Mladý gymnasta utiekol zo Severnej Kórey do Južnej. Preskočil tri a pol metra vysoký ostnatý plot
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Mladý gymnasta utiekol zo Severnej Kórey do Južnej. Preskočil tri a pol metra vysoký ostnatý plot

Gymnastovi zo Severnej Kórey sa začiatkom novembra podarilo úspešne utiecť k južnému susedovi. Využil svoje schopnosti a preskočil tri a pol metrový ostnatý plot.

Juhokórejskí školáci sa pozerajú na ozdobený plot s ostnatým drôtom v demilitarizovanej zóne v Padžu pri hranici so Severnou Kóreou. — Foto: TASR/AP

PCHJONGJANG/SOUL 27. novembra - Medzi KĽDR a Južnou Kóreou je najprísnejšie strážená hranica sveta, ktorú obklopuje demilitarizovaná zóna. Leží na 38. rovnobežke, je 250 kilometrov dlhá a zhruba 4 kilometre široká. Je jednou z posledných svetových „pamiatok“ studenej vojny a je starostlivo strážená - hlavne zo severokórejskej strany.

Demilitarizovaná zóna je akýsi oxymoron. Hoci v nej pred dvoma rokmi prebehlo veľké odstraňovanie mín, stále tam na potenciálnych utečencov číhajú. Všade sú nainštalované radary, poplašné zariadenia, kamery a v neposlednom rade hranicu strážia ozbrojení vojaci na oboch stranách. Na severe severokórejskí, na juhu juhokórejskí a príslušníci misie OSN. Pozdĺž sa tiahne ostatný plot, ktorý by mal byť pod elektrickým prúdom.

Preto si väčšina Severokórejčanov volí na útek hranicu s Čínou. Ale ani to nie je bežné. Zo Severnej Kórey, autoritatívneho režimu, ktorý je často obviňovaný z porušovania ľudských práv, ročne utečie asi 1000 ľudí, uvádza portál BBC.

Šikovný gymnasta

Útek sa začiatkom novembra podaril aj jednému šikovnému športovcovi. Gymnasta, ktorého meno nie je známe, má údajne niečo cez 20 rokov, a pri úteku mal na sebe modré civilné oblečenie. Kamery ho zaznamenali jednu míľu (1,609344 kilometra) od južnej hranice prísne stráženej zóny.

Podľa doterajších dostupných informácií sa južnú hranicu medzi dvoma Kóreami podarilo prekonať len zopár vojakom zo severu. Keďže stráže v Južnej Kórei boli veľmi zmätené, že sa gymnastovi podarilo uniknúť, požiadali ho, aby im predviedol, ako vysoko dokáže skákať, aby uverili tomu, čo im povedal.

Juhokórejské médiá, všetky s odvolaním na nemenované „úradné zdroje“, neskôr napísali, že muž sa najprv vyšplhal na tyč, ktorá ostnatý plot pridržiava. Pritom sa mu podarilo vyhnúť elektrickému rozvodu, ktorý je do drôtov zabudovaný. Ostnatý drôt mal pristúpiť nohou a prehupnúť sa na druhú stranu.

Prečo ho nezachytili senzory?

Strážnici veria, že jeho útla postava a gymnastický výcvik mu pomohli dostať sa cez plot, zatiaľ však nevysvetlili, prečo ho nezachytili senzory na oboch stranách hranice, informuje portál Korea Herald.

Po preverení toho, ako sa mužovi podarilo preskočiť zradný plot, bol vzatý do väzby, kde formálne požiadal o politický azyl. V Južnej Kórei sa teraz začalo vyšetrovanie, ktorého cieľom je vysvetliť, prečo sa nespustil senzory na plote, hoci ho termálne kamery zachytili, ako sa o ne opiera.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…