Nóri majú tajný recept, ako prežiť aj obdobie izolácie v pohode a zdraví. Friluftsliv praktizujú celé generácie
Dlhý pobyt doma v zimnom období a chýbajúci sociálny kontakt môže mať nepriaznivý vplyv na našu psychickú pohodu. Severský spôsob života by nás však mohol v mnohom pozitívne inšpirovať.

OSLO 28. novembra – Nóri to praktizujú celé generácie a aj nám by ich zaužívaný koncept mohol pomôcť prežiť prípadný zimný lockdown v psychickom zdraví a pohode. Friluftsliv znamená život na čerstvom vzduchu.
Bez ohľadu na počasie, mráz, stupne na teplomeri, za každých okolností treba čo najviac času prežiť v prírode na čerstvom vzduchu. Pretože zlé počasie neexistuje, existuje iba zlé oblečenie.
Zatiaľ čo dlhý lockdown, karanténa, izolácia a nepretržitý pobyt doma môžu prispieť k značnej duševnej nepohode, friluftsliv ponúka presný opak – pocit slobody, stratu pocitov osamelosti a obáv.
Ochrana pred infekčnými chorobami
Výskumy potvrdzujú, že kontakt s mikróbmi, ktoré sa nachádzajú v prírode, môže vytrénovať náš imunitný systém a posilniť mikrobiálne spoločenstvá na našej pokožke, v dýchacích cestách aj vo vnútornostiach.
Mikrobiómy majú potom vplyv na to, ako naše telo reaguje pri styku s infekčnými chorobami, ako je aj Covid-19. Už obyčajné prechádzky dokážu hotové zázraky.

Friluftsliv je mimoriadne obľúbený nielen v Nórsku, ale aj naprieč ostatnými severskými krajinami. Napríklad každý tretí Švéd vyráža do prírody najmenej jedenkrát do týždňa.
Severania nemajú problém aj v zimnom období vyraziť do prírody kempovať. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vydala odporúčania, ako pobyt v prírode pozitívne vplýva na naše zdravie.
V príručke tvrdí, že ak sú parky a zelené priestory dobre dostupné, podporujú fyzickú aktivitu, sociálnu súdržnosť aj psychický tlak.