Záhada odhalená? Vedci prišli s prevratnou teóriou, prečo majú Venuše zaoblené krivky
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Záhada odhalená? Vedci prišli s prevratnou teóriou, prečo majú Venuše zaoblené krivky

Patria k najstarším príkladom umenia, no stále len tápeme, aký bol ich význam. Vedci teraz ponúkli nový pohľad na to, prečo pravekí ľudia vytesávali sochy obéznych žien.

Ikonické Venuše. — Foto: Wikimedia/ Martin Hlauka ,Petr Novák, MatthiasKabel,

COLORADO 1. decembra - Venuše, ručne vytesané sošky zaoblených až obéznych žien so zvýraznenými pohlavnými znakmi, sú súčasťou väčšiny učebníc a kníh histórie. Tak, ako pri väčšine pravekých kultúrnych artefaktov, zmysel ich existencie je často iba predmetom špekulácií.

Venuše sú často interpretované ako symbol plodnosti a krásy, sú spájané s pornografickými predstavami alebo priamou prezentáciou veľkého božstva, kultu materstva či iných rozličných miestnych modiel. 

Maravianska Venuša.
Maravianska Venuša. Foto: Autor: Martin Hlauka (Pescan), Attribution,

Mysteriózne figúrky

Ale podľa Richarda Johnsona, vedúceho autora novej štúdie s názvom Upper Paleolithic Figurines Showing Women with Obesity may Represent Survival Symbols of Climatic Changepublikovanej v magazíne Obesity, kľúč k pochopeniu ich významu a plných tvarov je ukrytý v zmene klímy a zmene „jedálnička“.

„Súčasťou raného umenia sú tieto mysteriózne figúrky žien s nadváhou z čias lovcov - zberačov z Doby ľadovej, kedy by ste obezitu medzi ľuďmi neočakávali,“ tvrdí Johnson, profesor na University of Colorado School of Medicine so špecializáciou na choroby obličiek a hypertenziu. Okrem toho je aj antropológom.

Zmena klímy

Prví moderní ľudia prišli do Európy pred 48-tisíc rokmi, počas obdobia, kedy sa Zem otepľovala. Toto obdobie je známe ako Aurignacien. Rozkvital lov sobov, koní a mamutov. V lete sa vtedajší ľudia živili zberom plodov, rybami orechmi a rastlinami. Lenže klíma neostala nemenná a planéta sa začala ochladzovať.

Ako teploty klesali, ľadovce sa začali rozrastať. Počas najchladnejších mesiacov sa teploty prepadli na 10 až 15 stupňov Celzia. Niektoré pásma lovcov - zberačov vymreli, iné sa presunuli na juh, niektorí hľadali útočisko v lesoch. Veľká zver bola vo veľkom prenasledovaná.

Ideálna postava v ťažkých časoch

Vedci sa rozhodli zmerať proporcie sôch. Zistili, že Venuše boli obéznejšie, čím bližšie sa nachádzali k ľadovcu. Vedci veria, že predstavujú ideálnu telesnú štruktúru v ťažkých časoch, ktorým ľudia čelili. Takáto postava mala byť teda podľa predstáv vtedajších ľudí ideálnou na to, aby prežila zhoršujúce sa klimatické podmienky.

Bolo to práve v týchto pohnutých časoch, keď sa objavili obézne sošky žien vyrobené z kameňa, pálenej hliny, kostí, parohov či mamutoviny. „Zistili sme, že proporcie tiel sošiek sa zväčšovali, keď sa ľadovec rozrastal, zatiaľ čo obezita ustupovala, keď sa klíma oteplila a ľadovec bol na ústupe,“ vysvetlil.

Venuša z Lespugue
Venuša z Lespugue Foto: Wikimedia/José-Manuel Benito

Dedičstvo

Obezita sa stala podľa vedcov žiadaným stavom. Obézna žena v čase nedostatku mohla vynosiť dieťa ľahšie ako žena, ktorá trpela podvýživou. Figúrky mohli mať aj duchovný význam, slúžiť mohli aj ako magické amulety, ktoré by ženu mohli chrániť počas tehotenstva, pôrodu a starostlivosti o dieťa.

Mnohé z figurín sú opotrebované, čo naznačuje, že sa predávali z matky na dcéru po celé generácie. „Figuríny sa javili ako nástroj, ktorý pomáha zlepšovať plodnosť a prežitie matky a novorodencov,“ uviedol Johnson a dodal: „Estetika umenia tak mala významnú funkciu pri zdôrazňovaní zdravia a prežitia pri prispôsobovaní sa čoraz prísnejším klimatickým podmienkam.“ 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…