Toto sú najlepšie nápady na podporu komunitného života
Inzercia
Inzercia

Toto sú najlepšie nápady na podporu komunitného života

Inšpirujte sa tými najlepšími nápadmi, ktoré vás nakopnú k zrealizovaniu vášho komunitného života.

Interaktívna výstava Keď putovali Slováci, ktorou staršia generácia priblížila mladým dôvody migrácie Slovákov a ich život za hranicami krajiny — Foto: Poštová banka

Slováci stále majú ochotu budovať a prehlbovať osobné vzťahy, upevňovať a spestrovať susedské či komunitné spolužitie. Našťastie, v každom kúte krajiny je dostatok ľudí so skvelými nápadmi ako spájať ľudí, generácie a podporovať tak prirodzený záujem jeden o druhého, pestovať ľudskosť, ktorá sa z dnešnej spoločnosti vytráca a ochotu pomáhať si navzájom. Inšpirujte sa tými najlepšími nápadmi. Veríme, že vás to nakopne k zrealizovaniu toho vášho.

Pojazdná knižnica

Do cieľa môžeme úspešne dobehnúť všetci, a to napriek tomu, že nemáme rovnakú štartovaciu čiaru. Aj v sociálne znevýhodnených skupinách je množstvo šikovných ľudí, z ktorých sa môžu stať úspešní profesionáli v rôznych oblastiach, len im treba ukázať smer a cestu. A to bolo hlavným cieľom projektu Pojazdná knižnica OZ Inšpirujeme svet - združiť, sprostredkovať a sprístupniť knihy plné praktických rád (ako postupovať pri výbere povolania, ako sa správať na pohovore, ako komunikovať, ako byť úspešný...) ako aj inšpiratívne príbehy úspešných ľudí a zvýšiť tak šance tých, ktorí potrebujú vynaložiť o niečo viac úsilia na dosiahnutie dobrého vzdelania, získanie zaujímavej práce a zlepšenia kvality svojho života.

Park v obci Oravský Podzámok, ktorý vybudovali aktívni občania s cieľom zamedziť vytváraniu nelegálnej skládky
Park v obci Oravský Podzámok, ktorý vybudovali aktívni občania s cieľom zamedziť vytváraniu nelegálnej skládky Foto: Poštová banka

Keď putovali Slováci

Tento rok si pripomíname sté výročie konca vysťahovaleckého prúdu, ktorý masívne zasiahol aj náš národ a navždy ovplyvnil vývoj slovenských dejín. V Nitre cítili potrebu priblížiť aj mladšej generácii túto časť histórie Slovákov, dôvody a dopady migrácie našich predkov, a to čo najzrozumiteľnejšou a najpútavejšou formou. OZ ŠOK preto pripravilo interaktívnu výstavu Keď putovali Slováci, zameranú najmä na mládež. Tá im ilustrovaným spôsobom znázornila pomery, ktoré viedli našich predkov k opusteniu vlasti, ukázala im ako vyzeral život vysťahovalcov, predstavila osobnosti našej krajiny, ktoré vyrástli v zahraničí, ale aj život bežných Slovákov za hranicami. Výsledkom tejto iniciatívy bola aj edukatívna brožúra, ktorá prepája skúsenosti zrelej generácie a odovzdáva ich nastupujúcim generáciám, aby sa na naše deijiny nikdy nezabudlo.

Foto: Poštová banka

Voda a život - suchá záhrada v Komoči

Záhradka v centre dediny, ktorá je krásna, ale nepotrebuje dennodenné zavlažovanie? Áno - xerogarden! Rastlinky, ktoré kvitnú, ponúkajú svoju krásu, kvety, vôňu i liečivý účinok a vďaka špeciálnej úprave povrchu využívajú vodu z pôdy. Okrem toho zabezpečujú potravu včelám a hmyzu - ďalšia výhra pre nás a naše životné prostredie. Oteckovia pripravili terén, deti natreli drevený materiál moridlom, z ktorého dedkovia poskladali informačnú tabuľu. Babičky podľa svojich dlhoročných záhradkárskych skúseností vybrali rastliny, ktoré sa môžu pestovať v suchej záhrade, mamičky a detičky pomohli pri ich vysádzaní. Takto sa zrealizoval projekt v Komoči, v doposiaľ nevyužitej časti parku v centre dediny, ktorý obohatil v prvom rade život komunity v tejto obci.

Voda a život - suchá záhrada v Komoči
Voda a život - suchá záhrada v Komoči Foto: Poštová banka

 

Nápad pre 3 generácie

Práve Voda a život – suchá záhrada v Komoči sa stala TOP projektom a víťazom 4. ročníka grantového programu Nápad pre 3 generácie. V uplynulom ročníku získalo príspevok z grantu dokopy 18 zmysluplných projektov, ktoré spĺňali základné kritéria - prispieť k zbližovaniu obyvateľov a k rozvoju komunitného života. „Cieľom grantu, ktorý považujeme dlhodobo za najúspešnejší, je podpora spájania generácií, ich vzájomná spolupráca a možnosť, aby spolu trávili viac času pri realizácií projektu, ktorý do grantu zašlú. Snažíme sa tak vytvoriť priestor a podporu aj pre dobrovoľnícke aktivity, pretože realizácia projektov je založená na ľuďoch - dobrovoľníkoch,“ vysvetľuje správkyňa Nadácie a koordinátorka grantu Hana Tarabová.

Inovatívne vzdelávacie aktivity v komunite budúcich pedagógov, rodičov, starých rodičov a detí predškolského veku v Košiciach
Inovatívne vzdelávacie aktivity v komunite budúcich pedagógov, rodičov, starých rodičov a detí predškolského veku v Košiciach Foto: Poštová banka

Do grantu sa pravidelne zapájajú aktívni občania, občianske združenia, nadácie, školy, škôlky, obce a mestá, centrá voľného času aj zariadenia pre seniorov. Počas uplynulých štyroch rokov sa podporili projekty či už z oblasti zdravotníctva, sociálnej pomoci, vzdelávania, športu, zveľaďovania verejného priestoru či životného prostredia. „V 5. ročníku nášho programu prerozdelíme celkovo 30-tisíc eur. Grant Nápad pre 3 generácie je otvorený od konca októbra 2020. Projekty budeme prijímať do 15. decembra. Podporené nápady budú zverejnené na našej stránke 20. januára a odvtedy bude mať široká verejnosť 8 dní na hlasovanie za TOP projekt, ktorému odovzdáme 1 000 eur navyše. Tešíme sa na všetky nápady od ľudí a organizácií, ktoré majú chuť podporiť komunitný život, spojiť a obohatiť viac generácii naraz. Podrobnosti o grante Nápad pre 3 generácie nájdete na stránke www.pre3generacie.sk.

Foto: Poštová banka

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…