5 tipov pre zdravý spánok bez stresu
Inzercia
Inzercia

5 tipov pre zdravý spánok bez stresu

V súčasnom svete sme všetci zahltení povinnosťami. Tie sú zdrojom stresu, ktorý v negatívnom svetle ovplyvňuje naše životy. Stavia sa nám do cesty pri dosahovaní našich cieľov a snov. Sny. Tie budú v tomto článku ešte spomenuté. Pozrieme sa, ako môže spánok zásadne zvýšiť kvalitu vášho života a znížiť hladinu stresu.

Ilustračné foto. — Foto: Shutterstock.com/fizkes

Tip 1

Predpokladom kvalitného spánku je tiché prostredie bez rušivých elementov. Obmedzte prístup k telefónu. Smartfóny vyžarujú modré svetlo, ktoré spomaľuje a niekedy až zastavuje tvorbu melatonínu, spúšťajúceho spánok. Pre zdravý spánok je potrebné, aby bola vaša produkcia melatonínu neporušená a plynulá. Na mobil sa nepozerajte ani “na chvíľku”. Každý, hoci krátky kontakt s modrým žiarením, môže mať negatívny dopad na kvalitu vášho spánku.

Tip 2

Zaslúžený odpočinok si môžete dopriať jedine vtedy, keď máte prázdnu hlavu. A to doslova. Zabudnite na povinnosti. Na to, čo musíte ďalší deň kúpiť, kedy musíte odovzdať pracovné zadanie či zastaviť sa po dieťa v škôlke. Sústreďte sa na váš dych. Dýchajte zásadne nosom. Dych je vďaka tomu plynulejší a spomaľuje sa vám aj tep srdca. Čím nižší tep srdca, tým menší výtlak krvi do mozgu. Mierne odkysličený mozog pracuje pomalšie, až sa napokon úplne vypne a vy konečne zaspíte.

Uvoľniť sa môžete aj vďaka vôni nového posteľného prádla. Ak to vaše vyzerá, že v ňom už spal celý hokejový tím, zastavte sa v Kauflande. V akciovom letáku nájdete novučičké posteľné prádlo za rozumnú cenu. A keď už budete v obchode, poobzerajte sa aj po kvalitnej aviváži, ktorá rozvonia posteľné prádlo na niekoľko dní.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Shutterstock.com/Bohbeh

Tip 3

Stavebný kameňom zdravého spánku je vankúš. Zvoliť si vhodný vankúš je prvým krokom k tomu, aby ste sa kvalitne vyspali. Niekto uprednostňuje babkine duchne plnené husím perím, niekto anatomický vankúš s pamäťovou penou. Nemali by ste mať hlavu príliš zaklonenú hlavu, ale ani príliš vyzdvihnutú. Skrátka, každý extrém je na škodu. Vyberte si vankúš, ktorý ideálne vyhovuje vašim požiadavkám.

Tip 4

Spite na chrbte. Ruky majte vystreté pozdĺž tela. Nezaspávajte na bruchu, obzvlášť v prípade, že ste krátko pred spánkom jedli. To sa, mimochodom, tiež neodporúča. Nezvykajte si zaspávať schúlení alebo ležiac na boku, vaše orgány tak ležia jeden na druhom a môže vám to v budúcnosti spôsobiť komplikácie. S kvalitným vankúšom pocítite úľavu chrbtových svalov a uvoľnenie krčnej chrbtice.

Vankúše s pamäťovou penou sú vhodné pre tých, ktorí uprednostňujú mäkkú podložku. Neodporúčame ich však každému. Starší ľudia a ľudia s fyzickými ťažkosťami môžu mať problémy zaspať v príliš mäkkom prostredí. Sparťanský štýl spánku má mnohokrát výhody, o ktorom civilizovaní ľudia ani netušia. Číňania pravidelne spia na tvrdej dlážke. Tento spôsob lôžka ich zároveň núti k tomu, aby spali na chrbte, vďaka čomu majú pevnú fyzickú stavbu a minimum bolestí.

Tip 5

Zaujíma vás, ako sa stravovať pred spánkom? Ak chcete mať naozaj kvalitný spánok, mali by ste vedieť, že najlepšie je ponoriť sa do neho s prázdnym žalúdkom. Niektorí ľudia však nedokážu odolať volaniu chladničky a jedlo je jedinou možnosťou, ako toto volanie utíšiť. V takom prípade treba jesť rezervovane. Vyhnúť sa mastným a sladkým potravinám. Zameraním sa na ovocie či sladkosti zvýšite obsah cukru v krvi, čo bude následne viesť k ešte väčšiemu hladu a vy budete mať prebytok energie. Odporúčané sú ľahké jedlá, napríklad ryža.

Ak sa nedá inak, zjedzte jeden biely jogurt alebo hydinové mäso. Na pitie si dajte kakao, banánový milkshake alebo čaj bez cukru. Výsledok vás prekvapí. Niektorým ľuďom nepomôže nič iné, okrem pohárika červeného vína. Na kvalitný spánok si treba dať pozor, aby bol naozaj.

Prajeme dobrú noc.

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…