9 zaujímavostí o tepelných čerpadlách - získa si nimi tento zdroj tepla vašu pozornosť?
Inzercia
Inzercia

9 zaujímavostí o tepelných čerpadlách - získa si nimi tento zdroj tepla vašu pozornosť?

Kým 20. storočiu patrilo uhlie, zemný plyn a vykurovací olej, 21. storočiu dominujú tepelné čerpadlá. Celosvetovo rástol v uplynulých rokoch trh s týmto zdrojom tepla o cca 20% ročne, do budúcnosti možno potom predpokladať ešte masívnejšie rozširovanie.

Ilustračné foto. — Foto: Shutterstock.com/Christian Delber
  1. K prvému masívnemu rozšíreniu tepelných čerpadiel v Európe došlo v 70. rokoch minulého storočia, v čase tzv. ropného šoku, ktorý zvýšil ceny veľmi využívaného vykurovacieho oleja. Ešte dnes nájdete vo Švédsku zariadenia zapojené z tejto doby.
  2. V európskych krajinách, ktorých štatistiky sleduje Európska asociácia tepelných čerpadiel, je inštalované cez 14 000 000 tepelných čerpadiel. Teplo z tohto zdroja odoberá približne každá desiata domácnosť.
  3. Drvivá väčšina tepelných čerpadiel zapojených do prevádzky v Európe, je v Európe tiež aj vyrobená a toto odvetvie dáva prácu cca 40 000 ľuďom.
  4. Najefektívnejší prevádzka vykazujú tepelné čerpadlá zem/voda, ktoré sú schopné z 1 kW elektrickej energie vygenerovať 4 kW geotermálnej energie, čo predstavuje efektivitu 300%. Toto je trikrát viac v porovnaní so zemným plynom a cca osemkrát viac v porovnaní s elektrickým priamotopom.
  5. Pri využití elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov sa prevádzka tepelného čerpadla stáva 100% "čistým" z pohľadu emisií skleníkových plynov.
  6. Tepelné čerpadlá sú dnes najčastejšie vyskytujúcim sa zdrojom tepla v novostavbách v Nemecku. Boli to práve tepelné čerpadlá, ktoré zosadili zemný plyn z pozície nejvyužívanějšího zdroja tepla.
  7. Geotermálne teplo, zdroj energií pre tepelné čerpadlá zem/voda, je prakticky nevyčerpateľné a dokáže pokryť prakticky celú spotrebu tepla v Európe. Aj preto s masívnym využívaním tohto zdroja v systémoch diaľkového vykurovania počítajú mesta ako Mníchov, Miláno či Viedeň.
  8. Americká vláda plánuje využívanie geotermálnej energie prostredníctvom tepelných čerpadiel vo všetkých armádnych a federálnych budovách. Okrem výrazného zníženia emisií skleníkových plynov, dôvodom sú aj nízke prevádzkové náklady.
  9. Tepelné čerpadlá sú hojne využívané vo všetkých trvalo obývaných častiach sveta, zatiaľ čo obyvatelia Kanady, Švédska či Ruska ho využívajú ako lacný zdroj tepla, v horúcich oblastiach Saudskej Arábie, Indie, Tanzánie či Austrálie sú využívané ako lacný a spoľahlivý zdroj chladného vzduchu.

Ak vás tepelné čerpadlá zaujali, navštívte ešte dnes stránku https://www.ivt.sk, kde sa dozviete viac o tom, aké výhody môžu priniesť práve Vám.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…