, najväčšia internetová encyklopédia, vznikla pred 20 rokmi

Wikipédiu, názov ktorej vznikol zo slov „wiki", čo je po havajsky „rýchly“, a „encyklopédia“, pozná vari každý, kto používa internet.

Wikipédia — Foto: sk.wikipedia.org

Bratislava 14. januára (TASR) – Wikipédiu, názov ktorej vznikol zo slov „wiki", čo je po havajsky „rýchly“, a „encyklopédia“, pozná vari každý, kto používa internet. Za týmto jedinečným projektom, ktorý ponúka množstvo informácií a faktov, stoja podnikateľ Jimmy Walles a filozof Larry Sanger.

Na začiatku boli mnohí k tejto myšlienke skeptickí, ale autori postupne presvedčili svojich oponentov a v súčasnosti je Wikipédia najväčšou internetovou encyklopédiou na svete. V piatok 15. januára uplynulo 20 rokov, odkedy začala oficiálne pôsobiť na internete.

Predchodcom bola Nupedia

Wikipédia je prvý projekt svojho druhu na celom svete. Nikdy v minulosti nevznikla taká rozsiahla encyklopédia rozvíjaná spoločnou prácou tisícov dobrovoľníkov a navyše dostupná zadarmo všetkým na internete. Wikipédia má mnoho kritikov a mnoho obdivovateľov. Niekto ju považuje za nekonečné dobro, niekto za veľké zlo. Ja osobne verím, že jej užitočnosť ďaleko presahuje škody, ktoré môže prípadne spôsobiť,“ prihovára sa na úvod spoluzakladateľ Wikipédie Jimmy Walles v knihe Wikipedie – průvodce na cestě za infomacemi.

Predchodcom Wikipédie bola Nupedia - bezplatná webová encyklopédia, ktorej články vytvárali odborníci. Ako samostatný produkt vstúpila Wikipédia oficiálne na internet 15. januára 2001. Koncom prvého roka obsahovala asi 20 000 článkov v 18 jazykových edíciách.

Obsah môže dotvárať každý

Dnes patrí Wikipédia medzi najpopulárnejšie zdroje informácií a na internete je dostupná v mnohých jazykoch. Listovať v nej a čítať ju môže každý a každý ju aj môže dotvárať. Jej obsah je totiž možné pri dodržaní licenčných podmienok šíriť a upravovať pre najrôznejšie komerčné i nekomerčné účely.

V súčasnosti má Wikipédia 316 jazykových verzií, z toho je 306 aktívnych a obsahuje 55 miliónov článkov. Najväčšou je anglická s počtom viac ako šesť miliónov článkov, na druhom mieste je s takmer päť a pol miliónmi článkov cebuánčina, čo je jazyk ktorým hovorí približne 20 miliónov obyvateľov Filipín a na treťom mieste je s tri a pol miliónmi článkov švédčina.

Slovenská verzia má 17 rokov

Slovenská jazyková verzia sa nachádza momentálne s vyše 235 000 článkami na 42. mieste. Wikipédiu spravuje Nadácia Wikimedia Foundation (WMF) so sídlom v San Franciscu, ktorá sa stará o sprostredkovanie a šírenie informácií vrátane technických vecí. Zároveň spolupracuje s národnými organizáciami v jednotlivých krajinách.

Viac si môžete prečítať na ďalšej strane.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…