Prečo investovať do kvalitných šperkov
Inzercia
Inzercia

Prečo investovať do kvalitných šperkov

Bežne dostupná bižutéria má nesporne jednu prednosť - vie potešiť oko, a pritom je jej cena prívetivá a nemusíte kvôli jej kúpe sporiť napríklad aj dlhé mesiace. Ale čo so sebou jej finančná nenáročnosť nesie?

Šperky sú doplnkom, bez ktorého si najmä mnohé ženy nedokážu predstaviť svoj bežný deň. Väčšina z nich sa po nasadení lichotivej ozdoby cíti sebavedomejšie a vníma klenoty ako súčasť svojho sebavyjadrenia. Či už chcete drahším šperkom urobiť radosť sebe alebo niekomu blízkemu, je dobré pri výbere vedieť, čo od neho môžete očakávať a prečo sa oplatí do neho investovať.

Daň za nízku cenu lacnej bižutérie

Bežne dostupná bižutéria má nesporne jednu prednosť - vie potešiť oko, a pritom je jej cena prívetivá a nemusíte kvôli jej kúpe sporiť napríklad aj dlhé mesiace. Ale čo so sebou jej finančná nenáročnosť nesie?

Prvý fakt hovoriaci v jej neprospech je riziko alergickej reakcie na použitý materiál. To je výrazne vyššie, než s akým sa stretávame u šperkov zo zlata či iných ušľachtilých kovov. Rôzne potenciálne dráždivé prímesi, ktoré sa v kvalitných šperkoch nevyskytujú vôbec alebo v oveľa menšom pomere, tiež môžu spôsobiť nepekné zazelenanie šperku.

To nás privádza aj k druhému bodu - bižutéria s lákavou cenovkou je ozdoba na veľmi obmedzenú dobu. Kovy menia farbu, kamene sa časom zakaľujú a ani jedna z týchto reakcií sa nedá zvrátiť. Kvalitné šperky však okúzľujú dlhé roky s minimálnou starostlivosťou. Keď sa predsa len začnú ľahko zanášať, stačí ich odniesť vyčistiť do miestneho klenotníctva. U kovov sa používa brúsny papier, leštiaca pasta či prípadné potiahnutie novou ochrannou vrstvou. Diamantové šperky sa ošetrujú pomocou ultrazvuku a u všetkých drahých kameňov sa kontroluje uchytenie.

Foto: adn

Kvalitný šperk je nositeľné umenie

Jeden dokonalý klenot vyžaduje veľa úsilia, remeselného umu a kreativity. Preto ho bez obáv môžeme nazývať umením. Oproti sochám alebo obrazom má pridanú hodnotu - na každom kroku podčiarkuje vašu krásu. V ateliéri KLENOTA napríklad tvoria svoje originálne prepracované autorské kolekcie. Každá z nich vychádza z ústredného nápadu a pod rukami šikovných zlatníkov sa návrhy menia na skutočnosť.

Citová hodnota

Šperky nás nenápadne sprevádzajú celým životom, pretože sa spájajú aj s rôznymi životnými míľnikmi. S otázkou „Vezmeš si ma?“ zvyčajne prichádza zásnubný prsteň. Pri svadobnom obrade sa zo snúbencov po nasadení svadobných obrúčok stávajú manželia. A obľúbenými darčekmi k výročiu svadby bývajú šperky vybrané podľa toho, s akým kameňom či kovom sa dané výročie spája. Nevyhnutne tak máme so šperkmi späté emócie, ktoré tieto okamihy sprevádzajú a nejde len o obyčajné ozdoby, ale o veľmi osobné predmety.

Foto: adn

V rodinách sa tiež často odovzdávajú z generácie na generáciu rodinné klenoty. Ide spravidla o kúsky po našich milovaných, ktoré sa stávajú pýchou svojho nositeľa či nositeľky. Aj tu ale platí, že zubu času odolajú iba klenoty z kvalitných materiálov a so starostlivým spracovaním.

Investícia do budúcnosti

Štatistiky ukazujú, že aj napriek občasným miernym poklesom, hodnota zlata aj iných drahých kovov a drahokamov v priebehu času rastie. Ide o suroviny prírodného pôvodu a ich zásoby sa postupne stenčujú, čo je (okrem iných aspektov) dôvod ich zhodnocovania. Preto môžu byť hodnotné šperky aj určitou poistkou, ktorú možno mať v zálohe v prípade núdze.

Už viete, prečo sa oplatí na šperkoch nešetriť?

V týchto riadkoch sme si stručne zhrnuli dôvody, ktoré hrajú v prospech nákupu kvalitných, aj keď o niečo nákladnejších šperkov. Kúpiť si čas od času bižutériu samozrejme nie je žiadny hriech, ale práve kvôli týmto informáciám veríme, že šperk z ušľachtilých kovov a s drahými kameňmi sa v dlhodobom horizonte vďaka svojej kráse a odolnosti naozaj oplatí.

Foto: adn

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…