Meghan Markle prehovorila o potrate svojho dieťaťa: Pre všetkých ľudí má veľmi dôležitý odkaz
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Meghan Markle prehovorila o potrate svojho dieťaťa: Pre všetkých ľudí má veľmi dôležitý odkaz

Meghan Markle, vojvodkyňa zo Sussexu, sa celému svetu zverila s tým, že v júli spontánne potratila. Urobila to s cieľom pomôcť ostatným párom, ktoré si prešli podobnou skúsenosťou.

Meghan Markle, vojvodkyňa zo Sussexu — Foto: TASR/AP

LOS ANGELES 25. novembra - Vojvodkyňa zo Sussexu, ktorá v máji 2019 porodila synčeka Archieho, sa celému svetu v článku New York Times s názvom „Straty, ktoré zdieľame“ zverila s veľmi smutnou životnou skúsenosťou - má za sebou potrat. O dieťatko, ktorého otcom bol princ Harry, prišla Meghan Markle v júli tohto roka.

To, že sa deje niečo, čo by sa rozhodne diať nemalo, zistila doma v Los Angeles vo chvíli, keď prebaľovala plienky svojmu prvorodenému synčekovi: „Po výmene plienky som náhle zacítila ostrý kŕč. Klesla som na zem s Archiem v náručí a mrmlala uspávanku, aby sme sa obaja upokojili. Veselá melódia bola v ostrom kontraste s mojím pocitom, že niečo nie je v poriadku. Ako som zvierala v náručí svoje prvorodené dieťa, vedela som, že strácam to druhé.“

Neprestávajme sa pýtať, či sme v poriadku

Meghan pridala dojímavú pasáž o tom, ako sa v ťažkých chvíľach správal princ Harry. „O niekoľko hodín som ležala na nemocničnej posteli a držala manžela za ruku. Cítila som teplo jeho dlane a pobozkala som ho na ruky, mokré od našich sĺz. Pozerala som na studené biele steny okolo seba a oči sa mi opäť zaliali slzami. Snažila som sa predstaviť si, aké by to bolo, keby sme sa uzdravili,“ popisovala bolestné chvíle.

„Keď som sedela na nemocničnej posteli a sledovala, ako to môjmu manželovi láme srdce, keď sa snažil držať rozbité kúsky môjho ja, uvedomila som si, že jediný spôsob, ako sa začať liečiť, je najskôr sa opýtať: ‚Si v poriadku?‘“ pokračovala Meghan v ťažkej spovedi.

Meghan sa ďalej zamýšľala o nebezpečenstve toho, čo nazýva „utíšeným životom“, čiže sa neprestáva pýtať ľudí, či sú v poriadku. Zároveň odkazuje na to, ako ľutuje, že prestala hovoriť so vzlykajúcou ženou, ktorú pred rokmi videla v uliciach New Yorku.

Nevyhnutná otázka

Vojvodkyňa na záver svojej eseje opisuje „neznesiteľný smútok“ zo straty dieťaťa a veľkého percenta výskytu potratov. Podľa NHS (Národná zdravotná služba v Spojenom kráľovstve) zhruba jedno z ôsmich tehotenstiev skončí u žien, ktoré vedia, že sú tehotné, potratom.

„Aj napriek bežnému výskytu tejto bolesti zostáva rozhovor o potratoch tabuizovaný, prešpikovaný (neoprávnenou) hanbou a pokračuje osamelým smútkom,“ píše. Meghan vyzýva ľudí, aby sa zaviazali pýtať sa jeden druhého, či sú v poriadku. Táto otázka je podľa nej dnes nevyhnutná viac ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: The Independent

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…