Eurokomisia odporučila používanie antigénových testov na COVID-19
TASR
TASR

Eurokomisia odporučila používanie antigénových testov na COVID-19

Tento krok vychádza z usmernení, ktoré boli vyvinuté na základe žiadostí členských štátov a odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Na snímke dobrovoľné antigénové testovanie na prítomnosť nového koronavírusu na odbernom mieste v tzv. — Foto: TASR/Ján Krošlák

Brusel 18. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) prijala v stredu odporúčanie o používaní rýchlych antigénových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19. Tento krok vychádza z usmernení, ktoré boli vyvinuté na základe žiadostí členských štátov a odporúčaní Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Odporúčanie EK poskytuje návod, ako zvoliť rýchle antigénové testy, kedy sú vhodné na použitie a kto by ich mal vykonávať. Komisia zároveň dôrazne vyzvala členské krajiny na vzájomné uznávanie tohto typu testov a ich výsledkov.

Stredajšie odporúčanie eurokomisie predchádza mimoriadnemu videosummitu lídrov EÚ, ktorí sa vo štvrtok budú opätovne zaoberať celoeurópskou reakciou na pandémiu ochorenia COVID-19.

Na predošlom videosummite z 29. októbra sa šéfovia štátov a vlád okrem iného dohodli aj na potrebe užšej koordinácii metód testovania.

Komisia v tejto súvislosti podpísala dohodu s Medzinárodným hnutím Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC), ktorá má prispieť k zvýšeniu testovacích kapacít na COVID-19 v EÚ vyčlenením 35,5 milióna eur. Financie pôjdu z Nástroja EÚ pre núdzovú podporu (ESI) a použijú sa na podporu odbornej prípravy zamestnancov v oblasti odberu vzoriek, analýz a vykonávania testov.

Spolupráca s IFRC v tejto oblasti je otvorená pre všetky členské štáty EÚ a pre Spojené kráľovstvo. Zatiaľ sa pre spoluprácu rozhodlo sedem krajín: Grécko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko.

Rýchle antigénové testovanie komisia odporúča

Odporúčanie EK poskytuje členským štátom usmernenie k použitiu rýchlych antigénových testov na detekciu vírusu v konkrétnych podmienkach. Patria sem situácie, keď rýchla identifikácia nakazených osôb podporuje zvládanie ohnísk a pravidelné sledovanie vysoko rizikových skupín osôb, ako je zdravotnícky personál v nemocniciach či ošetrovatelia v domovoch pre seniorov.

Komisia členským štátom odporúča, aby okrem testov RT-PCR doplnkovo uskutočňovali aj rýchle antigénové testy s cieľom zabrániť šíreniu vírusu, zistiť nové prípady infekcií a obmedziť izolačné a karanténne opatrenia.

Z pohľadu fungovania EÚ je v tejto súvislosti dôležité vzájomné uznávanie výsledkov antigénových testov. Prispeje to k uľahčeniu cezhraničného pohybu, sledovaniu cezhraničných kontaktov nakazených osôb a k liečbe ochorenia.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…