Som v rade. Na tomto webe si viete skontrolovať, ako dlho sa čaká na vašom odbernom mieste
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Som v rade. Na tomto webe si viete skontrolovať, ako dlho sa čaká na vašom odbernom mieste

Na webe www.somvrade.sk si môžete preveriť počet ľudí na odbernom mieste a informovať aj druhých.

Kým sa dostaneme k odberu, je možné, že budeme čakať v rade. — Foto: TASR/F. Iván

BRATISLAVA 31. október - Celoplošné testovania Slovenska na nový koronavírus sa začalo dnes o 7. hodine ráno. Mnoho ľudí sa postavilo do radu už po otvorení, niektorí sa však na testovanie dostanú až neskôr. Odporúča sa vybrať si odberné miesto, ktoré máte najbližšie k svojmu domu.

Skúsenosti z Oravy a z Bardejova z minulého víkendu však ukázali, že čakacie doby boli v rozpätí od pár minút až po niekoľko hodín. Aj preto vznikol web www.somvrade.sk, s ktorého pomocou by sa ľudia mohli rozmiestňovať rovnomernejšie.

Pomoc pre ľudí

Tejto aktivity sa chopil programátor Peter Sekan. Na webe stále pracuje a snaží sa vychytať všetko, čo by mohlo jeho fungovanie brzdiť. Na svojom profile na Facebooku vyzýva ľudí, aby sa snažili si pomáhať a web šírili ďalej. „Minulý víkend sa pri testovaní tvorili rady. Čo s tým vieme spraviť? Môžeme sa navzájom informovať o tom, aký dlhý je aktuálny rad pri odberovom mieste, kam sa chcem ísť dať otestovať, píše programátor.

Podľa neho nemá zmysel, aby niekoľko desiatok ľudí čakalo súčasne vonku v zime a možno v daždi, keď môžu počkať doma. Rýchlosť testovania sa tým nezmení, ak bude vždy aspoň pár ľudí pri odberovom mieste a ostatní budú postupne chodiť.

Okrem iného tiež pripomína, že možností, ako sa navzájom informovať, je viacero. Od písania správ svojmu okoliu až po live stream na stránke obce.Niektoré možnosti ale nezachytia všetkých a v správny čas, iné môžu byť nerealizovateľné. Preto som sa rozhodol pripraviť stránku www.somvrade.sk, na ktorej bude môcť každý z nás za pár sekúnd pridať informáciu, aký dlhý je rad, keď do neho príde. Ostatní túto informáciu uvidia okamžite z pohodlia domova a rozhodnú sa, či je teraz vhodný čas ísť sa otestovať, alebo počkať ešte nejaký čas,” dodáva na svojom profile. Ak chcete pomôcť aj vy, zdieľajte informácie o týchto možnostiach medzi svojich blízkych.

Foto: somvrade.sk
Foto: somvrade.sk

Ako to na stránke funguje?

Pred odchodom na testovanie si na webe www.somvrade.sk vyberte odberové miesto, skontrolujte aktuálnu situáciu a podľa toho sa vyberte k danému odberovému miestu. V zozname sa snažte dohľadať odberové miesto, kam sa chcete ísť otestovať. Pokiaľ dané miesto v zozname neexistuje, bude možné ho vytvoriť.

Ak dorazíte na odberové miesto, mali by ste mať mobilné pripojenie. Na stránku www.somvrade.sk zadáte svoj čas príchodu a počet ľudí, ktorí čakajú v rade na danom odberovom mieste. Pre vás je to otázka niekoľkých sekúnd, iným to môže ušetriť desiatky minút až hodín. Následne po odbere zadáte svoj čas odchodu.

Foto: somvrade.sk
Foto: somvrade.sk
Foto: somvrade.sk

Čo sa týka zadávania pravdivých informácií, Sekan sa chce spoľahnúť na ľudí. Jednak sa spolieham na spoločnosť ako takú, že je na Slovensku viac ľudí, ktorí radi pomôžu ako škodia. Bezpečnostné mechanizmy ešte budem vyvíjať, nechcem ale nejako významne obmedzovať používateľskú prívetivosť aplikácie,“ povedal pre portál Živé.sk.

Dodal, že ak bude aj druhé kolo testovania, mohla by na webe byť už aj možnosť určenia polohy. S nazbieranými dátami plánuje Sekan ďalej pracovať a vytvoriť orientačný výpočet rýchlosti spracovania na jednotlivých odberných miestach.

Pomáhajme si a informujme ľudí, aby sme si skrátili čas čakania v radoch.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…