Pomoc pre Veľký Šariš. Miestny pivovar zafinancuje unikátnu záchranu včiel, ktorá pritiahne aj turistov
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Pomoc pre Veľký Šariš. Miestny pivovar zafinancuje unikátnu záchranu včiel, ktorá pritiahne aj turistov

Víťazný projekt grantového programu Šariš ľuďom vzišiel z hlasovania ľudí na našom webe.

Ľudia vo Veľkom Šariši sa môžu tešiť na novinku. — Foto: OZ Novonatura

ŠARIŠ 26. októbra - Podpora regiónu a komunít je vzhľadom na aktuálnu situáciu dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Plzeňský Prazdroj Slovensko ide v tomto príkladom a aj v tejto dobe plní svoje sľuby. Spoznali sme totiž víťaza grantového projektu Šariš ľuďom v hlasovaní verejnosti, ktorý získal odmenu dvetisíc eur. Stal sa ním projekt s názvom Záhrada sv. Ambróza od občianskeho združenia Novonatura. Do hlasovania sa zapojilo viac ako 6-tisíc ľudí.

Pomoc regiónu

Je to už vyše polstoročia, čo je známy pivovar súčasťou prešovského regiónu a miestni naň nedajú dopustiť. Okrem iného aj preto, že okrem obľúbeného pivného zážitku prináša ľuďom aj pomoc a stojí pri nich aj v neľahkých časoch. Plzeňský Prazdroj Slovensko už 16 rokov investuje do zlepšovania života miestnych obyvateľov a aj prostredníctvom tohto programu Pivovar Šariš rozdelil jedenástim projektom z regiónu sumu 30-tisíc eur, dvojnásobne viac ako minulý rok. Okrem toho umožnil šikovným ľuďom, aby so svojimi projektami získali ďalších 2-tisíc eur, čo sa podarilo práve občianskemu združeniu Novonatura.

Medzi projektami, ktoré sa uchádzali o priazeň ľudí, boli také, ktoré podporujú udržateľnosť a ochranu životného prostredia alebo prispievajú k obnove turistických atrakcií, ktoré sú významnými symbolmi regiónu. Na druhom mieste skončil projekt Benefičný projekt „Dobrovoľníkom“, ktorým chcel Slovenský červený kríž vo Svidníku poďakovať za pomoc pri zvládaní pandémie koronavírusu. Za ním sa umiestnilo Občianske združenie Prešovské kultúrne a spoločenské združenie, ktoré chcelo financie na projekt Spev v pohybe Folklórneho súboru Dúbrava.

Foto: Grafika: PPSK

Záchrana včiel

A o čom je víťazný projekt? „Záhrada sv. Ambróza má slúžiť ako oddychová zóna pre občanov a turistov mesta Veľký Šariš. Návštevníci tejto záhrady sa budú môcť kochať ovocným minisadom či bylinkovými záhonmi. Budú môcť využiť samozber bylín, záhradné fotografovanie, nákup včelích produktov a iných darčekových predmetov. Týmto projektom chceme podporiť ochranu a obnovenie stavu včelstiev,“ hovorí pre Dobré noviny Petra Vavreková zo združenia. Návštevníci sa dozvedia tiež o účinkoch Apiterapie, teda liečbe včelími produktami a takisto môžu využiť Apidomček, tzv. „včeliu saunu“. V záhrade budú zriadené aj hmyzie domčeky.

Záhrada sv. Ambróza sa bude nachádzať v slnečnej lokalite s krásnym výhľadom na naše mesto a Šarišský hrad.
Záhrada sv. Ambróza sa bude nachádzať v slnečnej lokalite s krásnym výhľadom na naše mesto a Šarišský hrad. Foto: Matúš Maťufka

Za projektom stojí Občianske združenie Novonatura, ktoré vzniklo pred siedmimi rokmi z iniciatívy Petra Novotného za účelom podpory športových, kultúrnych a prírode blízkych aktivít občanov Veľkého Šariša. Inšpiráciu na záhradu našli v podobnej realizácii v zahraničí.

Oslovilo nás to najmä preto, že to bude podporovať turizmus v našom meste, ale aj chov včiel, keďže vieme, že v našom regióne skôr upadá, akoby sa rozvíjal. Snažili sme sa práve preto prísť s projektom, ktorý by poskytol ľuďom viac informácii o chove a význame včiel, a to atraktívnou formou, ku ktorej istotne patria levanduľové polia, ovocný sad, bylinky či iná včelia pastva. Zároveň si myslíme, že týmto projektom sa môžu v budúcnosti vytvoriť aj nové pracovné miesta a povzniesť chov včiel v regióne Šariš,“ dopĺňa Vavreková. 

Návštevníci tejto záhrady sa budú môcť kochať ovocným minisadom či bylinkovými záhonmi.
Návštevníci tejto záhrady sa budú môcť kochať ovocným minisadom či bylinkovými záhonmi. Foto: Matúš Maťufka

Unikát aj pre turistov

Pozemok na realizáciu projektu s rozlohou 200 m2 poskytne mesto Veľký Šariš, ktoré nápad od začiatku podporovalo.Projekt sa bude realizovať v budúcom roku. Veríme, že do jesene bude kompletne pripravený. Záhrada sv. Ambróza sa bude nachádzať v slnečnej lokalite s krásnym výhľadom na naše mesto a Šarišský hrad. Zároveň je tam dobrá dostupnosť pre turistov,“ dodáva Vavreková. Získané peniaze z grantového programu Šariš ľuďom využije združenie na nákup ovocných stromčekov, sadeníc rastlín, postavenie včelej sauny a iného potrebného materiálu.

Samotné občianske združenie prispelo už aj v minulosti na viaceré projekty, ako bolo napríklad Miniarborétum pri materskej škole, Lesnícky náučný chodník Stráže – Kanaš. Organizuje tiež obľúbenú súťaž vo varení tradičných jedál z kotlíka - Šarišský kotlík, podporuje mládežnícke športové kolektívy, jednotlivcov, spolupracuje s organizáciami i mestom Veľký Šariš  a v poslednom čase začalo združenie vydávať Veľkošarišské novinky. V čase pandémie zakúpili napríklad aj dezinfekčné prostriedky pre dôchodcov v charitnom dome.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Plzeňský Prazdroj Slovensko.

Už ste čítali?

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…