Mladý gymnasta utiekol zo Severnej Kórey do Južnej. Preskočil tri a pol metra vysoký ostnatý plot
Gymnastovi zo Severnej Kórey sa začiatkom novembra podarilo úspešne utiecť k južnému susedovi. Využil svoje schopnosti a preskočil tri a pol metrový ostnatý plot.

PCHJONGJANG/SOUL 27. novembra - Medzi KĽDR a Južnou Kóreou je najprísnejšie strážená hranica sveta, ktorú obklopuje demilitarizovaná zóna. Leží na 38. rovnobežke, je 250 kilometrov dlhá a zhruba 4 kilometre široká. Je jednou z posledných svetových „pamiatok“ studenej vojny a je starostlivo strážená - hlavne zo severokórejskej strany.
Demilitarizovaná zóna je akýsi oxymoron. Hoci v nej pred dvoma rokmi prebehlo veľké odstraňovanie mín, stále tam na potenciálnych utečencov číhajú. Všade sú nainštalované radary, poplašné zariadenia, kamery a v neposlednom rade hranicu strážia ozbrojení vojaci na oboch stranách. Na severe severokórejskí, na juhu juhokórejskí a príslušníci misie OSN. Pozdĺž sa tiahne ostatný plot, ktorý by mal byť pod elektrickým prúdom.
Preto si väčšina Severokórejčanov volí na útek hranicu s Čínou. Ale ani to nie je bežné. Zo Severnej Kórey, autoritatívneho režimu, ktorý je často obviňovaný z porušovania ľudských práv, ročne utečie asi 1000 ľudí, uvádza portál BBC.
Šikovný gymnasta
Útek sa začiatkom novembra podaril aj jednému šikovnému športovcovi. Gymnasta, ktorého meno nie je známe, má údajne niečo cez 20 rokov, a pri úteku mal na sebe modré civilné oblečenie. Kamery ho zaznamenali jednu míľu (1,609344 kilometra) od južnej hranice prísne stráženej zóny.
Podľa doterajších dostupných informácií sa južnú hranicu medzi dvoma Kóreami podarilo prekonať len zopár vojakom zo severu. Keďže stráže v Južnej Kórei boli veľmi zmätené, že sa gymnastovi podarilo uniknúť, požiadali ho, aby im predviedol, ako vysoko dokáže skákať, aby uverili tomu, čo im povedal.
Juhokórejské médiá, všetky s odvolaním na nemenované „úradné zdroje“, neskôr napísali, že muž sa najprv vyšplhal na tyč, ktorá ostnatý plot pridržiava. Pritom sa mu podarilo vyhnúť elektrickému rozvodu, ktorý je do drôtov zabudovaný. Ostnatý drôt mal pristúpiť nohou a prehupnúť sa na druhú stranu.
Prečo ho nezachytili senzory?
Strážnici veria, že jeho útla postava a gymnastický výcvik mu pomohli dostať sa cez plot, zatiaľ však nevysvetlili, prečo ho nezachytili senzory na oboch stranách hranice, informuje portál Korea Herald.
Po preverení toho, ako sa mužovi podarilo preskočiť zradný plot, bol vzatý do väzby, kde formálne požiadal o politický azyl. V Južnej Kórei sa teraz začalo vyšetrovanie, ktorého cieľom je vysvetliť, prečo sa nespustil senzory na plote, hoci ho termálne kamery zachytili, ako sa o ne opiera.