Budúci rok chceme otvoriť trh s učebnicami aj pre 2. stupeň ZŠ, tvrdí minister Gröhling
TASR
TASR

Budúci rok chceme otvoriť trh s učebnicami aj pre 2. stupeň ZŠ, tvrdí minister Gröhling

Jednou z noviniek aktuálneho školského roka 2020/2021 je otvorenie trhu s učebnicami pre prvý stupeň základných škôl (ZŠ).

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Branislav Gröhling (SaS) — Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bratislava 20. septembra (TASR) – Jednou z noviniek aktuálneho školského roka 2020/2021 je otvorenie trhu s učebnicami pre prvý stupeň základných škôl (ZŠ). Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre TASR uviedol, že budúci rok chce rezort školstva otvoriť trh s učebnicami aj pre celý druhý stupeň ZŠ.

„Otvorený trh s učebnicami prinesie pre školy väčšiu slobodu v rámci vyberania si učebníc,“ uviedol minister s tým, že školám rezort poskytol financie, z ktorých si mohli postupne učebnice objednať u vydavateľov. Podľa neho sa školy novým podmienkam veľmi rýchlo prispôsobili, rovnako to bolo aj v prípade vydavateľov učebníc.

Môžu si vyberať

Gröhling uviedol, že budúci rok v marci bude rezort školstva prezentovať, ako finančný balík budú posielať školám pre jednotlivé ročníky škôl. „Rovnako v marci budeme dávať dokopy balík učebníc, z ktorého si môžu vyberať. Budeme hovoriť aj o tom, kedy budeme tento balík učebníc nejakým spôsobom dopĺňať, pretože aj učebnice prichádzajú postupne a my ich schvaľujeme. Dávame školám možnosť vybrať si zo širšieho spektra učebníc, ktoré môžu neustále pribúdať,“ priblížil šéf rezortu školstva.

Ako dodal, na jednej strane si môžu školy vyberať učebnice, ktoré chcú, a rovnako aj učitelia môžu učiť z učebníc, ktoré si vyberú. „Rodičia začínajú šetriť aj finančné prostriedky, pretože školy majú tú možnosť, aby si vyberali učebnice, ktoré chcú,“ uviedol.

Výzva autorom učebníc

V tejto súvislosti minister opäť vyzval autorov učebníc, aby začali písať a tvoriť učebnice. „Doteraz to bolo o tom, že ministerstvo rozhodlo o jednom type učebnice, ktorý sa distribuoval po celom Slovensku, takže nikto nemal záujem písať učebnice. Tým pádom nemohol učebnicový trh nijakým spôsobom ani rásť,“ poznamenal minister.

Podľa neho teraz autori učebníc vedia, že keď vytvoria dobrú učebnicu, tak si ju školy budú vyberať. „Verím, že v priebehu pár rokov budeme mať nové, kvalitné učebnice,“ uviedol minister.

Najväčšie problémy

„Budúci rok aj po dohode s ministerstvom financií by sme chceli otvoriť trh s učebnicami aj pre celý druhý stupeň ZŠ. Následne by sme chceli ísť na stredné školy,“ povedal minister školstva.

Vysvetlil, že najväčšie problémy sú práve pri odborných školách a učebniciach, ktoré majú žiaci používať. „Možno by sme pri stredných školách chceli viac dbať na digitalizáciu učebníc, ktoré je prepojené aj s tým, že by sme chceli školy vybaviť aj počítačovými zariadeniami,“ uzavrel minister.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…