Zuzana Čaputová sa zastala sestričiek, ktoré mali za spor s Kollárom pykať
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Zuzana Čaputová sa zastala sestričiek, ktoré mali za spor s Kollárom pykať

Keď sa prezidentka Zuzana Čaputová dozvedela o spore medzi Borisom Kollárom a personálom nemocnice, v ktorej sa liečil po vážnej autohavárii, zavolala jej riaditeľovi.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová — Foto: TASR/ Martin Baumann

BRATISLAVA 27. novembra - Na každého iný meter? Napriek zákazu návštev v nemocniciach počas pandémie koronavírusu o ne predseda parlamentu Boris Kollár nemal núdzu. Podľa zistení denníka Sme, šéf parlamentu, ktorý dnes opustil múry bratislavskej Nemocnice sv. Michala, okrem prijímania početných návštev koaličných partnerov, prijímal aj dámske návštevy. Novému Času sa podarilo zistiť, že išlo o jeho exmanželku Lindu Rezešovú, expriateľku Barboru Richterovú, s ktorou má syna Artura, a kamarátku Ingrid Lučanovú

Náročné návštevy

V nemocnici dokonca malo dôjsť k hádkam so sestričkami, za ktoré však mali pykať len zdravotníčky a nie samotné návštevy. „Dámske návštevy nedodržiavali žiadne pravidlá ani hygienicko-epidemiologický režim. Po oddelení chodili bez ochranných prostriedkov,“ povedala jedna zo sestier nemocnice pre denník Sme. Žiadali o veci mimo ich náplne práce a chodili do ich kuchynky, kde používali kuchynský riad určený pre personál, osobné šálky, príbor a chladničku. „Do sesterskej miestnosti chodili aj vtedy, keď sa rozprávali o diagnózach iných pacientov,“ povedala jedna zo zdravotníčok.

Napätie medzi sestrami a Kollarovými návštevami z radov „nežnejšieho“ pohlavia sa stupňovalo. Spor mal vyvrcholiť hádkou o čaj. Zakročiť mala vrchná sestra, ktorá napomenula aj Kollára, že takto to ďalej nemôže fungovať. 

Predseda parlamentu Boris Kollár vysvetľuje svoj spor so sestričkami.
Predseda parlamentu Boris Kollár vysvetľuje svoj spor so sestričkami. Foto: Facebook/Boris Kollár

Rýchla reakcia prezidentky

Namiesto toho, aby predseda parlamentu rešpektoval žiadosť sestry, mal zvoliť inú metódu. „Rozčúlil sa a zavolal si riaditeľa. Že čo je toto za správanie,“ opísal situáciu jeden z lekárov, ktorého meno denník Sme pozná, no lekár nechcel, aby bolo zverejnené. Podľa jeho slov sa riaditeľ nemocnice Branislav Delej zastal Kollára a vyhrážal sa sestrám siahnutím na ich vianočné odmeny. 

Kollárov spor so sestrami medzi verejnosťou vyvolal veľké vášne, keďže bežní ľudia sa cez mesiace trvajúcu pandémiu len ťažko dostanú k svojim blízkym v nemocniciach. O spor prejavila záujem aj prezidentka Zuzana Čaputová. Zastala sa sestier, píše Nový čas. „Hneď, ako sa to pani prezidentka dozvedela, telefonovala s riaditeľom nemocnice a prisľúbil jej, že sestry dostanú riadne vyplatené odmeny,“ povedal hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Riaditeľ popiera, že chceli sestrám siahnuť na odmeny

Po prepuknutí kauzy Kollárových návštev to riaditeľ nemocnice Delej vo svojom oficiálnom vyjadrení poprel: „Tvrdenia, že vrchná sestra bola prepustená, alebo sa jej prepustením hrozilo, rovnako ako informácie o tom, že niekto na základe uvedeného rozhodol o nepridelení odmien danému personálu, sa nezakladajú na pravde. O odmenách pre zdravotnícky personál sa ešte len bude rozhodovať. Každé oddelenie dostalo určitý objem financií, ktoré medzi zamestnancov rozdelí primár oddelenia. Odmeny dostanú zamestnanci v decembrovom výplatnom termíne spolu s výplatou.“

Boris Kollár vo štvrtok večer zverejnil na svojom facebookovom profile video, kde sa snažil situáciu vysvetliť. Tvrdil, že sa o neho starajú blízki, pretože nechcel zaťažovať zdravotné sestry, keďže potrebuje 24-hodinovú opateru.

„Dopredu, keď som sem prišiel, som sa s vedením nemocnice dohodol, s mojím ošetrujúcim lekárom, že chcem odbremeniť sestričky, zdravotný personál tým, aby sa nemuseli o mňa 24 hodín starať, ale že to urobí štyri - päť mojich najbližších, moja rodina, ktorí sa budú o mňa starať,“ vysvetlil Kollár so slovami, že po príchode do nemocnice si nevedel sám ani umyť zuby. Šéf parlamentu dodal, že sestričky sú v nemocnici fajn, až na výnimku. „Vždy sa nájde čierna ovca, ktorá proste ten dojem z toho celého pokazí,“ uzavrel Kollár. 

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…