Ako riešiť znečistenie vody?
Inzercia
Inzercia

Ako riešiť znečistenie vody?

Filtrácia vody je veľmi účinný a v podstate jednoduchý spôsob, ako sa dá zabezpečiť, aby voda zostala čistá.

Ilustračné foto — Foto: regenerationinternational.org

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo voda v niektorých domácnostiach a regiónoch môže byť označená za pitnú, a v niektorých nie? Má na tom zásadný podiel jej znečistenie. Kým sa voda dostane do našich pohárov, musí prejsť procesom čistenia, v opačnom prípade by nespĺňala požadované normy. Úprava vody je pri súčasnom znečistení životného prostredia nevyhnutným krokom. Potvrdzujú to predovšetkým vykonané rozbory vody, ktoré preukazujú, že podzemné vody na Slovensku sú kontaminované čoraz vo väčšej miere pesticídmi, herbicídmi či nebezpečnými mikroorganizmami.

V nadväznosti na znečistenie vody je potrebné spomenúť, že sa jedná o naozaj dôležitú tému, ktorá je aktuálna tak, ako tomu ešte nebolo. Veľa ľudí stále vníma vodu na Slovensku ako čistú a kvalitnú, a tak majú pocit, že sa ich tento problém priamo netýka. V skutočnosti však pod vplyvom rozsiahlej poľnohospodárskej činnosti či bezohľadného vypúšťania odpadových vôd do prírody, to už nie je tak úplne pravda. Preto je potrebné byť obozretný predovšetkým v prípadoch, keď si zvolíme za zdroj vody v domácnosti studňu. Studničná voda sa obvykle nezaobíde bez kvalitnej filtrácie, ktorá odkáže odstrániť všetky kontaminanty. Podľa výsledkov rozboru vody je potrebné zvoliť správny vodný filter, ktorý premení studničnú vodu na pitnú. Ktorý je však ten správny?

Aký filter pre vodu zo studne?

Filtrácia vody je veľmi účinný a v podstate jednoduchý spôsob, ako sa dá zabezpečiť, aby voda zostala čistá. Osvedčeným riešením pri filtrácii studničnej vody je použitie uhlíkového filtra v kombinácii s UV lampou či mechanickým filtrom. Zatiaľ čo uhlíkový filter absorbuje škodlivé chemické látky, UV lampa zlikviduje z vody viac ako 99,9 % mikroorganizmov. Použitie UV žiarenia je ekologické, keďže do vody sa nepridávajú žiadne chemické látky, ako je to pri dezinfekcii vody chlórom. Súčasne ide o účinné a bezpečné riešenie úpravy vody.

Foto: Fotolia/Elenathewise

Použitie uhlíkového filtra spočíva v absorbovaní pesticídov, herbicídov a v celkovom zlepšení chuti a vône vody. Tento spôsob filtrácie pracuje s prírodným uhlíkom, ktorý rovnako ako UV lampa predstavuje ekologickú variantu úpravy vody. Pri čistení vody zo studne sa nezaobídeme ani bez mechanického filtra, ktorý zachytí piesok či drobné nečistoty. Pri úprave vody zo studne je zrejmé, že filter na vodu je nutnosťou, ako je to však pri úprave mestskej vody?

Kým by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že filter na vodu nie je v prípade mestskej vody taký dôležitý, opak je pravdou. Mestské čističky nedokážu odfiltrovať najmenšie častice akými sú napríklad mikroplasty či zvyšky liekov. Navyše, čistenie vody je na báze chlóru, ktorého vôňa či chuť vo vode mnohým ľuďom prekáža, a preto im obyčajná voda nechutí. Na trhu existuje početné množstvo filtračných systémov ktoré riešia tento problém, avšak za najlepší je považovaná reverzná osmóza. Ide o viacstupňovú filtráciu, vďaka ktorej odstránite z vody nielen mikroplasty, zvyšky liečív, chlór, ale aj prípadné mechanické nečistoty, obsah ťažkých kovov, dusičnany, baktérie a vírusy. Osmotická voda je zbavená všetkých nežiadúcich látok, čoho výsledkom je skutočne čistá voda, prospešná pre vaše zdravie.

Reverzná osmóza — Foto: ČistáVoda

Vodu musíme piť každý deň a len keď budeme piť vodu s tým správnym zložením, zabezpečíme si zdravie a potrebnú vitalitu. Aké sú najzásadnejšie výhody filtrovanej vody? Vďaka nej získate zdravšiu, ale aj chutnejšiu pitnú vodu. Stačí si uvedomiť, koľko ľudí nepije čistú vodu len preto, že im nechutí. Filtrácia nielenže zbaví vodu nečistôt a škodlivých látok, ale aj zaručí lepšiu vôňu a chuť vody. Okrem toho aj zlepšuje vaše zdravie a jednoducho sa udržiava.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…