Každoročná dilema. Viete, aký batoh vybrať pre školákov a teenegerov?
Inzercia
Inzercia

Každoročná dilema. Viete, aký batoh vybrať pre školákov a teenegerov?

Pozrite si základné informácie, ktorými by ste sa mali riadiť pri výbere batohu.

Deti dobrý batoh ocenia. — Foto: Pexels/Caleb Oquendo

Je tu koniec leta a s ním je každoročne spojená aj veľa dilema všetkých rodičov - nákup školských potrieb, medzi ktoré patria aj batohy. A keďže ten bude nosiť vaše dieťa každý deň do školy, ale aj na krúžky, športovanie či tábory a výlety, treba pri jeho kúpe myslieť na správny výber.

Veľkosť a tvar

Kedysi sa diskutovalo o tom, či je lepší batoh alebo aktovka, najmä v súvislosti s malými deťmi, prváčikmi. Vedzte, že aj keď sa rozhodnote pre batoh, nepochybíte. Pretože má aj oveľa praktickejšie a širšie využitie. 

No na čo treba určite myslieť je výška dieťaťa. Práve tej sa prispôsobuje batoh - mal by dobre sedieť na chrbáte, neťahať ani na jednu stranu a takisto by nemal byť až po zadok. Rodičia, isto sami viete, že medzi zle nastaveným a správne noseným batohom je veľmi, veľmi veľký rozdiel. Podľa výšky vášho dieťaťa viete teda vybrať aj primeranú výšku ruksaku, aby všetko sadlo.

Okrem výšky je dôležitá aj ergonómia. Nemusíte kupovať batoh so špeciálnymi výstužami alebo konštrukciou, ale aby sa vášmu dieťaťu dobre nosil, zadná časť by určite mala byť pevná a dobre sedieť na chrbáte, Hlavne, keď tam bude nosiť veľa kníh a zošitov. Pohodlnému noseniu pomôžu aj mäkké, správne tvarované, usadené a dobre nastaviteľné popruhy. A keď už sme pri nastavovaní, pozorne si preštudujte aj vnútorné využitie batohov, aby bol priestor na všetky pomôcky, prípadne aj na dobré uloženie notebooku či tabletu, ak ho vaše dieťa bude sem-tam potrebovať.

Kvalita materiálu

Myslite aj na váhu samotného ruksaku. Samozrejme, tenký a ľahší ruksak nesplní účel a nebude veľmi bezpečný, ale ťažší tiež skôr uškodí. Myslite naozaj na to, že vaše dieťa v ňom bude každý deň prenášať veľa vecí.  A s týmto všetkým súvisí aj materiál, z ktorého batohy sú. Keď si prezeráte ponuku, venujte pozornosť aj tomu. A tiež tomu, či ju vodeodolný, aspoň do takej miery, aby niečo vydržal. Kvalitný ruksak totiž prežije nielen cestu do a zo školy, ale aj nejaký ten krúžok. A keď už kupujete batoh pre teenegera, aj nejaký ten výlet. Kvalitný batoh totiť nemusí byť vždy len ten školský, ale aj športový, na voľný čas či cestovanie.

Nebojte sa preto aj drahších batohov. Aj také môžete nájsť tam, kde majú kvalitné batohy zlacnené. Ich kúpu neoľutujete. Ide predsa o chrbty vašich detí a tam by sa nemalo šetriť. A drahšie vám ponúkajú aj ďalšie možnosti - okrem spomínaného bezpečnostného priestoru pre notebook, nájdete aj také, ktoré majú aj miesto pre fľašu, dizajnové zapínanie či vývod pre slúchadlá. A to teenegeri naozaj ocenia. A keď im dovolíte trocha sa pohrať s farbou či tvarom, máte vyhraté.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…