Vedci objavili na dne oceána nové druhy rýb. Vo svojom prostredí sú prakticky neviditeľné
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Vedci objavili na dne oceána nové druhy rýb. Vo svojom prostredí sú prakticky neviditeľné

Tieto ryby sú v hlbinách mora nezahliadnuteľné. Ich pokožka im slúži ako neviditeľný plášť pohlcujúci svetlo.

Samička ryby z radu čertotvarých. — Foto: Karen Osborn, Smithsonian National Museum of Natural History

KALIFORNIA 19. novembra - Hĺbkové more je pre človeka stále neprebádaná oblasť, ktorá neprestáva fascinovať svojimi dobre ukrytými pokladmi. Vedeckí výskumníci zo Smithsonian Inštitútu nedávno našli jeden z pokladov - niekoľko nových druhov hlbokomorských rýb, ktorých koža neodráža takmer žiadne svetlo.

Viac ľudí na mesiaci ako na dne Mariánskej priekopy

Podľa morského biológa Roberta Hofrichtera až deväťdesiatsedem percent hĺbkového mora ešte nikto nikdy nevidel. „Používam často porovnanie, že na Mesiaci bolo zhruba štyrikrát viac ľudí ako na najhlbšom bode oceánov - v Mariánskej priekope. Doteraz len štyria ľudia,“ povedal v rozhovore pre Dobré noviny.

Dobrá kamufláž je otázka života a smrti

Svetlo pohlcujú tak účinne, že aj na priamom svetle vyzerajú len ako siluety bez tvarov alebo rysov. Vo veľkých hĺbkach, kde svetlo neprenikne, sú prakticky neviditeľné.

Slnečné lúče veľmi dobre osvetľujú morskú vodu do hĺbky 20 m, neprejdú však ďalej než do hĺbky 200 m. V tak hlbokom prostredí je jediným zdrojom svetla bioluminiscencia, teda vyžarovanie svetla živým organizmom. Dobrá kamufláž je preto pre hlbokomorské živočíchy alfou a omegou prežitia.

Problém zachytiť ich

Z tímu vedcov si nezvyčajnú čiernu farbu rýb ako prvá všimla spoluautorka štúdie publikovanej v časopise Current Biology, Karen Osborn. Keď sa snažila zachytiť ryby na fotoaparát a kategorizovať ich, nedarilo sa jej to ani za pomoci najlepšej technológie. „Nezáležalo na tom, ako ste nastavili fotoaparát alebo svetlo, ryby všetko svetlo pohltili,“ opísala svoju skúsenosť.

Vedci sa neskôr opäť vydali na more a zachytili celkovo šestnásť výrazne čiernych rýb. Testy v laboratóriách ukázali, že živočíchy pohltili viac ako 99,5 percent svetla, ktoré na ne dopadlo. To znamená, že sú ultra-čierne.

Ryba druhu Idiacanthus antrostomus.
Ryba druhu Idiacanthus antrostomus. Foto: Karen Osborn, Smithsonian National Museum of Natural History 

Na absorbovanie používajú len pigmenty v koži

Rozbor vzoriek ich pokožky ukázal, že takmer úplná absorpcia svetla závisí na melaníne - rovnakom pigmente, ktorý sfarbuje a chráni ľudskú pokožku.

Experti zistili, že tento pigment sa v koži ultra-čiernych rýb nenachádza náhodne, ale je usporiadaný špeciálnym spôsobom. Pigmentové bunky sú tvorené husto nahromadenými priestormi známymi ako melanozómy. Tie vďaka svojej veľkosti, tvaru a umiestneniu plytvajú len veľmi malým množstvom svetla. Všetko priame svetlo buď pohltí bunka sama, alebo svetlo presmeruje do inej bunky, ktorá ho pohltí namiesto nej. 

V prípade jedného druhu vedci našli toto špeciálne ultra-čierne pokrytie aj na črevách, čo naznančuje, že mohlo slúžiť na ukrytie potravy s vysokou bioluminescenciou.

Takmer stopercentné pohltenie svetla 

Zo všetkých vynikala ryba z radu čertotvarých. Tieto veľmi zvláštne vyzerajúce morské živočíchy majú množstvo výrastkov, medzi ktorými je jeden svetielkujúci, ktorým vábia korisť.

Táto ryba pohltila až 99,95 percenta všetkého svetla. Pre porovnanie, momentálne je najznámejším ultra-čierným náterom Vantablack, ten absorbuje 99,65 percent svetla. Výskumníci z MIT tvrdia, že sa im minulý rok podarilo omylom vytvoriť zatiaľ najtemnejší materiál, ktorý absorbuje 99,96 svetla. Išlo by tak o najtmavší ultra-čierny materiál vôbec.

Jedna z 16 ultra-čierných rýb.
Jedna z 16 ultra-čierných rýb. Foto: Karen Osborn, Smithsonian National Museum of Natural History

Pomoc pri vývoji materiálov?

Ak by sa použil podobný spôsob usporiadania pigmentu, ako majú niektoré hlbokomorské ryby, mohla by byť výroba ultra-čiernych materiálov lacnejšia. Tie sa používajú napríklad pri vývoji vysokocitlivých optických prístrojov, ako sú aj teleskopy. 

Zdroj: Big Think

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…