Domáce pálenie alkoholu sa na Slovensku nakoniec nezruší
TASR
TASR

Domáce pálenie alkoholu sa na Slovensku nakoniec nezruší

Súkromná výroba destilátov z vlastného ovocia sa rušiť nebude, ako pôvodne plánovalo Ministerstvo financií (MF) SR.

Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Bratislava 24. novembra (TASR) - Súkromná výroba destilátov z vlastného ovocia sa rušiť nebude, ako pôvodne plánovalo Ministerstvo financií (MF) SR. Parlament v utorok schválil novelu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorá hovorila o zrušení, avšak od tejto zmeny sa upustilo. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) tento krok avizoval ešte počas predchádzajúcej schôdze Národnej rady (NR) SR.

Domáca výroba destilátov bola na Slovensku zlegalizovaná počas bývalej vlády, presadila ju vtedajšia koaličná strana Most-Híd. Súčasná platná legislatíva presne definuje súkromnú výrobu destilátu, ako i súkromného výrobcu destilátu a stanovuje podmienky, za akých takýto výrobca destilátu môže výrobu destilátov vykonávať.

Komisia by Slovensko postihovať nemala

MF SR ako prvý argument pre zrušenie ešte v dôvodovej správe k novele zákona uvádzalo, že zavedenie možnosti súkromnej výroby destilátu spôsobuje mimoriadne neefektívne vynakladanie peňažných prostriedkov na výkon daňovej kontroly výroby liehu súkromnými osobami. Následne rezort financií tiež vysvetlil, že v súčasnosti platný zákon je aj v rozpore s európskym právom.

Európska komisia (EK) by však Slovensko už postihovať nemala. „Komunikovali sme s Európskou komisiou (EK) a keďže od 1. januára 2022 má začať platiť európska smernica, ktorá umožní aj súkromné pálenice popri pestovateľských páleniciach a klasickej výrobe liehu, tak môžeme od tohto bodu upustiť. Počas budúceho roka by teda EK nepristúpila k ‚infringementu‘ z dôvodu toho, že od 1. januára 2022 bude platiť smernica a tento zákon bude v súlade so smernicou,“ vysvetlil v pléne počas minulej schôdze Heger.

Schválili pozmeňovák

Plénum tak v utorok schválilo pozmeňujúci návrh z výborov, ktorým sa zo zákona vypustilo zrušenie súkromnej výroby destilátov. Budúci rok by sa mal tento zákon iba doladiť. Colnými úradmi je evidovaných približne 26 súkromných výrobcov destilátu, pričom paušálna ročná výška spotrebnej dane je 135 eur.

Novela zákona okrem toho preberá do slovenskej legislatívy eurosmernicu, ktorou sa stanovuje všeobecný systém spotrebných daní. V súvislosti s jej prebratím sa zavádza najmä nový typ daňového subjektu, ktorým je schválený odosielateľ a schválený príjemca, a upravuje sa postup pri preprave alkoholických nápojov v daňovom voľnom obehu na podnikateľské účely na základe zjednodušeného elektronického administratívneho dokumentu vyhotoveného prostredníctvom elektronického systému.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…