Z Bratislavy do Košíc za menej ako 10 eur? Vyskúšali sme za vás nové priame spojenie s bezkonkurenčnými cenami
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Z Bratislavy do Košíc za menej ako 10 eur? Vyskúšali sme za vás nové priame spojenie s bezkonkurenčnými cenami

Od decembra spojí nová priama autobusová linka Bratislavu nielen s Košicami, ale aj Prešovom, Žilinou a Komárnom.

Najrýchlejší a najlacneší autobusový spoj do Košíc. — Foto: TASR/M. Kapusta, Kristián Majzlan

BRATISLAVA 25. novembra - Cestovanie po Slovensku, ale aj obyčajné presúvanie sa po krajine, je od marca iné. Niektorí dopravcovia svoje spoje pozastavilil, niektorí čiastočne obmedzili. Avšak, keď sa bude 13. decembra meniť cestovný poriadok, pribudne v ňom niekoľko nových autobusových spojení, ktoré spoja priamo a expresne Bratislavu s Košicami, Prešovom, Žilinou a Komárnom, a to za ceny, ktoré aktuálne na trhu nenájdete.

Či už sa potrebujete pravidelne presúvať z Bratislavy do Košíc kvôli práci, alebo sa vyberiete na sviatky domov, od 13. decembra to bude možné aj za menej ako 10 eur. Navyše bez zastávok a s časom konkurujúcim vlakom. Zúčastnili sme sa skúšobnej jazdy novej autobusovej linky, aby ste vedeli, čo môžete čakať.

Snaha v čase korony

Za novými linkami stojí Cestovná kancelária DAKA, Davida Gavaľu. Keď musel na jar odstaviť niekoľko svojich autobusov po tom, čo viac nebolo možné absolvovať poznávacie zájazdy po európskych krajinách a život v krajine sa zastavil, zo dňa na deň premenil svoju firmu na spoločnosť pekneruska.sk, ktorá vyrobila viac ako 150 000 rúšok.

Neskôr v lete sa k „poznávačkám“ a zájazdom napríklad do Chorvátska aspoň čiastočne vrátili, no prišla druhá vlna pandémie. Väčšina autobusov nám stojí už od marca, leasingové spoločnosti nám síce dali odklad, ale teraz už nie sú ochotné viac čakať. A poistky na ne sme museli platiť, aj keď sme stáli. Pred pár mesiacmi sme teda začali plánovať priame autobusové spoje. Jazdiť možeme až od 13. decembra, kedy sa menia cestovné poriadky na celom Slovensku, ale predávame už teraz,“ hovorí pre Dobré noviny David Gavaľa, keď jedno jesenné ráno pred šiestou hodinou stojíme na „dočasnej“ autobusovej stanici v Bratislave. Čaká nás priame spojenie do Košíc, ktoré by sme mali zvládnuť za 5 hodín a 15 minút. Teda rýchlejšie ako všetky autobusy (dokonca aj o viac ako tri hodiny) a bežné vlaky. Predbehne nás len IC vlak, avšak aj ten len o pár minút. 

Firma začala šiť a predávať na jar rúška ako jedna z prvých.
Firma začala šiť a predávať na jar rúška ako jedna z prvých. Foto: Kristián Majzlan, DAKA

Cena za tento spoj začína na sume 9,99 eura a funguje na príncípe, čím skôr kúpite, tým nižšia je cena. V 49 miestnom autobuse je teda niekoľko lístkov za túto sumu, potom nasledujú ďalšie 4 cenové hladiny a posledné lístky alebo lístky kupované 24 hodín pred cestou, či priamo u vodiča, sú za 19,99 eur. Čo je stále menej, ako zaplatíte za vlakové spojenie. A celú cestu idete bez zastávok a v luxusnom zájazdovom autobuse.

Cenovo sme nižšie ako všetci ostatní. No sme malá firma, nemáme zbytočné náklady a zrátali sme si, že aj keď s minimálnym ziskom, ale predsa len je lepšie jazdiť. Nedávame veci zadarmo, ale môžeme ponúknúť lacný lístok,“ úprimne hovorí majiteľ spoločnosti, ktorý sa zatiaľ teší zo záujmu ľudí o lístky, ktoré sa už niekoľko dní predávajú.

Budú sa riadiť podľa záujmu, uvažuje sa aj nad priamou linkou až do Humenného

Zatiaľ majú v pláne jazdiť každý deň, aj cez sviatky a sám Gavaľa je zvedavý, ktoré linky, v ktorých časoch a dňoch pôjdu najviac. Podľa toho sú pripravení ich dopĺňať či obmieňať, aby to malo najväčší zmysel. A aktuálne tiež uvažujú o spojení až do Michaloviec či Humenného, pretože väčšina spojení z Bratislavy končí v Košiciach. „Urobili sme si dôkladnú analýzu spojení, ktoré sú aktuálne k dispozícii, riadili sa aj veľkosťou miest, som v kontaktne aj s primátormi ďalších. Aktuálne máme plánovanú 16-krát do dňa nejakú linku, do Košíc ideme dvakrát tam a späť, do Prešova a Žiliny raz tam a späť a Komárno otočíme aj 4-krát tam a späť. Na týchto trasách iné priame autobusové spojenia neexistujú,“ dodáva Gavaľa, keď nastupujeme do autobusu.

Spolu so šoférmi nám vysvetľuje, že po každej jazde je celý autobus vydezinfikovaný ozónovým prístrojom. Ten zabije všetky možné baktérie a vírusy, rovnako sa vysáva a dezinfikujú sa všetky dotykové plochy. V autobuse cítiť čistotu. Šoféri sú tiež pravidelne testovaní a spoločnosť je pripravená na všetko, keďže vo svojej ponuke v e-shope majú aj dezinfekcie aj krvné testy na COVID-19.

Priame spoje, k dispozícii od 13. decembra, budú chodiť
do týchto miest:

 • Bratislava - Košice: 06:00 - 11:15, 18:00 - 23:15
  Košice - Bratislava: 12:00 - 17:15, 23:59 - 05:15  
  - cena lístka od 9,99 eura.
   
 • Bratislava - Prešov: 08:00 - 13:20
  Prešov - Bratislava: 14:00 - 19:20
  - cena lístka od 9,99 eura.
   
 • Bratislava - Žilina: 20:00 - 22:30
  Žilina - Bratislava: 05:00 - 07:30
  - cena lístka od 4,99 eura.
   
 • Bratislava - Komárno:
  08:00 - 09:40, 20:00 - 21:40 (v pracovné dni)
  12:00 - 13:40, 16:00 - 17:40 (vo všetky dni)
  Komárno - Bratislava: 
  06:00 - 07:40,18:00 - 19:40 (v pracovné dni)
  10:00 - 11:40, 14:00 - 15:40 (vo všetky dni)
  - cena lístka od 2,99 eura.

Do autobusu sme vstúpili, samozrejme, s rúškom. Ak by ste si ho náhodou zabudli, priamo v autobuse majú pre vás k dispozícii rúška z vlastnej dielne. Sadli sme si na miesto. Pri kúpe lístka online máte bezplatne pridelenú miestenku, ak by ste chceli iné miesto, za poplatok si miesto viete zmeniť. Pohodlne sa usadíme a zrazu zisťujeme, že sme si zabudli nabíjačku na mobil a cestu až do Košíc určite baterka nevydrží. „Mysleli sme na tieto situácie. Počas celej cesty je k dispozícii usb nabíjačka na každom sedadle, ak nemajú cestujúci kábel, môžu si ho zakúpiť u personálu,“ vysvetľuje Gavaľa. A to už stláčame tlačidlo nad nami, ktoré zasvieti a druhý šofér, ktorý má na starosti cestujúcich, ide naším smerom. Vysvetľuje nám tiež, že ak by sme si chceli pospať, je k dispozícii cestovateľský balíček, ktorý obsahuje nafukovací vankúšik, škrabošku na oči a štuple do uší. To sa celkom aj hodí, keďže budíček zvonil pred piatou hodinou.

Spájajme sa, nebojujme

Vonku začína mrholiť, tak sa pousmejeme nad tým, že v ponukovom liste je aj pršiplášť. Karta s jedlom a nápojmi je klasicky v sieťke pred nami, a okrem teplých a studených nápojov, si môžeme dať napríklad sušené mäso, gumenných medvedíkov či funkčné tyčinky, ktoré zasýtia. V ponuke budú však aj vákuovo balené bagety slovenskej značky, ktoré budú privezené vždy pred cestou k autobusu. Už od 13. decembra to teda bude ráno v autobuse rozvoniavať aj nimi.

Ak bude o spoje záujem, môžu sa pridávať aj ďalšie.
Ak bude o spoje záujem, môžu sa pridávať aj ďalšie. Foto: DAKA

Nečakajú na podporu od štátu

Vyberieme sa na toaletu, ktorá je v každom autobuse a vždy dezinfikovaná, a potom už sa pýtame Davida Gavaľu na aktuálnu situáciu. „Podpora, ktorá prišla, bola veľmi malou náplasťou na naše problémy a išlo skôr o odloženie problémov na neskôr. Niektorí už len prežívajú a ako tak udržujú svoj biznis, ale obávam sa, že to najhoršie ešte len príde. Možno ideme s odvážnym projektom a niektorí nad nami krútia hlavou, ale nedá mi nevyskúšať všetko, čo sa dá. Nechcem len tak sedieť. A tiež sa riadim tým, že „poďme spolupracovať, nie proti sebe bojovať.“ Preto celý objednávkový systém máme prenajatý od Slovak lines, cez ktorý funguje predaj lístkov. Lístky je možné zakúpiť aj cez spoločnosť Flixbus, ktorý aktuálne zo zahraničia nejazdí a snažíme sa rokovať aj s Regio Jetom, ktorý napríklad na linke Bratislava - Komárno ako vlakový dopravca končí,“ vysvetľuje a dodáva, že na spoje si vedia ľudia kúpiť aj permanentku, tzv. travell pasy. Keď niekto dochádza za prácou napríklad do Komárna, tak naň môže za zvýhodnenú cenu ísť až 60-krát za 30 dní. Do Košíc je to napríklad 10-krát počas 90 dní. Lístky samozrejme kúpite aj na staniciach, ktoré sú otvorené a aj u vodiča, no pokojne sa môže stať, že pred jazdou už bude autobus vypredaný, a preto odporúčame nákup vopred a skôr.

Trasu vyberajú podľa aktuálnej dopravnej situácie

Za oknami sa mihá krajina, ideme „spodnou trasou“ cez Rimavskú Sobotu, no keď spoje nemajú žiadne zastávky, nemusí to tak byť vždy. „Nemáme zastávky, a tak nemusíme mať presnú trasu. Aby sme boli čo najrýchlejší, budeme vyberať cestu podľa aktuálnej dopravnej situácie, sledovať ju pred aj počas jazdy, aby sme vedeli, čo je lepšie,“ vysvetľuje Gavaľa a ďalej rozpráva o tom, ako aktuálna situácia mení plány nielen im, ale aj cestovným kanceláriám a iným spoločnostiam.

David Gavaľa sa snažím svoju firmu udržať pri živote.
David Gavaľa sa snaží svoju firmu udržať pri živote. Foto: Kristián Majzlan

Po pár hodinách sa nám však žiada trocha rozptýlenia. Na obrazovke pred nami sa prihlásime do zábavného systému a prebehneme ponuku filmov, hudby či hier. V autobusoch, kde obrazovky v sedadlách nie sú, si môžete požičať tablet alebo sa jednoducho prihlásiť vo svojom mobile cez wifi, čo je aj ekologickejšie. Pomaly sa blížime ku Košiciam. Je už dopoludnie a pekne sa vyčasilo. Zvládli sme to za 5 hodín 10 minút, takže potvrdzujeme, že trasu sme skutočne stihli za sľubovaný čas.

Z batožinového priestoru si vyzdvihneme ešte batožinu, za ktorú zaplatíte 1,99 eura a hor sa na prechádzku do mesta. Po ceste na stanici ešte míňame druhý autobus spoločnosti DAKA, keďže stať sa môže hocičo, preto sú náhradné autobusy v štartovacej aj cieľovej stanici spojov. A inak, David Gavaľa s kolegami vypracovali aj niekoľko scenárov, ktoré by sa po ceste mohli stať, aj s navrhovanými riešeniami, ako to, že napríklad pre vás príde náhradný autobus. Tak už len prajeme pekné cesty.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou DAKA.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…