Podľa čoho majú naše Tatry meno a prečo sú Nízke Tatry nízke, keď sú takmer rovnako vysoké ako Vysoké?
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Podľa čoho majú naše Tatry meno a prečo sú Nízke Tatry nízke, keď sú takmer rovnako vysoké ako Vysoké?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, od čoho je odvodený názov našich veľhôr?

Na snímke vľavo turisti turisti na chodníku pri Popradskom plese vo Vysokých Tatrách, vpravo na leteckej snímke vrchol Chopka v Národnom parku Nízke Tatry. — Foto: TASR/Roman Hanc, Michal Svítok

BRATISLAVA 19. septembra - Tatry sú pýchou Slovákov, nie nadarmo sa spomínajú aj v národnej hymne. Nie vždy však boli lákadlom. Ľudia sa kedysi na ich územie báli chodiť. Rozprávali si totiž strašidelné príbehy o drakoch a iných príšerách. Navyše, husté lesy a jaskyne boli dobrým úkrytom pre nebezpečných zbojníkov.

Prvá tatranská osada vznikla až v 18. storočí, výrazný rozvoj následne prišiel počas 19. storočia s výstavbou železnice. Komerčný turizmus sa v Tatrách začal zhruba pred sto rokmi. Dnes ich krásu každoročne obdivujú tisíce turistov a nie je ničím výnimočné, že sa pri najznámejších vrcholoch tvoria dlhé rady turistov, ktorí si chcú vychutnať výhľad na okolitú krajinu.

Dá sa povedať, že Tatry sa stali našou súčasťou a len málokto sa zamýšľa nad tým, čo vlastne ich názov znamená a od čoho je odvodený.

Turisti počas výstupu na Rysy
Turisti počas výstupu na Rysy Foto: TASR/Milan Kapusta

Tamtra, Tatra, Tritri, Turtur

Rozlúštiť to nie je vôbec ľahké, pretože pôvod ich názvu nie je úplne jednoznačný. Existuje však viacero predpokladov. Historici ho pripisujú obyvateľom, ktorí sídlili na území Slovenska ešte pred príchodom Slovanov. Odvodzujú ho od árijského slova tamtra, tâtra s významom „temný“ alebo „tmavý“.

Ako najpravdepodobnejšiu sa javí, že názov Tatry pochádza zo slovanského slova trtri, čo znamená bralá. Tak ich mal údajne nazvať české knieža Boleslav II. v roku 999, keď na smrteľnej posteli spomínal na dobu, kedy české kniežatstvo siahalo po „Tritri montes“.

Pôvodu názvu Tatry sa venoval aj Šimon Ondruš v 12. čísle časopisu Slovenské pohľady na literatúru, umenie a život v roku 1997 v článku s názvom Podľa čoho majú meno naše Tatry?: „Naše Tatry zo staršej podoby Tartry a ešte staršej Trtry zaznačil notár kráľa Belu na konci 12. storočia ako Turtur.”

Tatry

Kosmasova kronika z 1125 už spomína hory Tatri. Kosmas bol kanonik a dekan pražskej kapituly. Kronika cituje text tzv. zakladacej listiny pražského biskupstva s opisom severných hraníc Slovenska, prípadne Uhorska a pritom spomína aj Tatry a Považie (provincia Vag).

V maďarskom písomníctve sa zas spomínajú ako Turtul, Turtur, Tátra. Na starých mapách sa naše najznámejšie hory označovali nemeckým názvom Schneeberg – Snežný vrch, pretože v Tatrách leží snehová pokrývka dlhšie ako v okolitej krajine.

Prečo sú Nízke Tatry nízke, keď sú takmer rovnako vysoké ako Vysoké?

Turisti počas túry na trase Ďumbier.
Pri výstupe na Ďumbier, možno nejedného turistu v horšej kondícii napadlo, prečo sa pohoriu hovorí, že je nízke. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Aj Nízky Tatry sa môžu pochváliť svojimi dvojtisícovkami a ani zďaleka nie sú nízke. Označenie pohoria zaviedol slovenský geológ Dionýz Štúr ešte v roku 1860, pôvodný názov však bol Nižné Tatry. Neskôr tento názov Ján Hunfalvy nesprávne preložil do maďarčiny ako Nízke Tatry. Avšak tento jeho omyl sa ustálil a pomenovanie už ostalo podľa neho.

Zdroj: Sme.sk, jazykovaporadna.sme, Tatry – František Kele a Milan Lučanský, Knižní klub, Praha 2001

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…