Koniec striedania času sa zrejme predĺži. Európa zaspala, štáty ani netušia, aký čas by chceli radšej
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Koniec striedania času sa zrejme predĺži. Európa zaspala, štáty ani netušia, aký čas by chceli radšej

Hoci si mali Slováci budúci rok po 40 rokoch prestaviť čas na hodinkách poslednýkrát, nakoniec to tak byť nemusí.

Ilustračná foto — Foto: TASR/František Iván

BRATISLAVA 14. septembra - Blíži sa október a s ním aj zmena času. Budúci rok by si mali Slováci a s nimi zvyšok Európy prekrútiť hodinky naposledy. Podľa webu Aktualne.cz to však vyzerá tak, že k tomu v roku 2021 nedôjde.

Kým hodiny tikajú ďalej, Európska komisia sa nijako nehrnie do toho, aby prijala konečné rozhodnutie. Členské štáty navyše nie sú po roku a pol ani o krok bližšie k rozhodnutiu, aký čas si vlastne chcú ponechať. 

Rada EÚ sa k rozhodnutiu nemá

Začiatkom roka 2019 Európsky parlament schválil návrh Európskej komisie na ukončenie striedania zimného a letného času v Európskej únii počnúc rokom 2021. Jednotlivé členské štáty mali oznámiť, aký čas preferujú - letný či štandardný (zimný) čas. Prešiel rok a pol a k rozhodnutiu nie sme ani o krok bližšie.

„Vzhľadom na to, že rokovania na túto tému na úrovni Európskej únie prakticky neprebiehajú, okrem iného aj z dôvodu koronavírusu, nemožno vylúčiť, že bude musieť byť zrušenie striedanie času odložené,“ uviedol Tomáš Lukašík, hovorca českého ministerstva dopravy.

Teraz predsedá Rade EÚ Nemecko a rozhoduje o tom, či sa bude návrh ďalej prerokúvať alebo nie. Zdá sa, že aj to zatiaľ zametá smernicu pod koberec. „Nemecko zatiaľ neavizovalo, že by tento návrh bol preňho prioritný,“ dodal Lukašík.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay/8385

Celú záležitosť zdržuje  nielen Rada Európskej únie. Je na samotných členských štátoch, aby si vybrali, ktoré  zo sezónnych časov si chcú ponechať.

Letný čas je neprirodzený 

Myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo (daylight-saving time), sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina (1706 - 1790). Prvý vážny návrh na zavedenie letného času podal londýnsky staviteľ William Willett v roku 1907 v eseji The Waste of Daylight (doslovný preklad: Mrhanie denným svetlom). 

Slovensko sa ešte nerozhodlo

S výnimkou niekoľkých štátov, ako je Fínsko, ktoré chce štandardný čas, však zatiaľ väčšina krajín si ešte nevybrala. Platí to aj pre Slovensko. Hoci sa uvažovalo, že by sme si ponechali zimný čas a dlhé letné večery by sa stali minulosťou, stále nie je rozhodnuté.

Na Slovensku má túto záležitosť na starosti ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Jeho hovorkyňa Veronika Husárová pred časom zdôraznila, že Slovensko podporuje iniciatívu EK na zrušenie striedania času, no zatiaľ sa neprikláňa ani k letnému a ani k zimnému času.

„Permanentný časový režim si Slovenská republika zvolí podľa výsledku rokovaní zástupcov ministerstva zahraničia s ostatnými členskými štátmi EÚ,“ uviedla pre agentúru SITA a zároveň zdôraznila, že pri rokovaniach je potrebná koordinácia medzi členskými štátmi, osobitne so susednými krajinami, aby sme sa vyhli komplikáciám napríklad pri cezhraničnom obchodovaní, preprave, komunikácii či cestovaní.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…